فلاور باکس و انواع آن

 فلاور باکس و انواع آن

فلاور باکس یکی دیگر از راه‌های ساخت فضای سبز در خانه می‌باشد. فلاور باکس‌ها در واقع جعبه‌هایی تو خالی هستند که درون آن‌ها گل و گیاه‌های مختلف قرار می‌گیرد و زیبایی فضا را دو چندان می‌کند. از آن جایی که برای پیاده‌سازی فلاور باکس نیازی به داشتن فضای زیاد نیست، از همین رو امروزه طرفداران بسیار زیادی دارد.

انواع فلاور باکس از نظر جنس

فلاورباکس سفالی

سفال‌ها همیشه به عنوان گلدان کاربرد داشته‌اند. فلاورباکس‌های سفالی نیز به دلیل جنبه زیباشناختی متمایزی و همچنین طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی که دارند در طراحی فضاهای سبز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. علی رغم مزایایی که دارند، این نوع از فلاورباکس‌ها در مقابل ضربه از استحکام پایینی برخوردار هستند و به همین دلیل بیشتر در فضاهای داخلی به کار برده می‌شوند.

فلاورباکس چوبی

چوب‌ها تنها به صورت روکش دار در ساخت فلاورباکس‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند چون در غیر این صورت با توجه به میزان جذب بالای رطوبت ماندگاری کمی خواهند داشت. جنبه زیباشناختی فلاورباکس‌های چوبی نیز ایده آل بوده ولی عمدتاً در فلاورباکس‌های آویزان و دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از چوب در ترکب با دیگر مصالح نیز در ساخت فلاورباکس‌ها بسیار رایج است.

فلاور باکس

فلاور باکس بتنی

شاید امکان سفارشی‌سازی در طرح‌های بسیار متنوع از مهم‌ترین مزیت‌های این نوع از فلاورباکس‌ها باشد. از طرفی نیز وزن بالا نقطه ضعفی برای آن‌ها به شمار می‌رود البته انواعی از آن‌ها که گران‌تر هستند نیز در بازار موجود هستند که وزن‌های به مراتب کمتری دارند. استفاده از این فلاورباکس‌ها به صورت زمینی، دیواری و آویزان امکان‌پذیر است.

فلاور باکس پلاستیکی

وزن پایین، ارزان قیمت بودن و طرح و رنگ‌های مختلف همگی باعث شده‌اند که استفاده از این فلاورباکس‌ها به شدت رواج پیدا کند. جنبه زیباشناختی این فلاورباکس‌ها چندان تعریفی ندارد اما به دلیل ارزان و سبک بودن در تراس‌ها و بالکن‌ها زیاد استفاده می‌شوند.

فلاورباکس فلزی

فلاورباکس‌های فلزی با پوشش‌های رنگی مخصوص برای مقاوم سازی آن‌ها در برابر رطوبت و زنگ‌زدگی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از فلاورباکس‌ها بیشتر به صورت دیواری و آویزان به منظور به حداقل رساندن تماس با رطوبت کاربرد دارند.

فلاورباکس سنگی

یکی از مدل های سنتی در بین انواع فلاور باکس ها می تواند استفاده از جنس سنگ باشد. فلاور باکس های سنگی اغلب جنبه سنتی و اشرافی به خود گرفته است. به طوری که سنگ ماده ای سنگین در آن است که سبب می شود گلدان به صورت ثابت و فیکس شده در جای خود قرار بگیرد. انواع فلاور باکس های سنگی به صورت ثابت استفاده می شود چون وزن زیادی دارد. در روف گاردن ها از فلاور باکس های سنگی اغلب در برخی از بخش ها استفاده می شود و جنبه عمومی ندارد.

دقت شود در فلاور باکس های سنگی خاصیت تراوشی بسیار کم است و هیچ درز و سوراخی وجود ندارد به این ترتیب مسیر خروج آب می بایست به خوبی تشکیل داده شود مشخص است که این مدل از فلاور باکس ها یک نوع گلدان های دائمی محسوب می شوند و بسیار زیبا هستند و می تواند شرایط مطلوبی ایجاد نماید.

مزایای فلاورباکس:

  • فلاورباکس‌ها امکان جابه‌جایی دارند، می‌توان با تغییر دکوراسیون، محل قرارگیری آنها را تغییر داد.
  • فلاورباکس‌ها را می‌توان به عنوان مانع یا حصارهایی جهت جلوگیری از دید و لطافت بخشیدن به دیوارهای بزرگ به کار برد.
  • با استفاده از فلاورباکس امکان کاشت درخت و درختچه‌ها در فضاهایی که بستر کاشت وجود ندارد ایجاد می‌شود.
  • تنوع بالا در جنس و شکل و ابعاد فلاورباکس انتخاب آن را برای هر سلیقه‌ای راحت می‌کند.
  • استفاده از چندین فلاورباکس در کنار هم، باغچه‌ای را در فضای شما ایجاد می‌کند که علاوه بر زیبایی محیط، باعث تلطیف و شادابی فضا می‌شود.
  • اغلب فلاورباکس‌ها از جنس‌های مقاومی ساخته شده‌اند و سال‌ها دوام می‌آورند.
  • امکان تنظیم بهتر مواد مغذی، آب و خاک برای گیاه وجود دارد.

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *