خرید کفش اسکیت و نکات لازم در مورد آن

 خرید کفش اسکیت و نکات لازم در مورد آن

اسکیت ورزش محبوبی است .می توان از اسکیت بطور تفریحی استفاده کرد، ولی خرید کفش اسکیت نیازمند دقت و دانستن نکاتی است که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

نکات لازم برای خرید کفش اسکیت :

– انتخاب نوع کفش اسکیت

این مهم ترین گام برای خرید کفش اسکیت است. میتوانید اسکیت ها را در گروه های زیر دسته بندی کنید: اسکیت تفریحی، اسکیت چالشی، اسکیت چار چرخ و فری راید.

با دسته بندی اسکیت ها و خرید بهینه تر میتوانید بهتر از بازی اسکیت خود لذت ببرید. هر یک از کفش‌ها قیمت خاص خودش را دارد برندهای خوب را جستجو کنید و خصوصیت آن ها را با هم مقایسه کنید. باید مدل های زیادی از اسکیت ها را پیش از خرید امتحان کنید. اسکیت ها فرم های مختلفی دارند که بر قدرت و نیرویی که اسکیت باز وارد می کند تأثیر دارند.

– بست های کفش اسکیت

. یک سیستم بست خوب باید درحالی که هیچ فشاری روی پا نمی آورد به خوبی از پا حمایت کند. در اسکیت های سخت، بستها باید قابل تنظیم باشند و در اسکیت های نرم بندها ابزار اصلی هستند و باید به طور کامل به آن ها دقت داشت.

– بدنه کفش اسکیت

جنس بدنه کفش اسکیت از پلاستیک، کائوچو، آهن، آلومینیوم و یا کربن است.

جنس پلاستیک و آهن برای اسکیتهای کیفیت پایین استفاده می شود و معایبی دارد. بدنه پلاستیکی کفش اسکیت در صورتی که از جنس مناسبی نباشد احتمال شکستن آن زیاد است. چنانچه از جنس آهن باشد احتمال زنگ زدن بالا بوده و به طور کلی اسکیت را سنگین می کند.

جنس آلومینیومی کفش اسکیت از کیفیت بهتری بهره مند است و آلومینیوم به دلیل سبک بودن سبب کاهش وزن اسکیت می شود؛ جنس کربن هم مخصوص اسکیتهای حرفه ای است و بسیار سبک و مقاوم است ولی قیمت اسکیت را بسیار افزایش می دهد .

– لوازم ایمنی کفش اسکیت

 اول هر ورزش و تفریحی رعایت نکات ایمنی لازم و ضروری است! پس بهتر است، همان موقع که از فروشگاه معتبر کفش اسکیت دلخواه و مناسب خود را خریداری می کنید، لوازم ایمنی اسکیت مثل کلاه، آرنج بند، مچ بند و زانوبند را هم خریداری کنید.

– جنس سازنده بوت یا قسمت کفش گونه اسکیت

این قسمت از اسکیت معمولاً به دو صورت نرم (soft) که حالت کتانی مانند، یا به صورت سخت (hard) که از جنس پلاستیک است می باشد. در هنگام خرید کفش اسکیت به این قسمت توجه کنید که استحکام لازم برای تحمل ضربه و فشارهایی که در هنگام اسکیت وارد میشود را داشته باشد.

توجه داشته باشید که کناره های این قسمت با دست به راحتی فرو نرود، در اینصورت پس از مدتی به علت نرم شدن این قسمت، کفش اسکیت در پا کج می شود و موقع حرکت پاها به صورت کج قرار میگیرند و باعث آسیب میشوند. قسمت جلویی یا نوک اسکیت هم باید از مقاومت خوبی بهره مند باشد چون اغلب ضربات در موقع زمین خوردن یا برخورد به این قسمت وارد میشود.

– فریم یا تیغه کفش اسکیت

اگر می‌خواهید کفش اسکیتتان فریم خوب و باکیفیتی داشته باشد، باید هنگام انتخاب کفش دقت کنید که وزن فریم زیاد نباشد، انعطاف‌پذیر باشد و استحکام بالایی داشته باشد. این سه فاکتور برای یک فریم خوب و مناسب لازم است.

فریم ها در زیر چکمه قرار دارند و چرخ ها را روی کفش اسکیت نگه می دارند. فریم های فلزی انرژی را سریعتر منتقل می کنند. اسکیت بازهای هاکی و سرعت تمایل بیشتری به استفاده از این نوع فریم دارند. فریم های ترکیبی از ترکیب فشرده رزین داخل فایبر گلاس، کربن و پوسته های Kevlar ساخته شده اند.

کفش اسکیت

– جوراب کفش اسکیت

 جوراب اسکیت، برای کاهش صدمات وارده به پا، بسیار مهم و ضروری است. در واقع برای جلوگیری از آسیب دیدن و زخمی شدن ساق پا که معمولاً به علت تماس زیاد با کفش اسکیت یا موانع دیگر مانند زمین خوردن، برخورد با دیوار، تماس با لبه پله ها و … به وجود می آید، جوراب اسکیت نقش ویژه ای ایفا می کند. بدین ترتیب موقع خرید کفش اسکیت دقت کنید، جوراب اسکیت ضخیم و محکم باشد. جالب است بدانید، در بعضی از کفش های اسکیت، جوراب اسکیت را میتوان جدا کرد.

– جنس چرخ های کفش اسکیت

جنس چرخ های کفش اسکیت نباید به صورت خشک و سفت یا در اصطلاح فروشندگان و عموم (شیشه ای یا استخوانی) باشد. این نوع چرخ ها سبب انتقال فشار هنگام اسکیت به زانو و مهره های کمر شده و باعث آسیب در این ناحیه ها می شوند. میتوان با فشار انگشت بر روی چرخ به این نکته پی برد اکنون تعداد اسکیتهایی که این چنین چرخ ها را داشته باشند کم شده است.

– بلبرینگ کفش اسکیت

 یک کفش اسکیت با کیفیت خوب  یقیناً بلبرینگ های خوبی در آن کار گذاشته شده است.

درجه بندی بلبرینگ های کفش اسکیت به وسیله انجمن مهندسی بلبرینگ آمریکا به وجود آمده که طبق میزان مقاومت لایه های داخلی، خارجی، ساچمه ها و پارازیت اندازه گیری شده است.

هر چرخ کفش اسکیت شامل دو بلبرینگ و بوش های داخلی و خارجی می باشند

– ترمز های کفش اسکیت

ترمزهای کفش اسکیت باید از پلی اُورتان نرم،  ساخته شده باشد،  نه از پلاستیک تا سطح تماس خوبی برقرار کرده و سبب توقف اسکیت سوار شود.

منبع: سرپوش

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *