ختنه زنان به همراه پیامدها و خطرات آن

 ختنه زنان به همراه پیامدها و خطرات آن

ختنه زنان به معنای بریدن بخش هایی از دستگاه تناسلی خارجی زنان است که به سه دسته اصلی تقسیم میشود.

۱- کلیتوریدکتومی( برداشتن بخش یا تمامی کلیتوریس)

۲- اکسیژن( بریدن کلیتوریس و لب های کوچک با یا بدون بر داشتن لب های بزرگ)

۳- اینفیبولیشن( محدودسازی مدخل واژن از طرق برش دادن و دوختن لب های کوچک و یا بزرگ)

 

ختنه بعنوان عاملی برای حفظ باکرگی، زیبایی و پاکیزگی زن در نظر گرفته می شود. مقصود و خاستگاه اصلی آن، همان کاهش یا کنترل میل جنسی زن، قبل از ازدواج است.

تبعات ابتدایی ختنه کردن زنان:

– درد شدید

– خونریزی شدید

– التهاب بافت های واژن

– تب

– عفونت

– مشکل در دفع ادرار

– مشکل در بهبود زخم ها

– اسیب دیدن بافت های اطراف واژن

– شوک

– مرگ

عوارض و پیامدهای ختنه زنان

– درد، خون ریزی شدید و شوک موقع بریدن کلیتوریس که معمولاً بدون بی حسی انجام می شود.

– عفونت زخم و عفونت های ادراری بعدی به علت عدم رعایت نکات بهداشتی در این عمل

– ناباروری و مشکلات در موقع زایمان

– مشکلات ادراری به این علت که دختران بعد از ختنه معمولاً موقع ادرار درد دارند و به همین علت از ادرار کردن جلوگیری می کنند.

اثرات روانی

دختران به علت بی اعتمادی به محیط خانواده ای که به زور آنها را وادار به تحمل عملی دردناک نموده است ، دچار افسردگی و اضطراب می شوند. بسیاری از این زنان برای درمان مشکلات روانی خویش احتیاج به روان درمانی پیدا می کنند.

بعضی مواقع شدت شوک ناشی از ختنه به قدری زیاد است که شخص دچار اختلال استرس بعد از اتفاق می شود. این اختلال بسیار جدّی بوده و امکان دارد به اختلالات روانی دیگری هم منجر شود.

مشکلات جنسی

برداشتن کلیتوریس بعنوان عضوی که نقش زیادی در ایجاد لذت جنسی زنان اجرا می کند، سبب محدود کردن رابطه جنسی برای این زنان شود. هرچند مطالعات نشان داده اند که زنانی که ختنه شده بودند به علت تجربه نکردن روابط جنسی مناسب به رابطه با مردان گوناگون رو می آوردند تا بتوانند لذت جنسی مورد نظرشان را تجربه کنند. بنابراین نه تنها درمانی برای خیانت زنان نیست بلکه آنرا تشدید می کند.

روش‌های درمان

اگرچه درمانی برای اسیب دیدگان نیست، به تازگی شیوه های جراحی پلاستیک برای مقداری بازسازی آسیب دیدگی ها و بازگرداندن حساسیت جنسی بکار می رود. از آنجا که تنها چند سانتی متر از کلیتوریس بیرون از بدن و در معرض بریده شدن است، میتوان از بخش داخلی کلیتوریس استفاده کرد و تا حدی زنان ختنه شده را درمان نمود. هرچند که حساسیت جنسی این بخش درونی کلیتوریس به اندازه بخش خارجی نیست. خود این درمان در صورتی که بدست اشخاص کم تجربه انجام شود میتواند پرخطر هم باشد.

آمار زنان و دختران ختنه شده

معمولاً دختران در سنین جوانی ختنه میشوند و گاهی بر روی دختران نوزاد و زنان بزرگسال این عمل انجام می شود. سالیانه بیش از ۳ میلیون دختر در معرض خطر ختنه شدن هستند.

طبق داده های جمعیتی به دست آمده از ۳۰ کشور، بیش از ۲۰۰ میلیون دختر و زن تحت این عمل قرار گرفته اند که در حال حاضر زنده هستند.

 ختنه زنان نوعی نگرانی و بحران جهانی شمرده می شود.و نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه خطرات زیادی هم به همراه دارد

منبع: بیوته

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *