عوامل ایجاد لک صورت

 عوامل ایجاد لک صورت

رنگ پوست به وسیله رنگدانه ملانین فراهم میشود .  در بسیاری از اشخاص سالم، رنگدانه ملانین بطور مساوی توزیع میشود . با عوامل گوناگون، این تعادل انتشار مختل میشود . به دلیل اختلال در توزیع رنگدانه ها ممکن است لکه های پوستی، کک و مک، خال و لکه های مرتبط با سن ایجاد شود. لکه های پوستی که ممکن است در پی عوامل گوناگون ایجاد شوند.در ادامه این مطلب به عوامل ایجاد لک صورت اشاره خواهد شد.

عوامل ایجاد لک صورت :

۱-عوامل ژنتیکی:

در برخی افراد ، لک های ایجاد شده بر اثر وراثت و عوامل ژنتیکی می باشد.

۲-بارداری:

در دوران حاملگی و پس از آن ممکن است لک هایی در ناحیه پیشانی ، گونه و… صورت ایجاد شود که در برخی موارد خود به خود پس از زایمان محو می شود ولی در بسیاری از موارد روی صورت باقی مانده و سبب ناراحتی و عدم اعتماد به نفس افراد می شود.

۳-افزایش سن:

 بر اثر افزایش سن نیز لک هایی روی صورت ایجاد خواهد شد.

۴-قرارگیری در معرض آفتاب:

گاهی اوقات بر اثر قرارگیری طولانی مدت در معرض نور خورشید ممکن است لک هایی روی صورت پدید آید که افزایش سن می تواند آن را تشدید کند به این دلیل که نور آفتاب سبب فعالسازی رنگدانه های پوست (ملانین) و در نتیجه تجمع آنها در یک ناحیه و ایجاد لک خواهد شد.

۵-بیماری:

 برخی بیماری ها مانند نارسایی کبد و کلیه نیز سبب ایجاد لک خواهد شد.

عوامل دیگر:

علاوه بر موارد ذکر شده، عوامل دیگری مانند سوختگی، جنس لباس، عطر و ادکلن ها، عوارض برخی داروها (مانند قرص های جلوگیری از بارداری) و… ممکن است سبب ایجاد لک شود.

 راه های پیشگیری و کمک به درمان جوش و لک های پوستی

 تغذیه مناسب
آرامش اعصاب
خواب کافی
استفاده از برخی کرم ها

منبع: دکتر سلام

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *