شستشوی بدن با آب سرد وتاثیر آن بر روی سلامتی ومضرات آن برای بدن

 شستشوی بدن با آب سرد وتاثیر آن بر روی سلامتی ومضرات آن برای بدن

شستشوی بدن با آب سرد برای کسانی مناسب است که از هر حیث تندرست باشند وسن، نیرو و هیئتشان نیز برای این کار مناسب باشد وقت شستشو با آب سرد نیز باید مناسب باشد. .

شستشوی بدن با آب سرد برای چه کسانی مناسب نست؟

برای کسانی که مبتلا به بیماری تخمه، قی، اسهال، شب بیداری و انواع سرما خوردگیها هستند شستشو با آب سرد مطلوب نیست .

این کار برای بچه ها و پیران نیزشایسته نیست .

کسی که تن خود را با آب سرد میشوید باید وقتی این کار را انجام دهد که تن دارای نشاط است و حرکات  آن کاملاً طبیعی است.

گاهی بعد از شستشوی با آب گرم، تن را با آب سردآشنا میکنند تاپوست نیرو یابد و گرمای غریزی متوقف شود و خارج نگردد. کسانی که به این منظور آب سرد برخود میپاشند باید بدانند که آب نباید بسیار سرد باشد ولزوم اعتدال در سردی را مراعات کنند. .

شستشوی بدن با آب سرد برای ورزشکاران

گاهی ورزشکار آن بعد از انجام ورزش این کار را انجام میدهند، در این صورت باید قبل از شروع به ورزش بیشتر از اندازه عادی خود را ماساژ دهند ولی تن به روغن اندودن در همان حد عادی باشد و باید ورزش را که بعد از ماساژ وروغن مالی صورت میگیردبه اعتدال و سریعتر از حالت عادی و به طور تدریجی انجام دهند و آنگاه میتوانند بعد از ورزش خود را با آب سرد بشویند، به طوری که آب سردیکدفعه تمام اندامها را در برگیردتا هر اندامی نصیب خود را همزمان با اندامهای دیگر به دست آورد.

. آنگاه ورزشکارتا وقتی که احساس نشاط میکند و تحمل آب را دارد در آن بماند و همین که حالت لرزش احساس کرد بیرون آید و بعد از بیرون آمدن همانطور که توصیه میکنیم بدن  را ماساژ دهد، به غذای خود بیفزاید و از نوشیدنی بکاهد، رنگ پوست و حرارت خود را بررسی کند و چنانچه به سرعت به رنگ و حرارت طبیعی بازگشت معلوم خواهد شد که وقت گذرانی در آب سرد مناسب حال بوده است و اگر برگشت رنگ و حرارت آرام‌تر از حالت طبیعی انجام گرفت، باید بداند که بیشتر از حد لازم در آب سردمانده است .

پس در روز دوم این اشتباه را تکرار نمیکند و به حد اعتدال در آب سرد میماند. کسی که خود را با آب سرد شسته و تن را مالش داده است و رنگ و حرارت خود را بازیافته است بخواهد برای بار دوّم در آب سرد برود بهتر است این کار را به تدریج انجام دهد . عادت کردن به آب سرد باید اولین بار در گرمترین روز تابستان و در هنگام گرمای شدید نیمروز شروع گردد. این کار نباید در روزی که باد هست و همچنین نباید بعد از جماع و بعد از غذا خوردن و پیش از هضم غذا، بعد از استفراغ و قَی و یا در حالت اسهال و یا شب زنده داری باشد.

در این شستشوتن و معده نباید ناتوانی داشته باشند . رفتن به آب سرد برای ورزشکار بعد از انجام ورزش مطلوب نیست، مگر اینکه جسم او بسیار نیرومند باشد و دستورات ما را عمل کند . همانطور که گفتیم وقتی آب سرد بر اندامها می‌آید حرارت غریزی را به سریعا به درون میراند و بعداً به آن نیر و می‌دهد که بالا آید و خیلی بیشتر از حالت اول خودنمایی کند.

برگرفته از کتاب قانون ابوعلی سینا

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *