دیابت به کدام اعضاء آسیب بیشتری می‌زند؟

 دیابت به کدام اعضاء آسیب بیشتری می‌زند؟
یک متخصص چشم گفت: دیابت بیشترین تغییرات و آسیب را در شبکیه چشم که لایه اصلی بینایی چشم است، ایجاد می‌کند.

به گزارش سایت روزاندیش به نقل از خبرگزاری مشرق، مهدی مدرس زاده، متخصص چشم و فوق تخصص شبکیه و عضو دانشگاه علوم پزشکی ایران، اظهار کرد: بیماری دیابت در دنیا و به ویژه در بین ایرانیان در حال افزایش است. قبلا دیابت خیلی زیاد در کانون توجهات بود اما این مدت به دلیل شیوع کرونا، اهمیتش کمرنگ‌تر شده است.

او افزود: در حال حاضر در کشور ما حدود ۱۰ درصد مردم، معادل ۸ و نیم میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند و در حال افزایش نیز هست، در برخی از کشورها این درصد کم و زیاد می‌شود.

مدرس زاده ادامه داد: دیابت، سیستم دفاعی بدن را ضعیف می‌کند و به همین دلیل احتمال ابتلا به کرونا در بین این افراد بسیار زیاد و شایع است و وقتی این افراد به کرونا مبتلا می‌شوند، احتمال فوت آنها بالا می‌رود.

بیشترین آسیب دیابت به شبکیه چشم، کلیه وسیستم اعصاب

عضو دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: بیماری قند، عروق ریز بدن را مبتلا می‌کند بنابراین هر عضوی که عروق بیشتر و گردش خون بیشتری داشته باشد، بیشتر مبتلا می‌شود. شبکیه چشم، کلیه و سیستم اعصاب از اصلی‌ترین اعضای بدن هستند که بیشترین عروق را دارند.

مدرس زاده بیان کرد: افرادی که مدت زیادی دیابت دارند و بالای ۴۰ سال سن دارند بیشتر درگیر هستند. اولین تغییرات این است که وقتی سال‌ها قند خون در این افراد بالا باشد، عروق بدن و عروق قرنیه شبکیه آسیب می‌بیند که این آسیب، باعث می‌شود چیزهایی که نباید از عروق خارج شود، از بین برود و خارج شود.

چگونگی روند نابینایی در افراد دیابتی

او افزود: بعضی از مویرگ‌ها در اثر آسیب عروقی پاره می‌شوند و خونریزی می‌کنند، این روند باعث بروز لکه‌های ریز خون در شبکیه می‌شود. در این حالت مولکول‌های چربی و پروتئین خارج می‌شوند و در شبکیه رسوب می‌کنند، به این ترتیب آب از عروق کشیده می‌شود و فرد دچار ورم مزمن در شبکیه می‌شود، این ورم مهمترین دلیل ابتلا به نابینایی ناشی از دیابت است.

عضو دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: متاسفانه افراد در سنین کاری( ۲۰ تا ۶۴ سال) به این ورم مبتلا می‌شوند و به تدریج در نظم روزمره و کارشان خلل ایجاد می‌شود، برای مثال برای رانندگی، تماشای تلویزیون، کار با رایانه و حتی خواندن و نوشتن دچار مشکل می‌شوند.

این متخصص چشم گفت: وقتی دیابت ادامه داشته باشد و کنترل نشود، باعث بسته شدن مویرگ‌های پرده شبکیه می‌شود. این پروسه در طی سالیان، اتفاق می‌افتد و مانند دیابت که همواره همراه فرد است، تغییرات جدید و مشکلاتی را به مرور برای فرد ایجاد می‌کند.

او افزود: وقتی تعداد زیادی از مویرگ‌های شبکیه بسته شوند، دیگر به شبکیه خون نمی‌رسد و به جای مویرگ‌ها و عروقی که بسته شده، مویرگ‌های زائد در چشم ظاهر می‌شوند و این عروق غیرعادی، دچار خونریزی شدید می‌شوند و داخل چشم را پر از خون می‌کنند. دیگر اینکه بافت‌هایی را روی پرده شبکیه ایجاد می‌کند که این بافتها، پرده شبکیه را تحت کشش قرار می‌دهد و از جایش جدا می‌کند در این صورت باعث ایجاد کوری می‌شود و برای درمانش به عمل جراحی نیاز است که باید بافت‌های غیرعادی از جایشان برداشته شوند تا مقدار کمی از بینایی شخص برگردد.

دیابت در کودکان

دیابت _ آسیب

مدرس زاده مطرح کرد: یک نوع بیماری دیابت هم هست که به چشم کودکان با سنین دو تا سه سال آسیب وارد می‌کند و علائم مشخصی مانند پرخوری، پرنوشی، پر ادراری و … را دارد که این علائم کمک می‌کند تا تشخیص و درمان به موقع انجام شود.

او گفت: دیابت نوع ۲ که افراد بالای ۴۰ سال به آن مبتلا می‌شوند، نشانه‌های مشخصی ندارد و شخص ممکن است سال‌ها به دیابت مبتلا باشد، اما خودش در جریان نباشد و به مرور بینایی اش را از دست بدهد.

پیشگیری از دیابت

مدرس زاده تاکید کرد: سبک زندگی درست و رعایت رژیم غذایی اصولی و پرهیز از مواد قندی و چربی، ورزش و فعالیت بدنی و چکاپ‌های سالانه، نقش بسزایی در پیشگیری از ابتلا به قند دارد.

منبع: خبرگزاری مشرق

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *