روغن کندر و خواص شگفت انگیز آن

 روغن کندر و خواص شگفت انگیز آن
روغن کندر از رزین درخت Boswellia sacra حاصل می شود و عمدتا در سومالی رشد می کند. این درخت از سایر درخت ها متفاوت است زیرا در خاک بسیار اندک و در شرایط خشک رشد می کند.

واژه کندر در فرانسه قدیم به معنای بخور خوشبوی با کیفیت است. کندر سال هاست که در مذاهب مختلف به کار می رود. Boswellia serrata درخت بومی هند است و می تواند ترکیبات خاصی تولید کند و اثر ضد التهابی و ضد سرطانی قدرتمندی برای بدن داشته باشد.

در میان عصاره های درخت Boswellia serrata که محققان شناسایی کرده اند دو مورد به نام های terpene و boswellic acids یافت می شود که بسیار ضد التهابی هستند و می توانند از سلول های سالم محافظت نمایند. این روغن با استشمام آن یا جذب از طریق پوست مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا با روغن حاملی همچون روغن نارگیل یا روغن جوجوبا رقیق می شود.

افراد بر این باورند که روغن کندر پیام هایی را به سیستم کناره ای مغز ارسال می کند که می تواند بر روی سیستم عصبی اثر بگذارد. نباید این روغن در مقادیر زیاد خورده شود چون می تواند سمی باشد.

خواص روغن کندر

۱- پیشگیری از افتادگی پوست

روغن کندر یک جمع کننده قوی است که می تواند برای کمک به کاهش ضایعات آکنه، ظهور منافذ و چین و چروک های بزرگ استفاده شود. روغن کندر یکی از بهترین روغن ‌های ضروری برای سفت شدن پوست است. این روغن می‌ تواند در هر جایی که پوست افتاده می ‌شود، مانند شکم، غبغب و یا زیر چشم ‌ها استفاده شود. شش قطره از این روغن را با یک اونس (۲۸ گرم) روغن جوجوبا ترکیب کنید و آن را مستقیما به پوست بمالید.

۲- کاهش  استرس و احساسات منفی 

زمانی که روغن کندر را بو می کنید، ضربان قلب و فشار خون بالا کاهش پیدا می کند. این روغن توانایی کاهش افسردگی و اضطراب را دارد اما همانند داروهای تجویزی عوارض جانبی بر روی بدن ندارد و باعث خواب آلودگی ناخواسته نیز نمی شود.

۳-بهبود عملکرد سیستم ایمنی

مطالعات انجام شده نشان می دهد این روغن باعث بهبود قدرت سیستم ایمنی می شود و می تواند به نابودی باکتری ها، ویروس های خطرناک و حتی سرطان کمک نماید. دانشمندان در دانشگاهی در مصر به این نتیجه رسیدند که روغن کندر خاصیت تقویت کنندگی سیستم ایمنی را دارد.

از این روغن می توان برای پیشگیری از تشکیل میکروب بر روی پوست، دهان یا منزل استفاده کرد. به همین خاطر بیشتر افراد از این روغن برای تسکین و بهبود مشکلات دهان و دندان استفاده می کنند. خاصیت ضد عفونی کنندگی آن می تواند از بروز بوی بد دهان، کرم خوردگی، درد دندان، زخم دهان و بروز سایر عفونت ها جلوگیری نماید.

۴-مبارزه با سرطان مبارزه و کاهش عوارض جانبی شیمی درمانی

گروه های تحقیقاتی متعددی دریافته اند که روغن کندر اثر ضد التهابی و ضد توموری امیدوارکننده ای دارند و می توانند برای مبارزه با سرطان ها مفید باشند. روغن کندر می تواند با سلول های سرطانی خاص مبارزه کند. محققان چینی اثر ضد سرطانی روغن کندر را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج به دست آمده نشان داد سرطان سینه و پوست در انسان می تواند به ترکیب روغن کندر و مر واکنش نشان دهد. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۲ نشان می دهد ترکیبات شیمیایی موجود در این روغن به نام AKBA در کشتن سلول های سرطانی که به شیمی درمانی مقاوم شده بودند موفق بوده است. به همین خاطر می توان از این روغن به عنوان درمان طبیعی سرطان استفاده کرد.

۵- از بین بردن میکروب ها و باکتری های مضر 

کندر خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد و می تواند ضد میکروب باشد. این روغن قادر است میکروب های آنفلونزا و سرماخوردگی را از منزل و بدن بزداید و به جای پاک کننده ها و شوینده های شیمیایی در منزل مورد استفاده قرار گیرد.

یکی از مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد ترکیب روغن کندر و روغن مر زمانی که در برابر پاتوژن ها مورد استفاده قرار می گیرد بسیار موثر خواهد بود. این دو روغن ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار گرفته بودند.

۶-بهبود کیفیت پوست و پیشگیری از بروز نشانه های پیری

روغن کندر می تواند تن پوستی را بهبود ببخشد و پوست را تقویت کند. این روغن قادر است کشسانی پوست را بهبود ببخشد، در برابر باکتری های از پوست محافظت کند و نشانه های پیری را کمتر نماید. این روغن باعث بهبود تن و لیفت پوست می شود، ظاهر زخم ها و آکنه را کمتر می نماید و زخم ها را درمان می سازد.

این روغن در کاهش ترک های پوستی، زخم های جراحی یا نشانه های مرتبط با بارداری و درمان پوست خشک و ترک خورده نیز مفید خواهد بود.

روغن کندر

۷- بهبود و تقویت حافظه

تحقیقات انجام شده بیان می کند روغن کندر را می توان برای بهبود حافظه و یادگیری مورد استفاده قرار داد. برخی از مطالعات حیوانی نیز نشان می دهد استفاده از این روغن در طول بارداری می تواند حافظه جنین را بهبود ببخشد.

 زمانی که موش های باردار به صورت خوراکی در دوره بارداری خود از این روغن استفاده کردند افزایش قابل توجهی در یادگیری، حافظه کوتاه مدت و بلند مدت بچه هایشان دیده شد.

۸-تعادل هورمون ها و بهبود باروری

روغن کندر می تواند نشانه های مرتبط با قاعدگی و یائسگی را با تعادل هورمون ها کاهش دهد هرچند تحقیقات در مورد این موضوع محدود است. این روغن برای کاهش درد، گرفتگی شکمی، یبوست، سردرد، اضطراب، حالت تهوع، خستگی و تغییر خلق و خو مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن کندر همچنین می تواند به تنظیم تولید استروژن کمک کند و خطر توسعه تومور و کیست در زنان قبل از یائسگی را کمتر نماید. مطالعات حیوانی نشان می دهد می توان از این روغن به عنوان عامل تحریک کننده باروری استفاده کرد و این موضوع به خاطر ساختار شیمیایی روغن کندر است که همانند استروئید عمل می کند.

زمانی که در موش ها روغن کندر به صورت داخلی مصرف شد، باروری افزایش یافت. این موضوع نشان می دهد روغن کندر قادر است تحرک اسپرم ها و تراکم آن را افزایش دهد.

۹-کاهش التهاب و درد

روغن کندر می تواند از تولید مولکول های التهابی کلیدی که با شرایط مختلفی همچون آرتروز، آسم، اختلالات دردناک روده همچون IBS مرتبط است جلوگیری نماید. این روغن در پیشگیری از تجزیه بافت های غضروفی نیز موثر است و می تواند سطح التهاب دردناک و خطرناک را کاهش دهد. به همین خاطر چنین روغنی می تواند گزینه درمانی طبیعی برای شرایطی باشد که بر روی عضلات، مفاصل و تاندون ها اثر می گذارد.

۱۰- بهبود گوارش

این روغن به بهبود عملکرد سیستم گوارش کمک می کند و باعث سم زدایی و اجابت مزاج می شود. این روغن همچنین می تواند درد و گرفتی شکم را کمتر کند، حالت تهوع را تسکین ببخشد، آب اضافی را از شکم خارج کند و نشانه های پیش از قاعدگی را کمتر نماید.

اینکار با تسریع ترشح آنزیم های گوارشی، افزایش تولید ادرار، شل کردن عضلات سیستم گوارش و بهبود جریان خون انجام می شود که برای سلامت سیستم گوارش ضروری است.

روغن کندر در درمان سندرم نشت روده، کولیت مزمن، کولیت اولسراتیو و بیماری کرون و IBS نیز مفید است.

۱۱-بهبود خواب

روغن ضروری کندر در کاهش سطح اضطراب یا استرس مزمن که مانع از خواب راحت در شب می شود موثر خواهد بود. این روغن بوی آرام بخشی دارد و استفاده از آن می تواند به بهبود خواب کمک کند. در این شرایط مسیرهای تنفسی باز می شود و همین امر به بدن کمک می کند به دمای مناسب برسد و دردش کمتر شود.

توصیه:

اگر قصد خرید روغن های ضروری را دارید از خرید روغن های که روی آنها روغن خوشبو نوشته شده خودداری نمایید زیرا ممکن است مصنوعی باشند و مزایایی برای بدن فراهم نیاورند. در چنین شرایطی بهتر است از روغن های طبیعی و خالص استفاده کنید.

منبع: مجله سلامت

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *