علائم و نشانه‌های اوایل بارداری

 علائم و نشانه‌های اوایل بارداری
بارداری،تغییرات فیزیکی و هورمونی زیادی را برای خانمها به همراه دارد و  علائم بارداری فقط حالت تهوع نیست بلکه توجه به نشانه‌های زیادی قبل از انجام آزمایش خون می تواند نتیجه مثبت را خبر دهد.این علائم در برخی از زنان در سه ماه اول بارداری و در بعضی دیگر در طول بارداری رخ دهد.علائم اوایل بارداری به علائم پیش از قاعدگی شباهت دارد به همیین دلیل تشخیص را غیرممکن میسازد.

ولی آیا نشانه های بارداری برای همه زنان یکسان است؟ علائم حاملگی در زنان متفاوت است. آن ها ممکن است در کیفیت یا شدت این علائم متفاوت باشند ، و حتی علائم حاملگی یک زن ممکن است برای همان زن در حاملی بعدی یکسان نیاشد. در ادامه به نشانه‌های دیگر که مربوط به اوایل بارداری است اشاره خواهد شد.

علائم بارداری

سایر علائم و نشانه های اوایل بارداری

  • تغییرات خلقی
  • سردرد
  • افزایش ادرار
  • کمردرد خفیف
  • حساسیت پستان ها
  • سیاهی هاله پستان ها
  • خستگی
  • تهوع و خونریزی خفیف
  • لکه بینی
  • ترشحات واژن

۱۶ نشانه و علائم اولیه بارداری

۱. نداشتن دوران قاعدگی و توقف عادت ماهیانه :

قاعدگی جا افتاده  مشخصا نشانگر بارداری است چراکه در طول بارداری قاعدگی وجود ندارد. بعضا ، گرفتگی خفیف و لکه هایی هنگام کاشت تخمک بارور شده در رحم دیده شده ، که میتواند با با دوره ی قاعدگی اشتباه گرفته شود. زنانی که قاعدگی نامنظمی دارند ممکن است فورا متوجه عدم قاعدگی خود نیز نشوند اما اگر قاعدگی منظمی ندارید با مشاهده نشانه های دیگر همچون تکر ادرار، حالت تهوع، دردناک و سفت شدن سینه ها و … می توانید احتمال دهید که باردار هستید.

۲. لکه بینی و گرفتگی عظلات رحم :

خونریز خفیف یا لکه بینی ممکن است پس از ۶ تا ۱۲ روز پس از لقاح ، هنگام چسبیدن تخمک بارورشده به دیواره رحم اتفاق بیوفتدهمچنین در این زمان ممکن است گرفتگی عضلات نیز رخ دهد.

۳. ترشحات واژن 

در ابتدای شروع دوران بارداری برخی از زنان ممکن است متوجه ترشحات شیری رنگ و غلیظ از واژن شوند.این اتفاق در هفته اول بارداری رخ میدهد، چراکه دیواره واژن ضخیم تر می شود و این ترشحات ممکن است در طول بارداری رخ دهد. اگر ترشحات همراه با بوی بد یا سوزش و خارش تخلیه میشوند، علائم عفونت باکتریایی است. در صورت وقوع این اتفاق باید متخصص را در جریان بگذارید.

۴.تغییرات پستان ها 

در اوایل هفته های اول بارداری زنان بسیاری شاهد تغییرات در پستان هایشان هستند. این تغییرات میتواند شامل احساس سفتی ، سیاهی ، سنگینی ، پربودن یا خارش باشد و این ناراحتی پس از گذشت چند هفته کاهش پیدا میکند.

۵. خستگی

در حالیکه این علامت بسیار نامرتبط باشد و میتواند به با عوامل متعددی مرتبط باشد ، زنان باردار اغلب از اوایل بارداری احساس خستگی دارند.

۶. سیاهی هاله پستان :

( areolas) یا ناحیه دور پستان ، از لحاظ رنگ ممکن است سیاه شود.

۷.استفراغ ،تهوع 

این نام در واقع نامگذاری غلطی است ، چرا که حالت تهوع میتواند در هر ساعت و زمانی در طول روز اتفاق بیوفتد .برخی از زنان هرگز این علامت را تجربه نمیکنند، در حالیکه برخی ممکن است تهوع شدید داشته باشند. شایع ترین زمان شروع آن بین هفته های دوم و هشتم بارداری است. این علائم در اغلب زمان تا هفته ی سیزده یا چهاردهم پایان می یابد اما در برخی نیز تمام دوران بارداری وجود دارد.

۸. حساسیت به بعضی از بوها:

در اوایل دوران بارداری استشمام برخی بوها میتواند حالت تهوع ایجاد کند.

۹. افزایش ادرار

برخی زنان افزایش ادرار ناشی از تغییرات هورمونی را تجربه میکنند، که در حدود هفته ششم تا هشتم اتفاق می افتد. اگر علائم دیگر مثل ، سوزش ادرار نیز دارید ، باید با پزشکتان در این باره صحبت کنید.

۱۰. ضعف و سرگیجه 

احتمالا تغییرات هورمونی روی سطح گلوکز و فشار خون تاثیر میگذارد بنابراین منجر به سرگیجه و ضعف می شود.

۱۱.یبوست

سطح هورمون میتواند موجب یبوست در برخی بانوان شود.

۱۲.سردرد 

سردرد نیز میتواند ناشی از تغییرات هورمونی باشد و در طول بارداری رخ دهد.

۱۳.کمردرد 

اغلب به عنوان علائم اواخر بارداری شناخته شود اما میتواند از اوایل نیز بارداری شروع شود.

۱۴. ویار

ویار داشتن از اوایل بارداری آغاز مییشود و ممکن است تا پایان این دوره با شما همراه باشد. بعکس در برخی از زنان میتواند به شکل تنفر از غذا ( حالت تهوع نسبت به غذای مشخص) نیز میتواند رخ دهد.

۱۵. تغییرات خلقی 

در طول سه ماهه ی اول بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ، زنان باردار ممکن است تنش ، استرس و دیگر عوامل را تجربه کنند.

علائم اوایل بارداری

۱۶.بالا بودن دمای کلی بدن

چنانچه دمای بدن شما در ابتدای روز و قبل از خوردن صبحانه بالا به نظر میرسد و این حالت را تا ۲۱ روز مداوم داشتید ؛ احتمال بارداری در شما وجود دارد.

 

منبع: نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *