۱۰ باور تغذیه‌ای بیماری‌زا از نظر طب سنتی

 ۱۰ باور تغذیه‌ای بیماری‌زا از نظر طب سنتی

برخی از باورهای رایج تغذیه‌ای در میان توده مردم با آنچه در منابع طب سنتی برای حفط سلامت و پیشگیری از بیماری‌‌ها ذکر شده، در تضاد است! در ادامه این مطلب به ۱۰ باور تغذیه‌ای بیماری‌زا که در میان توده مردم به‌عنوان اصل تغذیه‌ای پذیرفته شده، اشاره خواهیم کرد.

۱۰ باور تغذیه‌ای بیماری‌زا 

۱. باور غلط:

کشک، پنیر، ماست و دوغ باعث حفظ سلامت بدن و جلوگیری از پوکی استخوان است!

صحیح: کشک، پنیر، ماست و دوغ به‌ویژه در افراد سردمزاج نه تنها هیچ سودی برای حفظ سلامتی ندارد بلکه می‌تواند موجب تشدید پوکی استخوان و دردهای مفصلی‌ نیز شود.

۲. باور غلط:

روغن حیوانی باعث ابتلا به بیماریهای قلبی و عرقی و انسداد شراین است!

صحیح:

مصرف متعارف روغن‌های حیوانی اصل از جمله روغن‌‌های تهیه شده از کره دوغی (روغن زرد اصل) می‌تواند باعث تضمین سلامت قلب و عروق باشد.

۳. باور غلط:

مصرف زیاد آب (روزانه بیش از ۸ لیوان آب) باعث حفظ تندرستی و سلامت کلیه‌ها می‌شود!

صحیح:

مصرف آب بیش از نیاز بدن و نوشیدن آب در حالت غیر تشنگی واقعی باعث سستی بدن، ایجاد رطوبت عارضی، سوء مزاج تر، تنبلی، خواب‌آلودگی دائمی، تشدید دردها مفصلی و استخوانی و ایجاد زمینه ابتلا به بیماریهای مختلف است.

۴. باور غلط:

عسل، انگور، انجیر برای افراد دیابتی مضر است!

صحیح: مصرف عسل، انگور و انجیر مانع از کار افتادن لوزالمعده (پانکراس) و جلوگیری از دیابت شده و درمان‌کننده دیابت است.

۵. باور غلط:

صرف وعده “ناهار” باعث حفظ انرژی و نشاط در طول روز می‌شود!

صحیح: مصرف وعده ناهار به‌ویژه در افرادی که فعالیت بدنی خاصی در طول روز ندارند، زمینه‌ساز سستی و بیماریهای مختلف است و ترک ناهار می‌تواند به حفظ سلامتی بدن و نشاط بیشتر بسیار کمک‌کننده باشد.

۶. باور غلط:

ترک وعده شام باعث حفظ تندرستی و وزن مناسب است!

صحیح: به جد باید مقید به صرف وعده شام بود و ترک شام خوردن باعث ضعف بدن و بیماری‌های مختلف می‌شود اما حتماً باید توجه داشت که شام باید در ابتدای شب (بین ساعت ۶ تا ۸) صرف شود؛ وعده‌ شام نباید خیلی سبک باشد و معمولاً باید از غذاهای پختنی استفاده کرد.

۷. باور غلط:

مصرف هرچه بیشتر “ماهی” باعث حفظ سلامتی و افزایش ضریب هوشی می‌شود!

صحیح: گوشت ماهی به دلیل طبع سرد و تر باید با احتیاط و به مقدار کم مصرف شود به‌ویژه در افرادی که دارای طبع سرد هستند، مصرف ماهی آن هم در وعده شام می‌تواند برای سلامتی بسیار مضر باشد و حتی مصرف ماهی به همراه ماست، دوغ و دیگر خوراکی‌های سرد می‌تواند باعث بروز سکته‌های مغزی و قلبی و ضعف شدید اعصاب شود.

۸. باور غلط:

ترکیب شیر به همراه موز (شیرموز) برای تقویت عمومی بدن به‌عنوان یک معجون خوش‌مزه، مفید است!

صحیح: مصرف مایعات به همراه میوه‌‌‌ها برای سلامتی مضر است و می‌تواند باعث ضعف گوارش و ضعف کبد شود؛ نباید میوه و مایعات به همراه هم یا به‌صورت ترکیب با هم مصرف شود.

۹-باور غلط:

مصرف “نمک” باعث تشدید فشار خون و بیماری‌های قلبی ــ عروقی است!

صحیح: مصرف کافی نمک طعام طبیعی (سنگ‌نمک آسیاب شده) برای سلامت بدن و متابولیسم صحیح بدن لازم است و مستند علمی قابل اتکایی مبنی بر رابطه فشار خون با نمک طعام طبیعی وجود ندارد. ( برای مطالعه بیشتر به این مطلب رجوع کنید:

۱۰. باور غلط:

در تمام دردهای ناحیه کمر باید ورزش را ترک کرد!

صحیح: برای پیشگیری از کمردرد یا درمان آن، ورزش‌های مناسب با نوع  کمردرد می‌تواند بسیار نافع باشد تا عضلات شکم و کمر تقویت شوند (در دردهای ناشی از حوادث انجام ورزش ممنوع است).

منبع: خبرگزاری تسنیم

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *