خواص گیاه گون برای سلامتی بدن

 خواص گیاه گون برای سلامتی بدن

گیاه گون گیاهی چند ساله است که ارتفاع آن تا ۷۵ سانتی‌متر می‌رسد. این گیاه دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، آنتی هیدروتیک و آنتی باکتریال است. در ادامه  با بعضی از خواص دارویی گیاه گون آشنا خواهید شد.

خواص گیاه گون

تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از فواید مهم مصرف گیاه گون برای بدن، بهبود عملکرد سیستم ایمنی است، به گونه‌ای که استفاده از این گیاه باعث افزایش تولید سلول‌های ایمنی می‌شود. گون ممکن است فعالیت ضد ویروسی متعادلی داشته باشد که به پیشگیری از بروز سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمک کند. علاوه بر این، نتایج مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که “ساپونین” و “پلی ساکاریدهای” موجود در گیاه گون مانع رشد تومورهای سرطانی در بدن انسان می‌شود.

 تنظیم کلسترول خون

نتایج بررسی‌های محققان نشان داده است که مصرف منظم ساقه گیاه گون، کلسترول بالای خون را کاهش می‌دهد و مقدار آن را تنظیم می‌کند. ساقه این گیاه مانع جذب چربی‌های نامناسب در روده می‌شود. همچنین گیاه گون به عنوان یک سم‌زدای طبیعی عمل می‌کند. این گیاه دیواره‌های شریانی را از پلاک‌ها محافظت کرده و مانع بروز بیماری‌هایی مانند تصلب شرایین می‌شود.

التیام حساسیت فصلی

تحقیقات اولیه نشان می داد که مصرف روزانه محصولاتی که حاوی ۱۶۰ میلی گرم عصاره ریشه گون باشد در حدود ۳ تا ۶ هفته، علائمی مانند آبریزش بینی، خارش و عطسه ناشی از حساسیت های فصلی را التیام می بخشد.

پیشگیری از بروز دیابت

مصرف گیاه گون می‌تواند میزان گلوکز موجود در خون را کنترل کرده و تأثیر رادیکال‌های آزاد تولید شده در بدن را خنثی کند. خواص آنتی اکسیدانی این گیاه به درمان بیماری دیابت در زنان باردار کمک می‌کند، زیرا از استقرار انسولین در بدن جلوگیری می‌کند.

جلوگیری از تحلیل حافظه

عصاره گیاه گون سلول‌های آسیب دیده مغز را پس از محدودیت رسانایی خون به مغز بهبود می‌بخشد؛ بنابراین این گیاه برای تقویت حافظه بسیار مفید بوده و مانع از بین رفتن سلول‌های مغز و در نتیجه تحلیل رفتن حافظه می‌شود. همچنین مصرف این گیاه به درمان بی‌خوابی‌های مزمن در سنین بالا کمک می‌کند.

بهبود مشکلات بینایی در افراد مبتلا به دیابت

پژوهش های اولیه اذعان می کنند که مصرف محصولات گیاهی حاوی گون برای بیش از ۱۰ ماه بینایی را در افراد مبتلا به دیابت بهبود می بخشد.

بهبود شنوایی

تحقیقات اولیه نشان می دهند که دریافت گون به صورت داخل وریدی به مدت ده روز می تواند شنوایی را در افرادی که ناگهانی کر شده اند یا به علت صدای بلند شنوایی خود را از دست داده اند، بهبود بخشد.

منابع:
نمناک
خبرگزاری ایسنا

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *