عوارض مصرف زیاد پروتئین

 عوارض مصرف زیاد پروتئین

balanced diet, cooking, culinary and food concept – close up of different foodstuffs on table

پروتئین یکی از مواد مغذی و ضروری بدن است که باید در رژیم روزانه غذایی ما وجود داشته باشد اما مصرف زیاد و بیش از حد آن دارای عوارض زیاد و عامل بیماری است.

لزوم مصرف پروتئین

یک متخصص تغذیه به نام کایلی مک موردی می‌گوید: «پروتئین از آمینو اسید ساخته شده‌ و برای ترمیم و ساخت ماهیچه‌ها و رگ‌های خونی، استحکام مو، تقویت پوست و ناخن الزامی است و همچنین ساخت هورمون‌ها و آنزیم‌ها در بدن نیز، به عهده پروتئین‌ها است». پروتئین نه تنها برای ساخت ماهیچه بلکه برای ترمیم و بزرگ‌تر شدن آن نیز کمک می‌کند». سلول‌های ماهیچه‌ای هم پیر می‌شوند و از بین می‌روند، مانند بقیه سلول‌ها احتیاج است که جایگزین و ترمیم شوند.

مقدار پروتئین لازم برای بدن

فاکتورهای زیادی است که میزان احتیاج بدن ما را به پروتئین تعیین می‌کند این که در روز چه مقدار پرتئین بخوریم یک الگوی نامناسب است، ما باید به بدن خود رجوع کنیم و ببینیم چه وقت و چه مقدار از ما پروتئین می‌خواهد». میزان وجود ۱۰ درصدی پروتئین در بدن، پایین‌ترین مقدار است اما؛ کارشناسان هنوز درباره زیادترین مقدار آن چیزی نگفته‌اند. اما میزان زیاد آن منجر به مشکلات کلیوی، یبوست و افزایش احتمال سرطان می‌شود.

مصرف زیاد پروتئین چه عوارض و مشکلاتی به وجود می‌آورد ؟

۱. پرخاشگری و عکس‌العمل‌های خشن به محیط اطراف

با همه اعضای خانواده جنگ داریم، در محل کار خود دچار مشکلات شخصیمان هستیم و در هنگام خواب به سمت راست بدن خود می‌خوابیم پس بهتر است که به میزان پروتئین خود نگاهی بیندازیم. اگر می‌خواهیم حال روحیمان بهتر شود نیازی نیست یک پیتزا سفارش دهیم. به سوخت رایج بدن خود یعنی کربوهیدرات‌ و قندها نیاز داریم و بهتر است از قندهای طبیعی استفاده کنیم مانند میوه، ماست، برنج قهوه‌ای و جو دو سر.

۲. اضافه وزن و چاقی از عوارض مصرف زیاد پروتئین

 اگر در دراز مدت کالری زیادی به بدن خود دهید، دیگر این موضوع که از طریق خوردن چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها یا پروتئین‌ها این کالری به بدن شما می‌رسد، مهم نیست. گوشت علاقه بر پروتئین در واقع به معنی چربی اضافه و کالری بیشتر است. بهتر است مسیر رژیمی خود را به غذاهای سالم تر تغییر دهید. نیمی از بشقات غذای روزانه شما باید  سبزیجات و میوه‌ها باشند.
چاقی
۳. تمرکز نداشتن و ضعف عصبی 
خستگی فعالیت‌های روزانه، که ما را مجبور به خوردن کافئین یا میان وعده استفاده می‌کند و زمانی که چشمان‌مان تار می‌بیند از دیگر نشانه‌های ازدیاد پروتئین در بدنمان است. به طور کلی بخار مغز که سودا نیز نامیده می‌شود از مصرف بیش از حد پروتئین به وجود می‌آید. سوخت رایج مغز ما کربوهیدرات‌ها( قندها)  هستند. هنگامی که ما پروتئین بیشتر مصرف می‌کنیم به این مکانیسم آسیب رسانده و مغز کوچک‌تر می‌شود. به این دلیل تمرکز کردن بر روی یک نکته خیلی برایمان سخت می‎شود.

۴. بوی بد دهان

 کسانی که در رژیم غذایی خود پروتئین زیادی مصرف می‌کنند، مدام از بوی بد دهان خود اعتراض دارند و نمی‌دانند که چرا این اتفاق برایشان می‌افتد. سوخت رایج بدن ما کربوهیدرات‌ها هستند اما هنگامی که شما به جای کربو هیدرات به آن‌ چربی می‌دهید باعث تولید کتون در بدن می‌شود و نفستان به اصطلاع بوی لاک پاک کن بدون اسانس می‌گیرد.

۵. عطش مداوم 

عطش داشتن به علت پر کار بودن کلیه‌ها است که مدام در حال کار کردن و دفع مواد زاید مانند نیتروژن هستند. ایمرد می‌گوید: « بر اساس یافته‌های ما اگر از کلیه بیش از حد کار بکشید و کلیه‌ها شبانه روز کار کنند تا نیتروژن جذب شده از پروتئین را دفع کنند، احتمال مبتلا شدن به سنگ کلیه و دیگر بیماری‌های کلیوی افزایش می‌یابد. مواد معدنی‌ای که همراه با پروتئین وارد بدن ما می‌شوند در کلیه رسوب کرده و به مرور زمان به سنگ کلیه تبدیل می‌شود رایج ترین نوع سنگ‌های این بیماری از جنس کلسیم است».
منبع: بهداشت نیوز

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *