ورم ملتحمه آلرژیک به همراه علائم و درمان آن

 ورم ملتحمه آلرژیک به همراه علائم و درمان آن
 آلرژن های مختلفی مانند  شوره حیوانات، مایت های گرد و غبار، و کپک می‌توانند موجب ورم ملتحمه آلرژیک شوند.این آلرژی ها می توانند قسمت های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهند و موجب هر چیزی از راش های پوستی تا عطسه، احساس تنگی در سینه و استفراغ شوند.
چشم های انسان نیز می توانند به واسطه شرایطی به نام ورم ملتحمه آلرژیک تحت تاثیر آلرژی ها قرار بگیرند که تورم چشم یا پلک چشم ناشی از یک آلرژن (عامل آلرژی زا) را موجب می شود.

گزینه های درمان مختلف برای افرادی که از تورم چشم ناشی از آلرژی رنج می برند، وجود دارند، اما همه افراد نباید نسبت به درمان علائم خود در خانه اقدام کنند.

ورم ملتحمه آلرژیک چیست؟

 زمانی که چشم های انسان در معرض ماده ای آلرژی زا قرار می گیرد، این شرایط موجب ترشح ماده ای به نام هیستامین در بدن می شود. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، رگ های خونی در ملتحمه – غشایی که قسمت جلوی چشم و درون پلک چشم را پوشش می دهد – متورم می شوند.

 گاهی اوقات، زمانی که فرد از ورم ملتحمه آلرژیک رنج می برد، کره چشم متورم شده است. در این شرایط باید بلافاصله به چشم پزشک مراجعه کرد. در مواقع دیگر، پلک چشم متورم می شود که باید به آن رسیدگی شود، اما لزوما به معنای نیاز فوری به مراجعه به چشم پزشک نیست.

ورم ملتحمه آلرژیک با دیگر شرایط سلامت مرتبط با آلرژی از جمله اگزما (راش پوستی ناشی از آلرژی ها)، آسم، و رینیت آلرژیک (یا آلرژی های فصلی) مرتبط است. ورم ملتحمه آلرژیک می تواند برای بیماری که به سندرم خشکی چشم مبتلا است، شرایط بدتری را ایجاد کند.

ورم ملتحمه آلرژیک

علائم ورم ملتحمه آلرژیک

افزون بر تورم، از دیگر علائم ورم ملتحمه آلرژیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– قرمزی

– سوزش

– خارش

– چشم های اشک آلود

– احساس وجود ماده خارجی یا گرد و غبار در چشم

سایر علائم احتمالی

 عطسه، سرفه، خارش یا آبریزش بینی، سردرد سینوسی که همگی از دیگر علائم یک واکنش آلرژیک هستند.

درمان

اغلب اوقات بهترین اقدام برای مقابله با علائم آلرژی پرهیز از هر چیزی است که موجب یک واکنش آلرژیک می شود. به عنوان مثال، اگر به گربه آلرژی دارید و می دانید که دوست شما از گربه نگهداری می کند، پیشنهاد می شود با وی در مکانی خارج از خانه ملاقات کنید تا خطر بروز واکنش آلرژیک به حیوان خانگی وی کاهش یابد. شرایطی مشابه برای ورم ملتحمه صادق است. بهترین رویکرد پیشگیری است.

اگر به طور مکرر از ورم ملتحمه آلرژیک رنج می برید – پلک چشم شما متورم می شود و چشم ها اشک آلود می شوند – و هیچ سرنخی از آلرژن مسبب این شرایط ندارید، مراجعه به یک متخصص آلرژی توصیه شده است. پزشک می تواند تشخیص دهد به چه چیزی آلرژی دارید و از این رو، قادر به پیش بینی زمان وقوع علائم خواهید بود.

اگر متخصص آلرژی تشخیص دهد که گرده گیاهان احتمالا آن چیزی است که علائم شما را تحریک می کند، ممکن است ماندن در فضای داخلی در زمان های مشخصی از روز که میزان گرده گیاهان در بالاترین حد خود قرار دارد را توصیه کند. با ایجاد تغییراتی در کارهای روزمره خود ممکن است علائم شما بدون استفاده از دارو کاهش یابند.

درمان دارویی

 پزشک ممکن است ابتدا مصرف یک آنتی هیستامین را توصیه کند، اگرچه این اقدام ممکن است کمک چندانی به ورم ملتحمه آلرژیک نکند. درمان علائم چشمی بسیار دشوارتر هستند. از این رو، پزشک ممکن است استفاده از قطره های چشم را توصیه کند که گزینه های تجویزی و بدون نسخه در دسترس هستند.

اگر علائم شما شدید هستند، پزشک ممکن است گزینه های تزریقی را توصیه کند که به تدریج تحمل بدن در برابر آلرژن ها را افزایش می دهد. اما به احتمال زیاد این کار ضروری نخواهد بود. علائم چشمی آلرژی ممکن است زمانی که آلرژن از بین برود به طور کامل بهبود یابند.

زمان مراجعه به پزشک

گر علائمی نگران کننده ظاهر شده اند نباید برای دریافت کمک پزشکی تعلل کنید.

اگر کره چشم شما به جای پلک چشم متورم شده است باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. همچنین، اگر با هر گونه درد در کره چشم خود مواجه هستید یا درد شدید اطراف چشم را تجربه می کنید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تحت تاثیر قرار گرفتن بینایی یا سردرد شدید نیز مواردی هستند که باید توسط پزشک بررسی شوند.

منبع: همگردی

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *