زخم‌های گوارشی و راه‌کارهای پیشگیری از آن

 زخم‌های گوارشی و راه‌کارهای پیشگیری از آن
زخم‌های گوارشی در افراد به صورت مختلف بروز پیدا می‌کند و نیاز است تا نسبت به علائم آن آگاه شوید.هر چند برخی از این زخم‌ها خود به خود خوب و ترمیم می‌شوند؛ اما شما نباید علائم هشدار دهنده آن‌ها را نادیده بگیرید. در واقع زخم‌ های گوارشی حاد در صورتی که به صورت کامل درمان نشوند باعث بروز مشکلات جدی تری در سطح بدن می‌شوند.

 مهم‌ترین علائم زخم‌های گوارشی

 سوزش سر دل

دردی که با خوردن یا مصرف داروی ضد اسیدی به طور موقت فروکش کند

علائم شدید

مدفوع سیاه به دلیل خونریزی، درد شدید در قسمت وسط به سمت بالای شکم و کاهش وزن از علائم شدید زخم‌ های گوارشی محسوب می‌شوند.

همچنین در برخی افراد زخم‌ های گوارشی به صورت نفخ و استفراغ یا تهوع بروز پیدا می‌کنند.

از همه مهم‌تر باید به این نکته توجه داشت که زخم‌های گوارشی در برخی افراد به صورت بدون علامت است.

عوامل موثر در بروز زخم های گوارشی

اصلی‌ترین عامل در بروز زخم‌ های گوارشی استفاده مکرر از دارو‌های ضد التهابی است. ایبوپروفن یکی از دارو‌های غیر استروئیدی است که مصرف مکرر آن در بین همه افراد شایع شده است.

ایبو بروفن

همچنین سیگار کشیدن و مصرف الکل از عوامل بروز زخم‌های گوارشی محسوب می‌شوند.

از دیگر عوامل می‌توان به وجود بیماری‌هایی مانند کبد، کلیوی یا ریوی و سابقه زخم‌های گوارشی در خانواده اشاره کرد. اما متخصصان این زمینه معتقدند علل اصلی ایجاد زخم‌ های گوارشی به استفاده مکرر دارو‌های ضد التهاب غیراستروئیدی بر می‌گردد.

عوارض درمان نکردن زخم های گوارشی

باید به این نکته توجه داشت که زخم‌های گوارشی در صورت عدم درمان مناسب و به موقع؛ باعث ایجاد عوارضی مانند سوراخ شدن دیواره معده، خونریزی و انسداد خروجی معده می‌شوند.

راه های پیشگیری از زخم‌های گوارشی

در مرحله اول و نکته‌ای بسیار مهم این است که دارو‌های ضد التهاب غیراستروئیدی را با دیگر دارو‌ها، تحت نظر پزشک جایگزین کنید.

همچنین توصیه می‌شود کمترین دوز دارو‌های ضد التهاب غیر استروئیدی و در صورت لزوم آن هم همراه با غذا مصرف شوند.

مصرف مواد غذایی التیام بخش مانند عسل، ترک سیگار در صورت مصرف و عدم مصرف غذا‌هایی که علائمتان را بدتر می‌کند از دیگر موارد مهم در پیشگیری زخم‌ های گوارشی محسوب می‌شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *