تزریق آنزیم برای تخلیه ژل

 تزریق آنزیم برای تخلیه ژل

فیلرها یا ژل‌های لب به روشی مناسب و رایج برای برجسته کردن، خوش‌فرم کردن و بهبود ظاهر لب بدون روش تهاجمی جراحی تبدیل شده‌اند.متأسفانه، همه عمل‌های تزریق ژل لب مطابق آنچه برنامه ریزی شده بود، پیش نمی‌روند. اگر از نتایج تزریق ژل لب خود ناراضی هستید، لازم نیست که ۶ تا ۱۸ ماه صبر کنید تا ژل به طور طبیعی حل شود. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است شخصی بخواهد ژل لب خود را تخلیه کند اگر مشتری تصمیم بگیرد که دیگر نمی‌خواهد ژل لب داشته باشد و دوست دارد که به طور کامل بردارد یا جزئی از آن حل شود، این فرآیند با استفاده از تزریق آنزیم ( هیالورونیداز) انجام می‌شود، در این صورت نتایج را می‌توان سریعاً مشاهده کرد که در ۲۴ ساعت تأثیر کامل خود را می‌گذارد.

از بین رفتن ژل‌ها به طور طبیعی

 بدن به طور طبیعی با گذشت زمان بیشتر ژل‌ها را تجزیه می‌کند – این امر به عنوان متابولیسم ژل‌ها شناخته شده است. برای ژل‌های HA (هیالورونیک اسید)، این متابولیسم به طور معمول بین ۶ تا ۱۸ ماه طول می‌کشد که در این مرحله، برای حفظ نتایج اولیه ژل، تزریق مجدداً و به اصطلاح شارژ ژل لازم است.

ثابت شده است که ژل‌ها در هر فردی که متابولیسم بالاتری دارد، با سرعت بیشتری متابولیزه می‌شوند، بنابراین حفظ سلامتی و شیوه زندگی فعال می‌تواند به سوخت و ساز یا همان متابولیسم سریع‌تر ژل‌ها کمک کند. علاوه بر این، ژل‌ها همچنین در مناطقی که تحرکت زیادی دارند، با سرعت بیشتری متابولیزه می‌شوند، بنابراین مهم است که فعال باشید و بی تحرک نباشید تا بتوانید به سوخت و ساز سریع‌تر ژل‌ها کمک کنید.

تعداد جلسات لازم برای استفاده از آنزیم حل کننده ژل

ممکن است به بیشتر از یک جلسه نیاز نداشته باشید. بسته به میزان ژل و حجم اضافی ژلی که درصدد کاهش و حل آن هستید، ممکن است بین ۳ تا ۵ روز بعد به درمان دیگری نیاز داشته باشید. این کار هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت.

مدت زمان لازم برای تزریق مجدداً ژل

ممکن است ۲۴ ساعت طول بکشد تا نتایج کامل حاصل از یک درمان هیالورونیداز را مشاهده کنید، اگرچه برخی نتایج فوراً قابل مشاهده خواهد بود. علاوه بر این ممکن است پس از درمان کمی قرمزی و درد در محل تزریق وجود داشته باشد. پس از ۴۸ ساعت، هیالورونیداز تزریق شده نباید دیگر فعال باشد، بنابراین توصیه می‌شود قبل از تزریق مجدد ژل حداقل ۲ روز صبر کنید.

گفته می‌شود اگر تورم بعد از ۴۸ ساعت هنوز وجود داشته باشد، فرد باید صبر کند تا تورم از بین برود و سپس اقدام به تزریق مجدد ژل کند، زیرا تورم باعث به هم خوردن آناتومی صورت می‌شود و رسیدن به نتایج مطلوب را دشوار می‌کند. علاوه بر این، اگر علائم عفونت در محل تزریق مانند گرما، حساسیت، درد، تورم بیش‌ازحد، چرک یا وجود تب وجود داشته باشد تا زمانی که عفونت با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان نشده باشد و تا وقتی از نظر پزشک، تزریق مجدد ژل بی‌خطر و ایمن نباشد، نمی‌توان مجدداً تزریق ژل انجام داد.

هزینه تخلیه و برداشتن ژل لب با تزریق آنزیم

هزینه تزریق هیالورونیداز مورد نیاز برای حل کردن ژل‌های اسید هیالورونیک بر اساس عوامل مختلفی از جمله مارک خاص هیالورونیداز مورد استفاده، غلظت و ضخامت ژلی که قرار است حل شود و تعداد جلسات لازم متفاوت خواهد بود. به طور کلی، هزینه‌ی ماده هیالورونیداز در هر تزریق نسبت به ژل‌های صورت ارزان‌تر است. بااین‌وجود ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای دستیابی به نتایج مطلوب ممکن است بیش از یک جلسه موردنیاز باشد.

در مواردی که ژل‌ها بر پایه‌ی هیالورونیک اسید نیستند، تنها راه برای اطمینان از کاهش نتایج نامطلوب، صبر کردن برای جذب یا متابولیزه شدن آن توسط بدن است. در بعضی موارد، عمل جراحی برای از بین بردن کامل ژل‌ها ضروری است. به همین دلایل در هنگام انتخاب ژل صورت، ژل‌های اسید هیالورونیک، ایمن‌ترین انتخاب هستند زیرا به راحتی قابل برگشتند.

عوارض تزریق آنزیم هیالورونیداز 

برخی از عوارض جانبی رایج تزریق آنزیم هیالورونیداز عبارت‌اند از:

خونریزی، خارش، درد، بی‌حسی، بثورات پوستی، قرمزی، تغییر رنگ پوست، تورم، حساسیت و سوزن سوزن شدن یا گرگرفتگی در محل تزریق. عوارض جانبی معمولاً بدون معالجه پزشکی از بین می‌رود و حتی ممکن است در طی مدت عمل از بین برود زیرا بدن شما خود را نسبت به تزریق هیالورونیداز تنظیم می‌کند؛ اما اگر مشتری در بلع، تنفس یا تورم لب یا زبان دچار مشکل شود، باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

احتمال بروز واکنش‌های حساسیتی در اثر مصرف هیالورونیداز وجود دارد به خاطر همین لازم است قبل از مصرف skin test انجام شود تا بدین وسیله  حساسیت فرد به این آنزیم مشخص شود.

منبع: کلینیک رازی

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *