حقایقی جالب در مورد خصوصیات گربه‌ها

 حقایقی جالب در مورد خصوصیات گربه‌ها

گربه‌ها موجوداتی بازیگوش و دوست داشتنی هستند در این مطلب حقایق شگفت انگیزی درباره  خصوصیات گربه‌ها این موجودات بامزه گرد آورده ایم که قبلا نمی دانستید.

همه چیز درباره خصوصیات رفتاری گربه‌ها

دلیل اینکه انسانها گربه ها را دوست دارند بازیگوشی ، کنجکاوی و دوست داشتنی بودن آنهاست.گربه ها حیوانات کم خرجی هستند ولی با این حال موجودات خاصی هستند و هر گربه ای خصوصیات و علایق و تنفرات خاص خودش را دارد که در زیر آنها را بررسی میکنیم :

۱-گربه های ماده معمولا راست پنجه هستند

روانشناسان بعد از آزمایش ۴۲ گربه (۲۱ نر و ۲۱ ماده) متوجه شدند که پنجه غالب گربه ها با جنسیت آن ها ارتباط دارد و گربه های ماده معمولا راست پنجه هستند.

۲-داشتن شنوایی بسیار قوی

یکی از خصوصیات گربه‌ها  این است که آن‌هامی توانند حتی آهسته ترین صدا ها را بشنوند چون بیش از ۲۰ ماهیچه دارند که قسمت خارجی گوش آن ها را کنترل می کند. همچنین گربه ها وقتی حرکت نمی کنند منبع صدا را دقیق تر تشحخیص می دهند، به همین دلیل اغلب می ایستند و گوش می دهند.

۳-گربه ها نمی توانند شیرینی را بچشند

گربه ها فقط به گوشت علاقه دارند و تمایلی به شیرینی و ادویه جات دارند. آن ها برخلاف سایر پستانداران نمی توانند مزه شیرینی را حس نمی کنند.

۴-گربه ها ۷۰% عمرشان خواب هستند

گربه های خانگی اغلب در یکی از این چهار حالت هستند:خوردن، خوابیدن، دویدن، بازی کردن. اما زمان خوابیدن آن ها بیشتر از مجموع سه فعالیت دیگر است. گربه ها جزء پرخواب ترین حیوانات هستند، چون در طبیعت باید از انرژی زیادی برای شکار استفاده کنند.

۵-خرخر گربه نشانه بهبودی است

 خرخر کردن گربه را اغلب نشانه رضایت می دانند، اما علت آن ممکن است پیچیده تر باشد. همه خرخر ها نشانه رضایت نیست، در برخی موارد نشان دهنده درد یا نگرانی است. برخی کارشناسان معتقدند که نشانه بهبود عضلات و استخوان هایشان است.

۶-گربه ها و انسان ها مراکز احساسی مشابهی در مغز دارند

در واقع شما با گربه تان بیش از آنچه فکر می کنید نقاط مشترک دارید. مغز انسان ها و گربه ها از ماده سفید و خاکستری تشکیل شده و گربه ها با همان الگو های انسان ها فکر می کند و حافظه کوتاه مدت و بلند مدت دارند.

۷-گربه ها لجبازند

در برخی موارد گربه ها به شدت حیوانات لجوج و مغروری هستند. یک از این موارد غذاست. گربه ها در مورد غذا بسیار لجبازند، یعنی اگر با غذای خاصی  اخت شده باشند، نوع رژیم غذایی شان را به سختی می شود تغییر داد و در بسیاری از موارد امکان پذیر نیست.

۸-اغلب گربه ها تحمل لاکتوز را ندارند

اگرچه بیشتر گربه ها شیر دوست دارند، اما با هضم لاکتوز مشکل دارد و منجر به دل درد و اسهال می شود.

۹-گربه ها باهوش تر از سگ ها هستند

قشر مغزی گربه ها (قشری از مغز که مسئول پردازش اتطلاعات شناختی است) بسیار پیچیده تر از سگ هاست. همچنین دو برابر سگ ها سلول عصبی دارند. علاوه بر این، گربه ها در حل مسائل پیچیده بهتر از سگ ها عمل می کنند.

۱۰-ماهی خام برای گربه ها بد است

شاید فکرکنید گربه ها ماهی خام دوست دارند، اما در واقع برایشان بد است. ماهی نپخته حاوی باکتری است که برای گربه ها مضر است و باعث مسمومیت غذایی می شود. همچنین آنزیمی در ماهی خام است که تیامین، ویتامین ب ضروری را از بین می برد و باعث مشکلات عصبی می شود.

۱۱-گربه ها می توانند شش برابر طولشان بپرند

گربه ها عضلات قدرتمندی در پا های عقبشان دارند که به آن ها کمک می کند فاصله بیشتری بپرند. آن ها از دمشان برای تعادل استفاده می کنند. به همین دلیل هیچ مشکلی با پریدن از نقاط مختلف ندارند.

پریدن گربه

۱۲-وقتی گربه ها مدفوعشان را نمی پوشانند، نشانه خشونت است

گربه ها از ادرار و سایر علائم برای نشان دادن سلطه و موقعیت بالای خود استفاده می کنند. گربه های تابع مدفوع خود را می پوشانند در حالی که گربه های غالب آن را نپوشانده رها می کنند.

۱۳-گربه ها بوییایی خیلی قوی دارند

گربه ها خودشان را به گربه ها و انسان ها میمالند تا بویشان را بدهند و بوی شما را بگیرند. وقتی خودشان را لیس می زنند درواقع بوی شما را از موهایشان پاک می کنند.

۱۴-گربه ها در شب بهتر از انسان ها می بینند

گربه ها تعداد زیادی میله در شبکیه خود دارند که به نور کم بسیار حساس است؛ بنابراین می توانند با استفاده از یک ششم نوری که انسان ها برای دیدن نیاز دارند ببینند. البته نمی توانند جزئیات دقیق و رنگ های غنی را ببینند.

۱۵-گربه ها خودشان را به انسان می مالند تا قلمروی خود را مشخص کنند

وقتی آن ها خودشان را به یک شخص یا شیء می مالند، از خود بو به جا می گذارند و به سایر گربه ها می گویند اینجا بوده اند و شما در قلمروی آن ها هستید.

۱۶-تغییر روند روزمره گربه ها را بیمار می کند

وقتی گربه ها اتفاق غیرمعمولی را تجربه می کنند، مثل تغییر در برنامه غذایی، استراحت یا مکان، دچار بیماری می شوند. آن ها تهوع می گیرند و غذا نمی خورند. گربه ها روند همیشگی خود را دوست دارند و هر اختلالی باعث رخوت و رفتار عجیب در آن ها می شود.

روش‌های نشان دادن محبت گربه

۱- گربه ها با چشم هایشان عشق خود را نشان می دهند

زمانی که گربه همراه شماست و چشم هایش را نیمه بسته نگه می دارد، طوری که به آرامی چشمک می زند یعنی از همراهی شما خوشحال است و به شما اعتماد دارد.

۲- گربه ها با دمشان عشق خود را نشان می دهند

۳- گربه ها با مالیدن گونه هایش به شما عشق خود را نشان می دهد

۴- گربه ها با زدن سر خود به شما عشق خود را نشان می دهند

۵- گربه ها با زبان عشق خود را نشان می دهند. صدای خرخرها و میومیوها اغلب نشانه عزیز شمردن و اعتماد به فرد است.

۶- گربه ها با لیس زدن عشق خود را نشان می دهند

۷- گربه ها با بغل کردن شما و گشتن اطرافتان عشق خود را نشان می دهند

منبع: نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *