اتمام ساخت دیوار مرزی بین ایران و ترکیه

 اتمام ساخت دیوار مرزی بین ایران و ترکیه

وزارت کشور ترکیه اعلام کرد که ساخت دیوار  مرزی ۸۱ کیلومتری بین ایران و ترکیه به اتمام رسیده است.او  با انتشار تصاویری از این دیوار خاطرنشان کرد که احداث  این دیوار بخشی از برنامه این کشور برای افزایش امنیت مرزی است و از شرکت توکی به عنوان مجری این دیوار تشکر کرد.

ترکیه ۵۳۴ کیلومتر با ایران مرز مشترک دارد که تروریست های پ پ ک، قاچاقچیان مواد مخدر و مهاجران غیرقانونی به صورت غیرقانونی در بعضی موارد از آن عبور می کنند.

این کشور در سال ۲۰۱۸ هم دیواری به طول ۷۶۴ کیلومتر از جنس بتن در مرز خود با سوریه کشیده بود.

هدف از ساخت دیوار مرزی بین ایران و ترکیه

در ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ مقامات ترکیه اعلام کردند احداث دیوار بتنی در مرز مشترک با ایران در جریان است تا از تردد تروریست‌ها و شبه نظامیان پ کا کا وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه بین دو کشور جلوگیری شود. رسانه‌های ترکیه نیز در رابطه با علت دیوار کشی نوشته بودند که بیش از یکهزار نیروی پ ک. ک در اردوگاه‌هایی در مرز با ایران فعالیت دارند و احداث این دیوار بمنظور جلوگیری از تردد افراد این گروه است. هرگاه این عناصر مورد تعقیب ارتش ترکیه قرار می‌گیرند بداخل ایران در کمپ‌های خود عقب‌نشینی می‌کنند.همچنین اهداف دیگر ترکیه از ساخت دیوار مرزی، جلوگیری از ورود قاچاقچیان است.

ویژگی‌های این دیوار

دیوار امنیتی مرزی با بلوک‌هایی بتنی ساخته می‌شود که سه متر ارتفاع و دو متر عرض دارد و قابلیت حمل و انتقال را دارند.هر قطه بتنی هفت تن وزن دارد و ارتفاع دیوارها با احتساب سیم خاردار نصب شده بر روی آن به چهار متر می‌رسد. در طول دیوار راهی برای عبور و مرور طراحی شده‌است. ۱۵ درب نیز برای تردد با شیشه‌های ضد گلوله در فواصل مشخص در طول دیوار نصب می‌گردد. در ساخت این درب‌ها مطمئن‌ترین مواد و تجهیزات بکار برده خواهد شد. بالای دیوارها نیز سیم خاردار نصب می‌گردد که ارتفاع دیوار را به ۴ متر می‌رساند.

منبع: ویکی پدیا

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *