ورزش کشتی وتاریخچه آن ، آشنایی با قوانین ومقررات مربوط به این ورزش

 ورزش کشتی وتاریخچه آن ، آشنایی با قوانین ومقررات مربوط به این ورزش

عده ای بر این باورند که ورزش کشتی قدیمی ترین ورزش در دنیا می باشد ولی با این وجود اکثر مردم آن را نمی شناسند.ورزش کشتی نیاز به قدرت، انعطاف پذیری و شرایط جسمانی خوب دارد. کشتی جزء ورزش های انفرادی محسوب می شود و کشتی گیر نمی تواند خود را پشت هم تیمی هایش پنهان کند. او باید افتخار برنده شدن و سرزنش شکست خود را بپذیرد. به همین او نمی تواند باخت خود را گردن کم کاری دیگران بگذارد.

آشنایی با قوانین ومقررات ورزش کشتی

طبق قوانین بین المللی کشتی، گرفتن، ضربه زدن و پرتاب کردم ملایم کشتی گیر مجاز است. ولی گرفتنی مانند گلو که زندگی یا سلامتی اعضای حریف را به خطر بیندازد ممنوع است. علاوه بر این لگد زدن، مشت زدن، کله زدن و گرفتن لباس ممنوع است. اگر کشتی گیر این قوانین را رعایت نکند با اخطار مواجه می شود و در صورتی که اخطار های او به ۳ عدد برسد از ادامه مسابقه محروم خواهد شد و کشتی به نفع حریف به پایان می رسد.

وزن های کشتی گیرها

تقسیم بندی وزن در کشتی آزاد و فرنگی مانند هم است و تاکنون تغییرات زیادی کرده است. از سال ۲۰۰۲ به بعد مسابقات کشتی فرنگی و آزاد در قسمت بزرگسال ها در ۷ وزن های ۱۲۰۹۶،۸۴،۷۴،۶۶،۶۰،۵۵ کیلوگرم برگزار می شود.

علاوه بر این، مسابقات کشتی در بخش نونهال ها (۱۴ و ۱۵ سال) در ۱۰وزن از ۲۹ تا ۸۵، در رده نوجوانان (۱۶ و ۱۷ سال) در ۱۰ وزن از ۳۹ تا ۱۰۰ و در جوانان (۱۸ تا ۲۰ سال) در ۸ وزن از ۴۶ تا ۱۲۰ کیلوگرم برگزار خواهد شد.

همچنین رقابت های کشتی در بخش زنان در المپیک در ۴ وزن ۴۸،۵۵،۶۳ و ۷۲ کیلوگرم برگزار می شود. ولی مسابقات قهرمانی جهان در بخش زنان در ۷ وزن از ۴۴ تا ۷۲ کیلو انجام می شود.

زمان مسابقه کشتی آزاد و فرنگی

بر اساس مقررات بین المللی، مدت زمان مسابقه کشتی آزاد و فرنگی برای رده بزرگسالان، امید و جوانان در یک زمان ۶ دقیقه ای و برای نوجوانان ۴ دقیقه تعیین شده است. هنگامیکه پس از پایان وقت قانونی دو کشتی گیر از نظر امتیاز مساوی هم بودند کشتی در راند دیگری به مدت ۳ دقیقه ادامه خواهد یافت و کشتی گیر برنده بر اساس قانون فیلا مشخص خواهد شد.

در دنیا سبک های متنوعی از ورزش کشتی وجود دارد که از این بین می توان به کشتی با کمربند شامل گلیما در ایسلند، شوینگن در سوئیس، گوراش در آسیای میانه، سومو و جوجیتسو در ژاپن و همچنین سامبو در روسیه اشاره کرد.

تقریبا همه کشورهای جهان دو سبک المپیکی کشتی آزاد و فرنگی را انجام می دهند. تفاوت کشتی فرنگی با کشتی آزاد در این است که در کشتی فرنگی گرفتن پایین کمر و استفاده از پا ممنوع است در حالیکه در کشتی آزاد کشتی گیران می توانند این کارها را انجام دهند. مسابقات کشتی زیر نظر فدراسیون بین المللی کشتی (Fila)  برگزار خواهد شد.

برد و باخت در ورزش کشتی

۱- ضربه فنی کردن حریف: در این حالت، در جدول مسابقات به کشتی گیر برنده ۴ امتیاز و به کشتی گیر بازنده صفر امتیاز داده می شود.
۲- اگر یک کشتی گیر حریف خود را در مسابقه با اختلاف ۱۰ امتیاز شکست دهد به کشتی گیر برنده ۴ و به کشتی گیر بازنده اگر امتیاز فنی داشته باشد ۱ و در غیر این صورت صفر امتیاز داده خواهد شد.
۳- اگر در مسابقه کشتی یک کشتی گیر حریف خود را با اختلاف کمتر از ۱۰ امتیاز شکست دهد به کشتی گیر برنده ۳ و به بازنده ۱ امتیاز می دهند.
۴- در حالتیکه کشتی گیر بازنده امتیاز فنی کسب نکرده باشد به برنده ۳ و به بازنده صفر امتیاز در جدول مسابقات می دهند.

نحوه انجام مسابقه کشتی

در صورتیکه یک کشتی گیر در زمان تعیین شده بر روی تشک کشتی حاضر نشود و برخلاف قوانین عمل کند به حریف او ۴ و به او صفر امتیاز می دهند. همچنین در صورتیکه یک کشتی گیر در مسابقه ۳ اخطار کسب کند بلافاصله پس از دادن اخطار سوم کشتی به پایان رسیده و به کشتی گیر برنده ۴ و به بازنده صفر امتیاز داده می شود.

تمامی مسابقات رسمی کشتی در وزن های مختلف به صورت یک حذفی و بر اساس قوانین فدراسیون بین المللی کشتی برگزار خواهند شد.

قوانین جدیدی که اخیرا توسط فدراسیون بین المللی کشتی وضع شده اند:

۱ –  مدت زمان مسابقه کشتی در رده نوجوانان ۱۶ تا ۱۷ سال در ۳ زمان ۱:۳۰ دقیقه ای و در رده جوانان و بزرگسالان در ۳ زمان ۲:۳۰ دقیقه ای برگزار می شود. مدت زمان گفته شده زمان فعال کشتی است به این صورت که اگر کشتی قطع شود تایمر نیز متوقف خواهد شد.

۲ –  در صورتیکه کشتی گیر بتواند حریف خود را ضربه فنی کند بلافاصله کشتی قطع شده و برنده اعلام می شود. در صورتیکه در پایان مسابقه امتیاز ها برابر باشد، کشتی گیر برنده کشتی گیری خواهد بود که کمترین اخطار را دریافت کرده باشد.

۳- در صورتیکه کشتی گیر از تشک و فن فرار کند و تمارض کند و از تکنیک های خطا استفاده کند به او اخطار داده می شود و همچنین یک امتیاز به حریفش داده خواهد شد. وقتی که یکی از کشتی گیرها ۳ اخطار دریافت کرد بلافاصله کشتی قطع شده و حریف او به عنوان برنده معرفی می شود. حتی اگر فرد خطا کننده امتیاز بیشتری داشته باشد.

۴ – کشتی گیرانی که به هر صورت از انجام کشتی با حریف خودداری و یا به طور عمد وانمود به آسیب دیدگی کنند، خطا کار شناخته شده و با یک امتیاز و یک اخطار جریمه خواهند شد.

۵- فاصله بین دو کشتی از ۳۰ به ۱۵ دقیقه کاهش یافته است.

۶ – در هر شرایطی که قبل از اتمام زمان ۳۰ ثانیه تعیین شده یکی از کشتی گیران موفق به اجرای فنی شود که امتیازی در بر داشته باشد، کشتی بلافاصله از سوی داور قطع و آن تایم به سود مجری به اتمام خواهد رسید

منبع: ژیار آنلاین

Admin

1 نظر

  • کشتی آزاد و کشتی فرنگی بهترین ورزش های رزمی در جهان هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *