دو جنسه چیست و افراد دو جنسه چه ویژگی‌هایی دارند؟

 دو جنسه چیست و افراد دو جنسه چه ویژگی‌هایی دارند؟

عبارت دو جنسه که در دنیای امروزی به صورت گسترده مورد استفاده قرار گرفته می شود ،به افرادی اشاره می کند که ویژگی های فیزیکی مردانه یا زنانه معمولی را ندارند،با خواندن مطالب ارائه شده در اینجا، ایده و دیدگاه بهتری نسبت به تعریف این عبارت خواهید داشت و نسبت به تاثیرات این شرایط بر روی افرادی که با این ویژگیهای خاص متولد می شوند، مطلع خواهید شد.

تعریف دو جنسه

عبارت دو جنسه برای توصیف افرادی به کار گرفته می شود که در هنگام تولد دارای آناتومی جنسی غیرمعمول هستند و متفاوت از افرادی هستند که آناتومی جنسی خودشان را از طریق جراحی، هورمون یا سایر روش های درمانی تغییر می دهند.

این افراد معمولا به عنوان ترنس جندر شناخته می شوند،

به طور مشخص، پذیرش اجتماعی نقش مهمی را در تاثیرات منفی ویژگی های دوجنسه بودن بر روی افراد دارد.

به دلیل اینکه متخصصان بالینی آموزش مناسبی را در شناخت مسائل دوجنسگی ندیده اند، آنها همواره بهترین مشورت را برای والدینی که فرزند متولد شده آنها دارای ویژگی های دوجنسگی می باشد، ارائه نمی کنند.

دلیل تواد به صورت دو جنسه

برخی از افراد به صورت دوجنسه متولد می شوند، چرا که آنها دارای ترکیبات غیر معمول از کرومزوم های X و Y هستند که در شرایط عادی جنسیت را مشخص می کنند.

اگر مادری با جنین دختر در دوره حاملگی با هورمون‌های آندروژنیک درمان شود یا اگر در زمان حاملگی یک تومور آندروژیک در بدن وی به وجود بیاید، اندام‌های جنینی نوزاد به میزان زیادی دچار تغییرات مردانه شده و منجر به نوعی دو جنسی می‌شود.

علاوه بر این، بدنهای برخی از افراد به پیامهای مربوط به هورمون های جنسی، به صورت معمول جواب نمی دهند و به همین دلیل ویژگی های جنسی آنها به صورت معمول رشد پیدا نمی کند.

همچنین در موارد محدودی ویژگی های دوجنسگی می توانند نشان دهنده شرایط بالینی مربوطه باشند؛

بنابراین در صورتی که شما یا کودک شما چنین ویژگی هایی داشته باشید، قبل از اینکه هر گونه مشکلی برای شما پیش بیاید، حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

انواع دو جنسه

 کاذب مونث:

فرد از نظر ژنی و کروموزومی مونث است. اما ظاهر مردانه دارد. میزان مردانه شدن ممکن است خفیف بوده و تنها کلیتوریس مختصری بزرگ باشد، یا در موارد شدید به صورت آلت تناسلی مردانه همراه با پیشابراه آلتی و اسکروتوم به هم پیوسته دارای رافه تظاهر کند.

 کاذب مذکر:

از نظر ژنی، فرد مذکر است. اما آلت تناسلی کوچک بوده و دارای درجات مختلفی از هیپوسپادیاس (دهانه پیشابراه در زیر آلت یا در میاندوراه) و خم شدن آلت به سمت پائین (chordee) یا چسبندگی در سطح شکمی فالوس است. ممکن است نهان بیضگی (cryptorchidism) یک‌طرفه یا اغلب دو طرفه نیز وجود داشته باشد. باید به دقت در کانال اینگواینال یا چین‌های لابیو اسکروتال به دنبال بیضه‌ها (گنادها) گشت.

دوجنسی واقعی:

به ندرت. گنادی که در کانال اینگواینال یا چین‌های لابیو اسکروتال لمس می‌شود یک تخمدان یا یک بیضه تخمدان (در فرد هرمافرودیت) است. دو جنسه های واقعی هم دارای بافت تخمدان و هم بافت بیضه می‌باشند و دستگاه تناسلی مبهم دارند. تولید تستوسترون توسط یک گناد در داخل رحم نشانه آن است که بافت بیضه وجود داشته و برخی از سلولها دارای DNA مربوط به کروموزوم Y می‌باشند.

تاثیر دوجنسه بودن

افراد دارای ویژگی های دوجنسگی، به عنوان افراد دارای اقلیت جنسیتی، با یک ریسک زیادی در مورد مصرف مواد و مشکلات اعتیادی مواجه هستند.

ممکن است که این افراد در معرض اجتناب از خانواده، مسخره شدن یا سایر رفتارهای منفی مربوط به افراد متعصب یا سایر افرادی که درکی از شرایط این افراد خاص ندارند، قرار بگیرند.

هر چند که اطلاعات عمومی در رابطه با چنین افرادی کاملا محدود می باشد، ولی افزایش آگاهی افراد در مورد ترنس جندر می تواند باعث شود که در آینده، افراد دوجنسه هم بیشتر مورد پذیرش عموم قرار بگیرند.

مبع:تریبون آزاد

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *