خواص ویتامین c برای پوست

 خواص ویتامین c برای پوست

ویتامین C نوعی آنتی اکسیدان است که می تواند برای انواع پوست مفید باشد و یکی از بهترین ویتامین ها برای پوست است. ویتامین C مزایای بی شماری دارد، از جمله کمک به ضد پیری و برگرداندن برخی از آسیب هایی که در اثر تابش خورشید به پوست وارد شده است.در ادامه این مطلب با خواص ویتامین c برای پوست آشنا خواهید شد.

برتری ویتامین c موضعی برای پوست

اگرچه غذاهای غنی از ویتامین C به مقدار کافی وجود دارد، اما وقتی صحبت از پوست می شود، استفاده از سرم های موضعی ویتامین C به طور مستقیم بر روی پوست کارآمدترین راه برای بهره مندی از مزایای آن است.

خواص ویتامین c برای پوست

۱- روشن کردن لک‌ها

ویتامین C با محدود کردن آنزیم مسئول تولید ملانین به روشن شدن لکه های تیره پوست کمک می کند.

 لکه های تیره به دلیل تولید بیش از حد ملانین، یک رنگدانه تیره در پوست ایجاد می شود. این تولید ملانین اضافی می تواند توسط موارد مختلفی از جمله نور خورشید، بارداری، مصرف برخی داروها یا افزایش سن ایجاد شود.

۲-کاهش علائم پیری

ویتامین C همچنین در تشکیل کلاژن که یک پروتئین فیبری است و به تشکیل بافت همبند در پوست است کمک می کند.

با افزایش سن پوست، تولید کلاژن کاهش می یابد. این همان چیزی است که باعث از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و افتادگی آن می شود. در حالی که پیری پوست اجتناب ناپذیر است، اما استفاده روزانه از ویتامین C می تواند به تقویت تولید کلاژن کمک کرده و روند پیری را کند کند. این تقویت کلاژن به سفت شدن پوست و کاهش خطوط ریز و چین و چروک کمک می کند.

برای کاهش علائم پیری، استفاده از سرم موضعی بسیار مهم است تا ویتامین C بتواند مستقیماً به سلولهای پوست برسد.

۳-کاهش آسیب های نور خورشید 

اشعه ماورا بنفش (UV) از آفتاب یا تخت های برنزه یکی از دلایل اصلی پیری و آسیب سلول های پوستی در طول زمان است. هنگامی که خورشید به پوست برخورد می کند، رادیکال های آزاد را ایجاد می کند که منجر به آسیب به پوست می شود. اما ویتامین C به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی می تواند به کاهش این آسیب کمک کند.

آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C با خنثی سازی رادیکال های آزاد از اثرات مضر مانند سیگار کشیدن و آفتاب از آسیب سلول جلوگیری می کنند.

مهم است که بدانید سرم های ویتامین C نمی توانند به عنوان جایگزین ضد آفتاب عمل کنند زیرا باعث اشعه ماورا بنفش خورشید نمی شود و آن را جذب نمی کند. با این حال، استفاده از ترکیبی از هر دو باعث محافظت کافی پوست در برابر آسیب های خورشید می شود.

۴-کاهش التهاب و قرمزی پوست

پوست به دلایل زیادی از جمله آکنه، آسیب خورشید، بیماری های پوستی مانند درماتیت و واکنش های آلرژیک به برخی از داروها ممکن است قرمز و ملتهب شود.

ویتامین C یک ضد التهاب است، به این معنی که به کاهش التهاب و قرمزی پوست منجر می شود.

ضد التهاب برای درمان پوست ضروری است. و هنگامی که به صورت موضعی استفاده شود، مانند ویتامین C، با آرام کردن قرمزی می تواند ظاهر پوست را بهبود بخشد.

۵- بهبود پوست

ویتامین C به چندین روش به بهبود پوست کمک می کند:

اگر به صورت موضعی مستقیماً روی زخم قرار گیرد، تولید کلاژن و الاستین را تحریک می کند. این باعث می شود پوست بهبود یابد.

ویتامین C جذب آهن را تقویت می کند، ماده مغذی دیگری که در ترمیم زخم لازم است.

برای افرادی که کمبود ویتامین C دارند، نشان داده شده است که مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم مکمل ویتامین C در روز بهبود زخم ها را به شدت بهبود می بخشد.

منبع: همگردی

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *