نمونه برداری پستان یا بیوپسی و نحوه انجام آن

 نمونه برداری پستان یا بیوپسی و نحوه انجام آن
نمونه برداری پستان یا بیوپسی معمولا روشی برای تشخیص و بررسی نشانه های تومور و علامت های دیگر هم چون خوش خیم بودن سرطان در سینه یک مرد و یا زن است. این روش معمولا با یک سوزن و در مواردی هم با جراحی صورت میگیرد.

در زمان انجام نمونه برداری پستان یا بیوپسی بخشی یا تمام قسمت مشکوک در پستان برداشته شده و مورد بررسی قرار می گیرد. معمولا برای وجود سرطان پستان، نمونه رشد از طریق یک سوزن انجام می‌شود و یا با استفاده از یک روش جراحی قسمت مد نظر را برش می دهند و پس از آماده سازی نمونه پاتولوژیست آن را با استفاده از یک میکروسکوپ بررسی و آزمایش می کند تا بافت سرطانی بدخیم را تشخیص دهد. کلمه هایی که برای این موارد به ناحیه مشکوک یا رشد قبل و بعد از تشخیص استفاده می شود ممکن است شامل توده ،ضایعه، کلسیفیکاسیون و تومور باشد.

مطالعات تصویربرداری مانند ماموگرافی، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا اولتراسوند احتمال دارد برای هدایت این روش استفاده شود، که به عنوان یک بیوپسی پستان با تصویر شناخته می شود.

یک بیوپسی استریوتاکتیک پستان از ماشین مخصوص ماموگرافی برای کمک به انتقال تجهیزات بیوپسی به بخشی که ناهنجاری پستان دیده می‌شود استفاده می کند.

نحوه انجام نمونه برداری پستان یا بیوپسی

قبل از انجام گرفتن بیوپسی پستان، پزشک معالج پستان بیمار را مورد بررسی و معاینه قرار می‌دهد‌‌.که این آماده سازی میتواند موارد زیر را در بر داشته باشد:

– معاینه جسمی ،سونوگرافی، ماموگرافی، MRI

در مراحل انجام بیوپسی پستان یکی از این آزمایش ها انجام می شود و پزشک متخصص یک سوزن نازک یا سیم را در ناحیه توده مشکوک قرار می دهد تا جراح بتواند به راحتی آن را پیدا کند. که برای آسوده سازی شرایط به بیمار بی حسی موضعی تزریق می‌شود تا ناحیه اطراف توده را بی حس کنند.

 در صورتی که بیمار علائم زیر را دارا باشد باید به پزشک مراجعه کند:

● پوست سینه قرمز یا تحریک شده

● پوست شفاف در پستان

● کمرنگ شدن پوست در پستان

● تورم پوست پستان

● تخلیه نوک پستان از شیر

● عقب نشینی نوک پستان یا چرخش

● خارش نوک پستان

● تغییر در اندازه یا شکل یک سینه

● درد سینه

در صورت بروز علائمی مانند خارش یا درد در نوک پستان ممکن است نیاز به پزشک داشته باشید

البته این علائم و نشانه ها به طور قطعی نشان دهنده سرطان نمی‌باشد‌.

هدف از انجام بیوپسی پستان چیست؟

بهره گیری از روش بیوپسی پستان جهت پاسخ به شبه های پیش آمده چون:

 آیا اختلال نگران کننده یا ناحیه کلسیفیکاسیون سرطانی است یا خیر، و اگر سرطان باشد چه نوع سرطانی است و چگونه می توان یک برنامه درمان را توسعه داد، انجام می شود. هنگامی که هیچ سرطان پستانی تشخیص داده نشود، تشخیص یک توده خوش خیم یا بی ضرر را تایید می کنند.

تنها در یک پنجم بیماران تومورهای پستان سرطانی هستند

درصد بیوپسی های پستان که برای سرطان مثبت است. با توجه به بیمارستان یا کلینیک انفرادی متفاوت می‌باشد ، اما به طور کلی تنها حدود بیست درصد از تومورهای پستان سرطانی هستند. و اکثریت بیوپسی های پستان سرطان را تشخیص نمی دهند.

خطرات و عوارض ناشی از نمونه برداری پستان یا بیوپسی

اگرچه بیوپسی پستان ساده و کم خطر به نظر می‌رسد ، اما هر عمل جراحی می‌تواند خطراتی را به همراه داشتد باشد.برخی از عوارض جانبی احتمالی بیوپسی پستان عبارتند از:

بسته به اندازه بافتی که برداشته می شود، ظاهر پستان شما تغییر می کند. کبودی پستان ،تورم، پستان درد در محل تزریق و عفونت محل بیوپسی که بیشتر این عوارض جانبی ، موقت می‌باشد. اما در صورت ماندگاری هم قابل درمان هستند.

مدت زمان آماده شدن نتیجه بیوپسی پستان:

باید اضافه کرد که نتایج به دست آمده از بررسی بیوپسی‌های پستان با تاخیر حاضر می شوند. به این دلیل که رادیولوژیست و پاتولوژیست یا همان آسیب شناس اطمینان حاصل کنند که مدت زمان کافی برای بررسی دقیق  بافت در اختیارشان قرار دارد و پیش از انتقال هر نوع خبری به بیمار، آنچه که در بدن فرد رخ داده شده را به خوبی شناسایی کرده‌اند.

با توجه به کلینیک یا آزمایشگاهی که به آن مراجعه می‌شود، نتایج وابسته به تعداد پرسنل و میزان امکانات می توانند  با گذشت ۲۴ ساعت ، چند روز و یا یک هفته بعد از انجام بیوپسی به دست بیمار برسند.

منبع:بیتوته

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *