فرزند طلایی چه مفهومی دارد؟

 فرزند طلایی چه مفهومی دارد؟
 فرزند طلایی رویکردی است که کشورهای جهان برای افزایش فرزندآوری پیش گرفته‌اند؛ این موضوع برخلاف رویکرد نادرستی است که در کشور ما وجود دارد و هنوز از سوی برخی پزشکان به کار میرود.

به گزارش سایت روزاندیش به نقل از خبرگزاری مشرق، صالح قاسمی،  پژوهشگر جمعیت در اشاره به اصطلاح جمعیتی بین المللی “Golden Baby” یا فرزند طلایی اظهار کرد: برخی از داده‌های پزشکی در دنیا می‌گویند سنین ایمن فرزندآوری و بارداری برای خانم‌ها سنین ۲۰ تا ۳۵ سال یا بعضاً ۲۵ تا ۳۵ سال است.

وی ادامه داد: اما در حال حاضر این تعریف در دنیا تغییر پیدا کرده است، استفاده از داده‌های جدید علم پزشکی و به کارگیری تخصص‌های خاص در حوزه زنان توانسته است سنین بارداری ایمن را افزایش دهد؛  در این رابطه مطالعه مفصلی در سطح دنیا انجام شده است که مرجع آن سایت “BMG” است.

نویسنده مجموعه کتاب “جنگ جهانی جمعیت” خاطرنشان کرد: “بی ام جی” هم یک مجله تخصصی است و هم یک پایگاه اینترنتی، پزشکان با آن آشنایی دارند و به عنوان یک رفرنس پزشکی در دنیا مورد استناد قرار می گیرد؛ این پایگاه مطالعه‌ای را در طی ۱۵ سال انجام داده است با این عنوان که “بهترین سنین بارداری چه سنینی هستند؟”

بهترین سنین برای بارداری

وی افزود: نتیجه مطالعه مذکور بدین گونه است: قدرت باروری در خانم‌ها از ۱۷ سالگی آغاز می‌شود، در ۱۹ سالگی اوج آمادگی بارداری وجود دارد که بارداری ایمن نیز از همین سن شروع می شود و تا ۴۲ و ۴۳ سالگی آمادگی برای بارداری ایمن ادامه پیدا می‌کند.

قاسمی تصریح کرد: بعد از ۴۳ سالگی نیز این آمادگی وجود دارد و هر کس بخواهد زیر ۱۹ سال و بالای ۴۳ سال صاحب فرزند شود، منع نمی‌شود و تنها نیازمند انجام یک سری از مراقبت‌ها است.

مفهوم فرزند طلایی

وی ادامه داد: بر این اساس، اگر فرزندی از یک مادر زیر ۱۹ سال یا بالای ۴۳ سال به دنیا بیاید، برای آن فرزند ارزش فوق العاده ای قائل هستند و از آن به عنوان “گلدن بیبی” یاد می کنند، یعنی فرزند طلایی ؛ چون از مادری بدنیا آمده که انتظار آن را نداشته‌ایم.

این پژوهشگر حوزه جمعیت متذکر شد: لذا تعبیر “گلدن بیبی” برای این ایجاد شده است تا بانوان زیر ۱۹ سال و بالای ۴۳ سال از فرزندآوری منع نشوند، این در حالی است که متاسفانه در کشور ما رده سنی ۲۵ تا ۳۵ سال به عنوان بارداری ایمن معرفی می شود و کسانی که زیر ۲۵ سال یا بالای ۳۵ سال تصمیم به بارداری داشته باشند به عنوان “های ریسک” یا خطر بالا معرفی می‌شوند و استرس بسیار شدیدی به خانم و خانواده او وارد می‌کنند و در اغلب موارد این افراد را از فرزندآوری منصرف می‌کنند!

 

منبع: خبرگزاری مشرق

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *