هورمون عشق و راهکارهای افزایش آن

 هورمون عشق و راهکارهای افزایش آن

هورمون عشق یا اکسی‌توسین هورمونی است که در بدن عاشقان ترشح می‌شود و بدن مادر و کودک یا زن و مرد و به عبارتی عاشقان به آن نیاز دارد و روابط احساسی و رمانتیک آنها را محکم‌تر می‌کند.در ادامه این مطلب علت علمی وابستگی عاشقان به یکدیگر و نقش هورمون عشق را بر روی عملکرد سیستم بدن بازگو خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آثار هورمون عشق روی بدن

  • افزایش احساس امنیت و آرامش
  • تقویت خُلق و افزایش احساس رضایت
  • کاهش ترشح کورتیزول یا هورمون استرس
  • افزایش خلاقیت
  • افزایش آستانه‌ی تحمل درد
  • افزایش ویژگی‌های شخصیتی مثبت مانند همدلی، خون‌گرمی و اعتماد

فواید هورمون اکسی توسین

۱-وابستگی عاطفی

ترشح این هورمون علاوه بر کاهش استرس‌های روزانه، احساس امنیت عاشقانه را ایجاد می‌کند و زوج‌ها را به آرامش می‌رساند. به طوری که شما به نامزدتان به طرز عجیبی وابسته می‌شوید و دائما” دلتان می‌خواهد او را ببینید. نکته جالب این است که نگاه عاشقانه یا صدای فردی که به او علاقه دارید هم باعث ترشح ناخودآگاه این هورمون می‌شود.

۲-ایجاد احساس شادی

خانم‌ها به دلیل اختلالات هورمونی، بیشتر در معرض افسردگی هستند اما باید بدانند که شروع یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی آرام می‌تواند سطح اکسی‌توسین بدن آنها را افزایش دهد؛ درنتیجه در آنها نوعی احساس شادی و رضایتمندی ایجاد می‌شود که این مسئله تضمین‌کننده سلامتی آن ها است.

۳-خنثی‌کننده خیانت 

مردان با نگاه کردن و در آغوش کشیدن همسرانشان به طور ناخودآگاه این هورمون را ترشح می‌کنند که در ویژگی‌های رفتاری و تغییرات خلق و خوی آنها نیز مؤثر است و آنها را نسبت به خانم‌ها متعهدتر می‌کند. درواقع می‌توان این طور گفت که مردانی که رابطه عاشقانه موفقی دارند، به دلیل تغییرات هورمونی کمتر خیانت می‌کنند.

هورمون عشق

روش‌های افزایش هورمون عشق

۱-در آغوش گرفتن یکدیگر

بغل کردن و در آغوش گرفتن همسرتان یک راهکار ساده است که با انجام آن می‌توانید سطح این هورمون را در بدن‎تان افزایش دهید. شما با این کار نه تنها فقط محبت خود را به همسرتان نشان می‌دهید بلکه با ترشح این هورمون، احساس رضایت زناشویی و امنیت را در زندگی‌تان تضمین می‌کنید؛ پس همیشه به نامزد یا همسرتان عشق بورزید.

۲-ابراز محبت و تعریف از طرف مقابل

تعریف از همسر و احترام گذاشتن به او باعث افزایش انرژی در او و همچنین باعث افزایش اکسی‌توسین در بدن خودتان می‌شود بنابراین بهتر است با دیگران و به خصوص با همسرتان مهربان باشید و از آن‌ها تعریف و تمجید کنید.

۳-خندیدن

خندیدن خود به تنهایی موجب ترشح این هورمون با ارزش در بدن ما می‌شود. اکسی‌توسین افراد شاد دائما در حال افزایش است؛ پس همیشه شاد باشید و بخندید.

۴-مصرف ویتامین سی

مصرف ویتامین C یکی دیگر از راهکارهای طبیعی افزایش سطح اکسی‌‌توسین در بدن است. می‌دانیم که ویتامین C به تولید اکسی‌‌توسین کمک می‌کند و سنتز اکسی‌توسین به وجود ویتامین C بستگی دارد. ویتامین C در میوه‌ها و سبزیجاتی مانند فلفل سبز، مرکبات، گوجه‌فرنگی، گل کلم، کلم بروکسل، بروکلی و کلم‌پیچ به‌فراوانی یافت می‌شود؛ پس آنها را از سبد غذایی‌تان حذف نکنید.

۵- مصرف  کافئین

پژوهشگران دریافته‌اند که کافئین میزان ترشح اکسی‌توسین را به‌ مقدار قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. البته قهوه و کافئین بسته به زمان مصرف‌شان می‌توانند خواب‌تان را هم مختل کنند؛ پس در خوردن آنها زیاده‌روی نکنید.

منبع: مجله دلتا

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *