سیاره مریخ وبررسی امکان وجود حیات در این سیاره توسط دانشمندان

 سیاره مریخ وبررسی امکان وجود حیات در این سیاره توسط دانشمندان

سیاره مریخ چهارمین وآخرین سیاره سنگی است که بر گرد خورشید می چرخد. یونانی ها این سیاره را به خاطر رنگ سرخ آن، آرس و رومیان آن را مارس یا مریخ نام نهادند.

هر دو اسم بیانگر خدای جنگ آنان است. این سیاره نزد کسانی که به آسمان می نگریستند مظهر جنگ و خون بود.سیاره مریخ به دلیل شباهت های زیادی که به زمین دارد بیش از هر سیاره دیگری توجه دانشمندان را به خود جلب کرده است. زیرا در مریخ کلاهک های قطبی وبعضی تغییرات رنگی فصل ها، شبیه به زمین دیده می شود.

درسال۱۸۷۷ میلادی،”جیووانی شیاپارلی”، مدیر رصدخانه میلان ایتالیا، اظهار داشت که شبکه ای از خطوط باریک ومنظم که اجزای بزرگ تر سطح مریخ را به هم مربوط می کند، مشاهده کرده است. “پرسیوال لاول”، اخترشناس آمریکایی معتقد بود که این خطوط نمایانگر مجراها یا آبراهه هایی واقعی اند که ساکنان مریخ برای آبیاری مزارع وحمل کالاهایشان با قایق های باری، ساخته اند.

امروزه دانشمندان معتقدند که سیاره مریخ در گذشته های بسیار دور دارای حیات بوده است وبرای پاسخ به این پرسش ها “آیا درگذشته بر روی سطح مریخ حیات وجود داشته است؟” ویا این که ” چگونه می توان این سیاره را از نظر شرایط زندگی مورد بررسی قرار داد؟” ازآغاز عصر فضا تا کنون، سازمان ناسا ودیگر سازمان های فضایی، ماموریت های زیادی را برای کاوش این سیاره انجام داده اند.

واقعیت هایی در مورد سیاره مریخ در مقایسه با زمین

سیاره مریخ نسبت به زمین از خورشید دور تر است فاصله زمین تا خورشید ۹۳ میلیون مایل است در حالیکه فاصله مریخ تا خورشید ۱۴۲ میلیون مایل است.

مریخ در مدار خورشید ۵/۱۴ مایل در ثانیه در حالیکه زمین با ۵/۱۸ مایل در ثانیه در مدار خورشید می گردد.
دمای مریخ از زمین بسیار سرد تر است دمای مریخ۸۷- درجه فارنهایت است در حالیکه دمای زمین ۵۷ درجه فارنهایت است. یک سال در مریخ معادل ۶۸۷ روز در مریخ است این در حالی است که یک روز در زمین معادل ۰۲۶/۱ روز در مریخ است.

روزی روزگاری، در حدود ۴ میلیارد سال پیش، مریخ نیز درست مانند زمین سیاره ای گرم و بارانی بود. آب مایع در رودخانه های طویلی که در سطح مریخ جریان داشتند و به دریاهای کم عمق ختم می شدند جاری بود. لایه ذخیمی از اتمسفر (جو) سیاره را پوشانده و آنرا گرم نگه می داشت.

علاوه بر این، بر طبق باور برخی دانشمندان و نیز نتایج بدست آمده از تحقیقات آنها تا به امروز، برخی از گونه های حیات میکروبی و باکتری ها و حتی بالاتر از آن در مریخ وجود داشته واین در حالی بود که این گونه های حیات در حال رشد و تکامل بودند. مریخ در راهی قدم گذاشته بود که به سیاره  دومی برای زندگی و حیات درست مانند همسایه اش زمین تبدیل می شد.

اما این اتفاق به شکل دیگری جلو رفت و مریخ هرگز موفق نشد.

سیاره مریخ امروز به شدت سرد و خشک است. رودخانه ها و دریاهای سطح آن سالهاست که خشکیده و از بین رفته اند. اتمسفر سیاره نازک و ناچیز است و اگر میکروب های مریخی هنوز وجود داشته باشند، احتمالاً  در لایه های زیرین و درونی مریخ گرد آمده اند.

دانشمندانی که به شکل تخصصی بر روی سیارات به مطالعه می پردازند معتقدند که احتمالاٌ وجود آبشارها در گذشته های دور، باعث شکل گیری نواحی صخره ای و سراشیبی هایی این چنینی در  مریخ شده اند. مریخ دارای تعداد بسیاری از اینگونه چشم اندازها و مناظر خشک شده می باشد که تصور می شود به علت عبور جریانات شدید و فراوان آبی در گذشته های بسیار دور به وجود آمده اند.

اما چه اتفاقی افتاد؟ چرا مریخ  اینگونه خشک شد و سرمای شدید و یخبندان آنرا فرا گرفت؟

این سوالات که پیوسته تکرار می شوند برای دانشمندان مانند پازلی است که سالهاست به دنبال حل آن بوده و آنها را به خود مشغول ساخته است. شاید بالاخره در چند سال آینده پرده از این راز برداشته شود و به کمک مدارگرد جدید ناسا که MAVEN   نام دارد و به زودی به این سیاره فرستاده خواهد شد به این موضوع پی ببریم.

به گفته بروس جاکوسکی ، مدیر ارشد پروژه  MAVEN از دانشگاه کلورادو :  ” هدف MAVEN از این ماموریت این است تا بررسی نموده  که چه فرآیندهایی مسئول و عامل بوجود این تغییرات در وضعیت آب و هوایی مریخ می باشند” .

چیزی که امروزه دانشمندان بر آن معتقدند این است که بوجود آمدن این تغییرات در وضعیت آب و هوایی مریخ بخاطر از رفتن با ارزشترین سرمایه آن ، یعنی اتمسفر زخیم دی اکسید کربن این سیاره بوده است. دی اکسید کربن در اتمسفر مریخ یک گاز گلخانه ای بوده درست به همان شکل که در اتمسفر زمین موجود است. لایه زخیمی از دی اکسید کربن و سایر گازهای گلخانه ای شرایطی با درجه حرارت و فشار جوی بالاتر ایجاد می نمایند که برای جلوگیری از تبدیل آب مایع به شکل یخ جامد و یا تبخیر آن ضروریست.

گردآوری وتنطیم:سایت روزانیش

 

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *