خواص دست بودا و فواید این میوه گرمسیری

 خواص دست بودا و فواید این میوه گرمسیری
اسم میوه های استوایی ممکن است از طبیعت نشات گرفته باشند. این میوه به نام دست بودا می باشد، با توجه به این که بودا چندین دست مختلف دارد. این میوه به عنوان میوه زینتی، دسر ها و وعده های غذایی استفاده می شود. دست بودا یک نوع مرکبات معطر است که میوه اش در قسمت های انگشت مانند آن قرار دارد.دست بودا، میوه ی بزرگ، سنگین با پوست ضخیم است که مانند دست بودا ظاهر می شود.در ادامه این مطلب با خواص دست بودا آشنا خواهید شد.

 میوه دست بودا

دست بودا جزء میوه های شیرین است.این میوه روی درختچه ها و درخت های کوچکی که شاخه های بلند و نامنظمی دارند و پوشیده از خار می باشند می روید. برگ های بزرگ و بلند مستطیل شکلش به رنگ سبز کم رنگ می باشد.

گل های سفیدش از قسمت بیرون رنگ مایه ی بنفش دارد و به صورت خوشه های خوش بو ظاهر می شود.این میوه دارای پوست ضخیمی است و قسمت خوردنی اش مقدار کمی اسید دارد. این میوه بی آب است و گه گاه دانه ای هم ندارد.این میوه بسیار خوشبوست و در چین و ژاپن از آن برای خوشبو کردن اتاق ها و وسایل شخصی مانند لباس استفاده می کنند.این درخت نسبت به خشکی و گرمای زیاد حساس است. بهترین شرایط برای رویش این درخت آب و هوای معتدل است. این درخت در ساحل کالیفرنیا و دره های داخل کشور بهتر پرورش می یابد.

دست بودا

ترکیبات شیمیایی میوه دست بودا

کومارین
روغن  برگاپتن
لیمونین
دیوسمین
اورانتا مارین

خواص دست بودا

  • این میوه همانند سایر مرکبات دارای خواص دارویی بسیار زیادی می باشد.
  • عرق استخراج شده از این میوه باعث انسداد شراین رگ های خونی می شود و جریان خون را افزایش می دهد. اگر غلظت عرق آن زیاد باشد مانع از انقباض قلب می شود. ضربان قلب را کاهش می دهد، فشار خون را پایین می آورد.
  • بیماری آسم را تسکین می دهد و خلط را کاهش می دهد.
  • برای درمان سرفه ی خلط دار نیز مفید می باشد.
  • نفخ شکم را از بین می برد.
  • پلی ساکارید سارکولاکتریس موجود در این میوه سیستم ایمنی بدن را افزایش می دهد.
  • پخت ۳ تا ۶ گرم از این میوه بسیار برای کبد، طحال، ریه مفید است. درد شکم را تسکین می دهد و حالت تهوع را از بین می برد.
  • بیماری هپاتیت نوع A را در درمان می کند.

منبع: مجله اینترنتی دلگرم

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *