تاثیر فعالیت‌های بدنی بر هر یک از سیستم‌های بدن

 تاثیر فعالیت‌های بدنی بر هر یک از سیستم‌های بدن

کل بدن یک سیستم فوق هوشمند است که تنها جزئی از آن شناخته شده است.پیچیدگی‌های سیستم بدنبه نحوی است که بیوشیمست‌ها سالیان درازی است که تلاش‌های فراوانی برای شناسایی آن به عمل آورده‌اند ولی به جز موارد معدودی به نتیجه نرسیده‌اند. به هر حال با مسامحه فراوان بدن را می‌توان به سیستم‌های زیر دسته بندی کرد و تاثیر فعالیت‌های بدنی را بر هریک از این سیستم‌ها بیان نمود.

فعالیت‌های بدنی و تاثیر آن بر سیستم‌های  بدن:

۱- دستگاه‌های استخوانی و عضلانی:

این دستگاه مسئول حرکت و جابجایی انسان است.فعالیت شدید و منظم ، قدرت و توان عضلانی و همچنین استقامت آن‌ها را برای تحمل کار افزایش می‌دهد. بیشترین افزایش در رشد عضلانی، به وسیله آن گروه از فعالیت‌هایی که با اضافه بار همراه باشد، صورت می‌گیرد و باعث افزایش کارائی عضله می‌گردد. مثل آهنگرها که چون دائم با آهن سنگین در ارتباط می‌باشند انسان‌های قدرتمندی می‌باشند.

۲- دستگاه قلب و گردش خون:

ورزش باعث تقویت عضله قلب می‌گردد.فشار وارده بر قلب به هنگام ورزش،باعث افزایش اندازه قلب و قدرتمند شدن عضلات آن می‌گردد.در این صورت حجم خون خارج شده از قلب در هر ضربه بیشتر شده و باعث رسیدن مواد غذایی بیشتر به اندام‌ها می‌شود.در اثر استمرار ورزش ( به خصوص هوازی) ضربان نبض در حالت استراحت کمتر شده و پس از افزایش ضربان در اثر فعالیت، ودر صورت استراحت، سریع‌تر به حال اول باز می‌گردد.

تاثیر ورزش روی قلب

 

۳- دستگاه تنفس و ریه‌ها :

ورزش عملکرد ریه‌ها را به وسیله عمیق کردن روند تنفس افزای می‌دهد.در حالی که تعداد تنفس افراد عادی حدود ۱۵ بار در دقیقه است ، افراد ورزشکار در حال استراحت ۶ تا ۸ بار تنفس می‌کنند و به دلیل عمق تنفس بیشتر اکسیژن بیشتری را جذب می‌کنند.

۴- دستگاه گوارشی و دفعی :

ورزش به حفظ شرایط مطلوب اندام‌های دفعی و گوارشی کمک می‌کند. اعصاب و عضلات شکم و روده‌ها با فعالیت پایه بهتری پیدا می‌کنند و کارائی و عملکرد آن‌ها بیشتر می‌شود.

۵- دستگاه اعصاب:

عضلات به وسیله اعصاب کنترل می‌شوند.ورزش هماهنگی عصبی عضلانی را افزایش می‌دهد و خستگی عصبی با فعالیت جسمانی دفع می‌شود.

تاثیر ورزش روی اعصاب

۶- ترکیب بدن:

در صورت انجام ورزش به صورت صحیح – و طبعاً رعایت تغذیه- انرژی اضافی مصرف و از تجمع چربی زائد جلوگیری می‌گردد و بدین ترتیب ورزش باعث سلامت بیشتر و پیشگیری از آسیب دیدن اندام‌های مختلف به دلیل حذف چربی زائد می‌گردد.

منبع:کتاب پایش خویشتن نوشته سید مصطفی هاشمی طبا

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *