خواص میوه سالاک برای سلامتی بدن

 خواص میوه سالاک برای سلامتی بدن
درخت سالاک به خانواده نخل‌ها تعلق دارد این درخت‌ها تنها در قسمت‌های خاصی از دنیا کشت می‌شوند که از مهم‌ترین آنها می‌توان به موارد مهمی همچون بالی، لومبوک، جزیره تیمور، مالزی، سولاوسی، جاوه، سوماترا و استان ملوک اندونزی اشاره کرد. این درختان دارای میوه‌ای با پوست سخت و محکم هستند که به آن نیز سالاک گفته می‌شود. پوست این میوه‌ها شباهت بسیاری زیادی به فلس مار دارد و به همین دلیل است که در بعضی از نقاط دنیا به سالاک، میوه مار می گویند.میوه سالاک شبیه انجیری بزرگ است و پوست آن سفت و خشک و مانند فلس می ماند. میوه نرسیده سالاک ترش مزه است اما رسیده آن طعمی شیرین و مزه ای مانندآناناس دارد. وطعم آن دلنشین و گوارا است. در ادامه این مطلب با خواص میوه سالاک آشنا خواهید شد.

ارزش غذایی سالاک

سالاک مقادیر قابل توجه ای فیبر غذایی، پروتئین، قند، پتاسیم، آهن، کلسیم، فسفر، ویتامین C و ویتامین A و همچنین آنتی اکسیدان های مختلف و مواد فعال در این میوه یافت کنید. یکی دیگر از فواید مصرف سالاک این است که در آن میزان ناچیزی کالری وجود دارد که آن هم ناشی از ۴ درصد چربی و ۱ درصد پروتئین می‌باشد.

میوه سالاک

خواص میوه سالاک

تقویت حافظه

یکی از خواص منحصر به فرد مصرف این میوه، تقویت حافظه می‌باشد. به دلیل وجود مواد معدنی و ترکیبات فعال در این میوه مانند پتاسیم، بتا کاروتن و پکتین، این میوه قادر به افزایش جریان خون به مغز است که می‌تواند باعث افزایش شناختی و بهبود حافظه شما شود. از مهم‌ترین القابی که به این میوه اهدا کرده‌اند، میوه حافظه می‌باشد. علاوه بر این، تحقیقات دانشمندان ژاپنی که در سال ۲۰۱۱ انجام شده نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان های سالاک می‌توانند سلول‌های مغزی را از آسیب‌های رادیکال‌های آزاد محافظت کنند که این موضوع منجر به کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های نورودنراتیو می‌شود.

تقویت بینایی

دانشمندان در طی آزمایش‌های خود دریافته‌اند که سالاک از مهم‌ترین میوه‌هایی است که در خود بتا کاروتن دارد. این آنتی اکسیدان که ناشی از ویتامین A می‌باشد، می‌تواند به تقویت بینایی شما کمک کند. بتا کاروتن نه تنها با خنثی کردن اثرات منفی رادیکال‌های آزاد از پیری سلول‌های چشم شما جلوگیری می‌کند، بلکه مصرفش می‌تواند به مقابله با بیماری‌های رایجی مانند لکه زرد و آب مروارید نیز منجر شود.

افزایش انرژی

مشاهدات نشان می‌دهد که مصرف این میوه می‌تواند سطح انرژی را در بدن شما افزایش دهد. همان طور که اشاره کردیم این میوه سرشار از مواد معدنی مانند آهن و مس می‌باشد. این دو ماده در ساخت و تولید سلول‌های قرمز بدن نقش دارند. دانشمندان اعتقاد دارند مهم‌ترین وظیفه سلول‌های قرمز اکسیژن رسانی به اندام‌های بدن می‌باشد. هر چه تعداد این سلول‌ها بیشتر شود، اکسیژن سریع‌تر به عضوهای مختلف منتقل می‌شود که این موضوع می‌تواند به بالا رفتن متابولیسم و انرژی کمک کند.

کاهش وزن

در سال‌های اخیر آزمایش‌های زیادی بر روی سالاک صورت گرفته است که نتایج نشان می‌دهد این میوه می‌تواند به صورت قابل توجه ای به کاهش وزن کمک کند. در ۱۰۰ گرم از این میوه تنها ۸۲ واحد کالری وجود دارد. این موضوع برای کسانی که قصد دارد وزن خود را کاهش بدهند علاوه بر این، به دلیل حجم بالای آهن و مس موجود در این میوه، متابولیسم نیز زیاد می‌شود. هر چه متابولیسم در بدن شما بیشتر شود، فرایند چربی سوزی نیز افزایش پیدا می‌کند.

درمان دیابت

 میزان بالای سطح فیبر، این میوه را به یک ماده عالی برای کاهش سطح قند خون تبدیل می‌کند. دانشمندان باور دارند فیبر از جمله مهم‌ترین موادی است که نمی‌گذارد سطح قند خون بالا برود و فشار بیش از اندازه به پانکراس وارد شود.

منبع: آسان طب

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *