تاثیر افسردگی بر روی عملکرد کلیه

 تاثیر افسردگی بر روی عملکرد کلیه
بر اساس مطالعات انجمن نفرولوژی آمریکا، افرادی که در معرض علائم مکرر افسردگی هستند، بیشتر از سایرین دچار افت سریع عملکرد کلیه می‌شوند.

به گزارش  سایت روزاندیش به نقل از بهداشت نیوز، در مطالعه روی بزرگسالان با عملکرد طبیعی کلیه، کسانی که علائم افسردگی مکرر داشتند، بعدها نقص در عملکرد کلیه را تجربه می‌کنند.

افسردگی همچنین از شایع ترین و مهمترین اختلالات روان پزشکی در بیماران دیالیزی است که می تواند تأثیرات سویی بر سیر بیماری و روند درمان داشته باشد.

همچنین افسردگی به عنوان یک عامل خطر مستقل در مرگ و میر بیماران همودیالیزی شناخته می شود.

تحقیقات در مورد تاثیر افسردگی بر روی کار کلیه

افسردگی یک بیماری شایع در بزرگسالان میانسال و مسن است و می‌تواند به انواع مشکلات روحی و جسمی منجر شود. تحقیقات قبلی ارتباطی بین علائم افسردگی و افت سریع عملکرد کلیه‌ها در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیه (CKD) یافته است. برای یافتن پیوند بالقوه در بزرگسالان با عملکرد طبیعی کلیه نیز تیمی از محققان انجمن نفرولوژی آمریکا اطلاعات مربوط به ۴۷۶۳ فرد با کلیه‌های سالم را بررسی کردند.

در آغاز مطالعه ۳۹٪ از شرکت کنندگان دارای علائم افسردگی بالا بودند و طی یک پیگیری متوسط ​​۴ ساله، ۲۶۰ (۶٪) شرکت کننده، افت سریع عملکرد کلیه را تجربه کردند. بین علائم افسردگی در ابتدای مطالعه و کاهش سریع عملکرد کلیه طی پیگیری ارتباط معناداری وجود داشت. شرکت کنندگان با علائم مکرر افسردگی، ۱.۴ برابر بیشتر از شرکت کنندگان با علائم افسردگی نادر،افت سریع عملکرد کلیه را تجربه کردند.

محقق اصلی این مطالعه می‌گوید: CKD یک عامل مهم در ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، نارسایی کلیه‌ و مرگ و میر در سراسر جهان است از این رو شناسایی عوامل خطر تغییرپذیرتر ممکن است با هدایت به تشخیص و پیشگیری به موقع، از بار عظیم CKD و عوارض مربوط به آن بکاهد. در حالی که مطالعه ما علیت را مشخص نمی‌کند، اما نشان داد که علائم افسردگی بالا به طور قابل توجهی با افت سریع عملکرد کلیه‌ها در میان بزرگسالان ارتباط دارد.

منبع: بهداشت نیوز

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *