علل عمده ناباروری زنان در ایران

 علل عمده ناباروری زنان در ایران

علل مختلفی می‌تواند باعث بروز ناباروری در زنان شود، سن ازدواج یکی از فاکتورهای بسیار مهم در ناباروری است؛ متأسفانه در زمان حاضر سن ازدواج در زنان و مردان بالاتر رفته است و حتی برخی افراد که در سنین مناسب ازدواج می‌کنند نیز فرزندآوری را به تعویق می‌اندازند.

۶ دلیل عمده ناباروی زنان در ایران

بالا رفتن سن ازدواج

 هرچه سن خانم کمتر (یعنی بین ۲۰ تا ۳۵ سال) باشد زمان ایده‌آل‌تری برای بارداری است؛ بارداری برای سنین زیر ۱۸ سال را به زنان توصیه نمی‌کنیم زیرا بدن خانم‌ها ممکن است به تکامل کافی برای باروری نرسیده باشد اما از سن ۲۰سالگی زمان مناسبی برای بارداری است و پس از ۳۵سالگی نیز قدرت باروری زنان کاهش می‌یابد و پس از ۴۰سالگی شانس بارداری کاهش و عوارض بارداری افزایش می‌یابد.

مشکلات رحمی از عوامل مؤثر بر ناباروری زنان

یکی دیگر از عوامل مؤثر در باروری زنان، ساختار تناسلی زنان است،ساختار رحم و لوله‌های رحم بر باروری زنان اثر می‌گذارد؛ مشکلاتی نظیر رحم دوشاخ، تک‌شاخ، فیبروم رحمی، پیچ‌خوردگی و چسبندگی و انسداد لوله‌های رحمی از علل دیگر ناباروری در بانوان است.

اختلال در عملکرد تخمدان‌ها علت دیگر ناباروری

مشکلات مربوط به کارکرد تخمدان‌ها  از علل دیگر ناباروری زنان است. تخمدان‌ها در هر ماه باعث رشد “فولیکول‌ها” و آزادسازی تخمک می‌شوند و نقش مهمی در باروری خانم‌ها ایفا می‌کنند؛ در بانوان بالای ۳۵ سال، اندازه تخمدان‌ها و کیفیت تخمک‌ها و شانس باروری کاهش می‌یابد، در ۴۰سالگی این کیفیت بیشتر کاهش می‌یابد.

برخی زنان ممکن است دچار “تخمدان‌های پلی‌کیستیک” باشند،  تخمدان پلی‌کیستیک معمولاً با اختلالات هورمونی، افزایش موهای زائد در صورت، چاقی دور شکم، عقب افتادن سیکل‌های ماهانه همراه است و در نتیجه باعث اختلال در تخمک‌گذاری می‌شود.

 کم‌تحرکی و سبک زندگی

 کم‌تحرکی و افزایش وزن در سراسر جهان از جمله ایران در بانوان افزایش یافته است، چاقی نیز از عوامل مؤثر بر بروز تخمدان پلی‌کیستیک است؛ مصرف غذاهای مضر مانند فست‌فود و سبک زندگی ناسالم و کم‌تحرکی از علل دیگر مؤثر بر بروز این مشکل است.

عفونت‌های رحمی

بسیاری از عفونت‌های ناحیه لگن، رحم و دهانه رحم از عوارض و علل ناباروری هستند؛ عفونت این نواحی باعث می‌شود محیط رحم برای پذیرش جنین نامناسب شود و یا باعث چسبندگی لوله‌های رحمی، متورم شدن این لوله‌ها و انسداد آنها شود.

یائسگی زودرس

 یائسگی زودرس و کاهش ذخیره تخمدانعلت دیگر ناباروری زنان است. یائسگی در زنان به‌طور طبیعی در سن بالای ۴۷ یا ۵۰ سال رخ می‌دهد وقتی زنان زیر ۴۰ سال دچار یائسگی می‌شوند، به آن یائسگی زودرس گفته می‌شود. برخی زنان در سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی دچار کاهش شدید ذخایر تخمدان می‌شوند که علت آن می‌تواند برخی بیماری‌های زمینه‌ای، سرطان، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی باشد.

ناباروری زنان

همچنین استرس‌های بسیار زیاد می‌تواند باعث آسیب به ذخیره تخمدان شود؛ عوامل ارثی به‌خصوص در زنان خانواده مادری فرد نیز از دیگر عوامل مؤثر بر یائسگی زودرس است.

افرادی که دارای زمینه ارثی یائسگی زودرس هستند باید به پزشک مراجعه کنند و پس از انجام تست ذخیره تخمدان، در صورتی که ذخیره تخمدان کم بود تخمک خود را فریز کند که پس از ازدواج بتوانند از این تخمک استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *