آشنایی با ورزش فیتنس

 آشنایی با ورزش فیتنس
این روزها ورزش فیتنس یا همان زیبایی اندام، به یک ورزش پرطرفدار تبدیل شده و افراد زیادی هستند که تمایل دارند نه فقط وزنشان را کم کنند یا سلامت بدنی خویش را بهبود بخشند، بلکه از اندامی زیبا و تراش خورده هم بهره مند شوند.

فیتنس به چه معنی است؟

 به لحاظ واژه شناسی، فیتنس از دو کلمه Fit یعنی مناسب و به اندازه و Ness به معنای برتری و بالا بودن تشکیل شده است ولی به لحاظ اصطلاحی این کلمه شامل آمادگی جسمانی در دو جنبه ی عمومی و اختصاصی است. در کل این واژه به لاتین بوده و به معنای تناسب اندام می باشد. شاید ورزش بدنسازی یکی از مهمترین تفریحاتیست که همراه با ورزش برای افراد در ایران مناسب میباشد.

فیتنس

فیتنس یکی از رشته‌های بدنسازی است

افرادی که به این ورزش روی می آورند در ابتدا عموماً بین رشته های مختلف ورزش بدنسازی فرقی نمی بینند ولی باید گفت که اینطور نیست. بدنسازی رشته های مختلفی دارد که شامل فیتنس، بادی بیلدینگ، بادی کلاسیک و … است. در واقع فیتنس یک نوع آمادگی جسمانی است که با دستگاه های بدنسازی با تمرینات سبک و ترکیب ورزش های هوازی و قدرتی و پیروی از یک رژیم غذایی سالم میتوانید به اندامی زیبا و متناسب برسید. به مرور زمان این ورزش اثر گذار خواهد بود و در این رشته مصرف داروها جایی ندارد.

چنانچه در ذهنتان تصور خاصی از یک بدن ایده آل دارید و با استفاده از فیتنس میخواهید به یک بدن ایده آل دست پیدا کنید، خودتان را آماده کنید که حتی با تمرین کردن هم ممکن است به نتیجه ی دلخواهتان نرسید. شما باید ژنتیک و ساختار بدنی خود را در اولویت داشته باشید. در بعضی از افراد، سرعت رشد عضلات بیشتر است، در حالیکه بعضی ها سوخت و ساز بهتری دارند.

علاوه بر این، بسیاری از ورزشکاران حرفه ای و مربیان فیتنس، تغذیه ی خاصی را برای رسیدن به فرم دلخواهشان، در نظر می گیرند. در صورتیکه برای خودتان چیز غیر ممکنی را هدف گذاری کنید که خارج از توانایی بدنتان باشد، ممکن است نه تنها انگیزه ی خود را از دست بدهید، بلکه بدنتان هم فرم نامتعادلی پیدا کند. برای این که بتوانید بدرستی هدف گذاری کنید، باید منطقی و واقع بینانه خودتان را ارزیابی کنید، فرصت ها و محدودیت هایتان را در نظر بگیرید و تلاش کنید بدنتان به بهترین فرم دست پیدا کنید.

هدف ورزش فیتنس 

از اهداف ورزش می توان به سلامت جسمانی و روحی بالا و جلوگیری از ابتلا به امراض گوناگون اشاره کرد. فیتنس نیز از این ویژگی ها به دور نیست و حتی تأثیرات بیشتری هم دارد. این که در هر سن و جنسیتی فردی یا ورزشکاری وارد این رشته می شود، از مزایای تخصصی این رشته به شمار میرود به علت اینکه محدودیت سنی و جنسیتی خاصی ندارد.هدف فیتنس گسترش سلامت در پرورش اندام اسـت

افرادی که وارد رشته های مختلف میشوند شرایط متفاوتی دارند. به عنوان مثال شخصی که استخوان بندی درشتی دارد و درشت هیکل دارد عموماً وارد رشته بادی بیلدینگ می شود. اما فرادی که استخوان بندی درشتی ندارند و هیکلشان جمع و جوری است، رشته فیتنس  بهترین گزینه برای آنها می باشد. اصولا در رشته بدنسازی حجم زیادی به بدن داده می شود و تمرینات آن تعداد کم وزنه با حداکثر سنگینی است ولی هدف ورزش فیتنس، تقویت قدرت عضله ای است و در آن تعداد وزنه های بالا با وزن متوسط می باشد.

تفاوت ورزش فیتنس با بدنسازی

۱_  اصلی ترین تفاوت فیتنس نسبت به بدنسازی اینست که در فیتنس به وزنه برداری نیازی نیست.

۲_  میزان دریافت و مصرف کالری را میتوان یکی از تفاوت های دیگر فیتنس با بدنسازی دانست. از این جهت سر و کار فیتنس بیشتر با کاهش وزن و چربی است بدین ترتیب رژیم غذایی آنها حداقل مقدار کالری را در برمی گیرد. بدن سازان، فقط در زمان مسابقات برای لاغر بنظر رسیدن درصد زیادی از چربی و کالری را حذف می کنند، ولی افراد در فیتنس، تمام سال را لاغر و روی فرم هستند. بدنساز ها برای بالابردن قابلیت های عضلات از مکمل های زیادی استفاده می کنند. در فیتنس عادات غذایی سالم اهمیت چشمگیری دارد. آنها از مکمل های طبیعی جایگزین که تامین کنتده قدرت بدنی و حفظ سلامتی هستند استفاده می کنند.

۳_  تعداد جلسات بدنسازی و فیتنس با یکدیگر متفاوت است. بدنسازان، بیشتر تمرکز خود را بر انجام حرکات وزنه برداری می گذارند و کم تر به انجام کاردیو می پردازند و معمولاً طول جلسات آنها بیش از جلسات ورزشکاران فیتنس است. همینطور ورزشکاران فیتنس بیشتر به انجام تمریناتی همچون حرکات کاردیو و گاهی وزنه زدن می پردازند.

۴_ افراد فیتنس کار به افزایش حجم عضلات توجه نمی کنند بلکه تلاش می کنند با انجام تمرینات مختلف به ماهیچه هایشان شکل دهند. این در حالیست که بدنسازان فعالیت هوازی به ندرت انجام میدهند و کم تر به تمریناتی که به سلامت قلب و عروق کمک می کند می پردازند.

 

منبع: سرپوش

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *