هورمون چیست و هورمون‌ها چه وظایفی دارند؟

 هورمون چیست و هورمون‌ها چه وظایفی دارند؟

هورمون ماده‌ای شیمیایی است که در غدد درون‌ریز ساخته می‌شود و به جریان خون می‌ریزد.هورمون‌ها ترکیباتی هستند که توسط سلول‌های بافت معینی ساخته می‌شوند و عمل فیزیولوژی خود را در سلول‌های محل ساخته شدن خود و یا در سلول‌های بافت دیگری به نام بافت هدف به انجام می‌رسانند.

وظایف هورمون‌ها در بدن:

هورمون‌ها بر همه جنبه اعمال انسانی موثرند.آن‌ها تنظیم رشد و تکامل، تولید مثل و افزایش توانایی بدن در مواجهه با فشارهای جسمانی و روانی را بر عهده دارند.

هورمون‌ها با متناسب کردن الکترولیت‌ها و تعادل اسید _ باز روی مخلوط ویژه‌ای از مواد سوختنی مورد استفاده برای تیرو بخشی به همه اعمال زیستی، تعادل درونی را حفظ می‌کنند.

عمل عمده هورمون‌ها تغییر سرعت واکنش‌های یاخته‌ای ویژه مربوط به یاخته‌های هدف است.توانایی یک یاخته هدف در پاسخ به یک هورمون عمدتاً به حضور گیرنده‌های پروتئینی ویژه روی غشاء یا درون آن یاخته بستگی دارد تا آن هورمون بتواند به روش تکمیلی به آن متصل شود.

هورمون

انواع هورمون:

هورمون‌ها به ۲ طبقه شیمیایی مجزا تقسیم می‌شوند:

۱- هورمون‌هایی که از ترکیبات استروئیدی به دست می‌آیند:هورمون‌های استروئیدی که از کلسترول موجود در گردش خون و به وسیله قشر فوق کلیه ( مانند آندسترون) و غدد جنسی ( مانند تستوسترون) ساخته می‌شوند.

۲- هورمون‌‌هایی که از مشتقات اسید آمینه یا پلی پپتید هستند: هورمون‌هایی که دارای ساختمان پپتیدی می‌باشند، ممکن است یک تری پپتید و یا پپتیدهایی با تعداد زیادتری اسید آمینه باشند ، مانند هورمون پاراتیروئید با ۸۴ اسید آمینه یا هورمون آنتی دیورتیک(ADH)با ۹، گلوکاگن با ۲۹، ACTH با ۳۹ و هورمون رشد با ۱۹۱ اسید آمینه، هورمون‌های دیگری نیز وجود دارند که به وسیله اندام‌هایی غیر از غدد درون ریز اصلی تولید می‌شوندمانند پروستاگلاندین‌ها و گلیکوپروتئین‌ها.

پروستاگلاندین‌ها تقریباً در غشاهای یاخته‌ای وجود دارند و از نظر زیست شناسی ، لیپیدهای فعال هستند.هورمون‌های گلیکوپروتئینی مانند LH،HCG،TSH،FSH علاوه بر زنجیر پپتیدی حاوی یک ریشه کربوهیدرات نیز می‌باشند که نقش اصلی را در بروز خواص فیزیولوژی به عهده دارند.

مثال دیگر برای گلیکوپروتئین، اریتروپویتین می‌باشد که محرک تولید گویچه‌های قرمز خون توسط مغز استخوان است. کلیه هورمون‌های پپتیدی در غشاء سلول‌های هدف قرار گرفته‌اند.

منبع: دایره‌المعارف بدنسازی و پرورش اندام نوین

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *