کوئرستین چیست و چه فوایدی دارد؟

 کوئرستین چیست و چه فوایدی دارد؟

کوئرستین یک رنگدانه طبیعی است که در بسیاری مواد غذایی وجود دارد از جمله میوه ها، سبزیجات و دانه ها. این ماده یکی از فراوان ترین آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی است که نقش مهمی در مقابله با آسیب های رادیکال آزاد مرتبط با بیماری های مزمن دارد. علاوه بر این، خاصیت آنتی اکسیدانی آن ممکن است به کاهش التهاب، علائم آلرژی و فشار خون کمک کند.

این رنگدانه که به گروهی از ترکیبات گیاهی به نام فلاونوئیدها تعلق دارد. فلاونوئیدها در برخی مواد غذایی شامل سبزیجات، میوه ها، دانه ها و چای وجود دارند و در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها و اختلالات دژنراتیو مغز مؤثر بوده اند. اثرات مفید فلاونوئیدها مانند کوئرستین از توانایی عملکرد آنها به عنوان آنتی اکسیدان در بدن افراد ناشی می شود.

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که می توانند رادیکال های آزاد را به یکدیگر متصل کرده و خنثی کنند. رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که ممکن است در صورت زیاد شدن سطح آنها باعث آسیب سلولی شود. آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد در نهایت به بسیاری از بیماری های مزمن، از جمله سرطان ها، بیماری های قلبی عروقی و دیابت منجر می شود.

منابع غذایی کوئرستین

کوئرستین فراوان ترین فلاونوئید در رژیم غذایی افراد است. تخمین زده می شود که یک فرد به طور متوسط روزانه ۱۰۰-۱۰ میلی گرم از آن را از طریق منابع غذایی مختلف مصرف می کند. غذاهایی که معمولاً حاوی کوئرستین هستند، شامل پیاز، سیب، انگور، انواع توت ها، کلم بروکلی، مرکبات، گیلاس، چای سبز و قهوه هستند.

فواید کوئرستین

از جمله فواید کوئرستین خواص ضد التهابی بالقوه آن است که ممکن است باعث تسکین علائم آلرژی شود.

خاصیت آنتی اکسیدانی دارد، ممکن است دارای خواص ضد سرطان باشد. تحقیقات نشان می دهند که خاصیت آنتی اکسیدانی کوئرستین ممکن است به محافظت در برابر اختلالات دژنراسیون مغز، مانند بیماری آلزایمر و زوال عقل کمک کند.

قهوه نوشیدنی محبوب است که با خطر ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط می باشد. در حقیقت، تحقیقات نشان می دهند که کوئرستین و نه کافئین، ترکیب اصلی قهوه است که مسئول تأثیر محافظت کننده احتمالی آن در برابر این بیماری می باشد.

توصیه در مورد مصرف مکمل

به نظر می رسد که مکمل های کوئرستین با عوارض کمی و بدون عوارض ایمن است، اما ممکن است با داروهای مختلف تداخل داشته باشد و ممکن است برای زنان باردار و شیرده نامناسب باشد، بنابراین افراد قبل از استفاده با پزشک معالج خود صحبت کنند.

منبع: همگردی

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *