ایمنی با واکسن کرونا تا آخر عمر برای این افراد

 ایمنی با واکسن کرونا تا آخر عمر برای این افراد
نتایج دو مطالعه جدید نشان می دهد واکسن کرونا حداقل به مدت یک سال ایمنی ایجاد می کنند و در مورد کسانی که قبلا به این عفونت مبتلا شده اند، این ایمنی برای تمام عمر وجود دارد.زیرا سلول های تولیدکننده آنتی بادی ایجاد شده در این افراد می توانند در طول عمر دوام داشته باشند.

به گزارش سایت روزاندیش به نقل از بهداشت نیوز، در این مطالعات، افرادی که در معرض کروناویروس قرار گرفته بودند، بررسی شدند.

بر اساس نتایج یک مطالعه، سلول‌هایی که ویروس را به یاد می‌آورند در مغز استخوان باقی مانده و ممکن است هر زمان که لازم باشد آنتی بادی تولید کنند.

مطالعه دیگر نشان داده است این سلول‌های حافظه B حداقل ۱۲ ماه بعد از ابتلاء به اولین عفونت ناشی از کروناویروس، به روند رشد خود ادامه داده و تقویت می‌شوند.

این یافته‌ها نشان داد اکثر افرادی که از بیماری کووید ۱۹ بهبود یافته و قبلاً واکسیناسیون انجام داده اند نیازی به دور تکمیلی تزریق واکسن ندارند.

ایمنی دائم با ابتلا و تزریق یک دوز واکسن کرونا 

ایمنی _ واکسن کرونا

«اسکات هنسلی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «به نظر می‌رسد ایمنی ناشی ابتلاء به عفونت کووید ۱۹ و واکسیناسیون طولانی مدت است.»

به گفته محققان، سلول‌های حافظه B که در پاسخ به عفونت کروناویروس تولید می‌شوند و توسط واکسن‌ها تقویت می‌شوند به قدری قدرتمند هستند که می‌توانند حتی با ویروس مقابله کرده و نیاز به دوزهای تکمیلی واکسن را از بین ببرند.

در طی یک عفونت ویروسی، سلول‌های ایمنی تولیدکننده آنتی بادی به سرعت تکثیر شده و در خون گردش می‌کنند و باعث افزایش شدید سطح آنتی بادی می‌شوند. پس از برطرف شدن عفونت، بیشتر این سلول‌ها از بین می‌روند و سطح آنتی بادی خون کاهش می‌یابد. جمعیت کوچکی از سلول‌های تولیدکننده آنتی بادی، به نام سلول‌های پلاسمای با طول عمر بالا، به مغز استخوان رفته و در آنجا مستقر می‌شوند، تا به طور مداوم میزان پایین آنتی بادی را در جریان خون ترشح کنند و در برابر مواجهه با ویروس دیگر نقش حفاظتی ایجاد نمایند.

بر اساس این مطالعات ماه‌ها پس از بهبودی از موارد خفیف کووید ۱۹، هنوز افراد دارای سلول‌های ایمنی در بدن خود هستند که آنتی بادی علیه ویروس عامل کووید ۱۹ تولید می‌کند. چنین سلول‌هایی می‌توانند برای یک عمر باقی بمانند.

 

منبع: بهداشت نیوز

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *