خواص ماست موسیر و فواید آن برای سلامتی

 خواص ماست موسیر و فواید آن برای سلامتی

ترکیب ماست و موسیر با هم به عنوان ماست موسیر طرفداران زیادی دارد و مثل سایر سالادها، ترشی ها و دیگر سبزیجات کنار انواع غذاها سرو می شود.در ادامه این مطلب با خواص ماست موسیر آشنا خواهید شد.

خواص ماست موسیر به طور جداگانه:

۱- خواص ماست

ماست دارای میکروارگانیسم‌های زنده‌ بسیار ارزشمند و خدمتگزار است که بیشترین آنها را باسیلوس بلگاریکوس و در درجه بعدی استرپتوکوکوس ترموفیلوس تشکیل می‌دهند که در صورت مصرف ماست، این میکروارگانیسم‌ها به دفع مخمرهای رایج کمک می‌‌کند. این دو میکروارگانیسم با تولید هیدروژن پراکسید یا آب‌اکسیژنه مانع از رشد استافیلوکوک اورئوس می‌شود. ضمنا افرادی که نسبت به لاکتوز یا قند شیر عدم تحمل دارند، بهتر است از ماست استفاده کنند.

۲- خواص موسیر

سلامت قلب

موسیر با کاهش کلسترول بد خون، خطر بروز تصلب شرائین، بیماری سرخرگ کورنری و همچنین خطر وقوع حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد.

کنترل دیابت

 موسیر با تنظیم سطح خون در بدن، باعث کنترل دیابت در افراد مختلف می شود و برای افراد دیابتی که باید سطح قند خون خود را کنترل کنند، بسیار مفید است.

تناسب اندام

برخی از مطالعات نشان می دهد که ترکیبات موجود در موسیر به جلوگیری از تجمع زیاد چربی کمک قابل توجهی می کند و درصد چربی بدن را کاهش می دهد.

ضد میکروب

 مصرف موسیر خاصیت ضدمیکروبی دارد و تحقیقات انجام شده درباره برخی سبزیجات حاوی گوگرد نشان داده است که ترکیبات موسیر خواص متعدد ضدباکتری، ضدقارچ و ضدویروس دارد.

سایر خواص موسیر

 افزایش انرژی ،تقویت قوای جنسی، افزایش سوخت و ساز ،افزایش دفع میزان ادرار، التیام بخشیدن به دردها و زخم های بدن و همچنین تسکین دهنده التهابات مختلف به ویژه التهابات طحال و کبد از دیگر خواص موسیر است.

 موسیر باعث تحریک آنزیم های گوارشی و بهبود هضم غذا و همچنین درمان زخم معده و سلامت دستگاه گوارش می شود و با وجود دارا بودن مقادیر بالای فیبری که در خود جا داده است، باعث بهبود حرکات روده و برای درمان بیماری یبوست بسیار مفید است.

ماست موسیر به عنوان یک غذای رژیمی با مقدار نانی که پزشک معالج تغذیه در رژیم غذایی مشخص می کند، شناخته شده است و اثرات معجزه آسای آن هم در صورت استمرار استفاده در رژیم لاغری قابل مشاهده خواهد بود.

منبع: همگردی

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *