تولید واکسن اسپوتنیک V در ایران

 تولید واکسن اسپوتنیک V در ایران

کیانوش جهان‌پور، سخنگوی سازمان غذا و دارو طی توییتی نوشت: ‏محموله بانک سلولی برای تولید واکسن اسپوتنیک V امروز وارد کشور شد و بزودی تولید این واکسن در شرکت اکتوورکو آغاز خواهد شد.

 اسپوتنیک وی صدرنشین جدول اثربخشی واکسن های کرونا

یافته های تزریق اسپوتنیک V به ۳/۸ میلیون نفر حاکی از اثربخشی ۹۷/۶ درصدی این واکسن در پیشگیری از ابتلا به کرونا است و در مقایسه با یافته های قبلی و واکسن های موجود، جایگاه نخست از آن این دست‌پخت روس ها است.

تولید واکسن اسپوتنیک V از پایان اردیبهشت

با ورود محموله بانک سلولی  واکسن “اسپوتنیک وی”احتمالا ایران از پایان اردیبهشت به بعد ماهی حدود ۲ میلیون دوز واکسن تولید کند.

 کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران در حساب توئیتری خود نوشت: “محمولی بانک سلولی برای تولید واکسن “اسپوتنیک وی” امروز وارد کشور شد و بزودی تولید این واکسن در شرکت “اکتوورکو” آغاز خواهد شد.” وی افزود: “با آغاز مراحل کشت و تولید، اولین سری واکسن تا پایان بهار در دسترس قرار می گیرد”

 

از سوی دیگر  محمد پیرورام، عضو هیئت مدیره شرکت دارویی اکتوور اظهار کرد: اولین محموله بانک سلولی واکسن اسپوتنیک V با هواپیمایی ماهان توسط شرکت دارویی اکتوور و با همکاری وزارت بهداشت و فرودگاه امام خمینی (ره) وارد کشور شد.

وی افزود: با توجه به اینکه دمای محموله دمای منفی ۱۷۰ درجه است محموله به صورت، مستقیم به مجموعه کارخانجات اکتوور ارسال شده و تولید توسط همکاران از فردا شروع می شود. این واکسن از نظر ایمنی، ایمن ترین واکسن در بین واکسن های موجود بوده و تا ۹۲ درصد تاثیرپذیری دارد. تا پایان اردیبهشت اولین محموله واکسن آماده تزریق و حدودا ماهی دو میلیون دوز واکسن را تحویل می دهیم.

 

منبع: خبرگزاری مشرق

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *