خستگی بهاری و روش‌های رهایی از ان

 خستگی بهاری و روش‌های رهایی از ان
خستگی بهاری که به آن خواب‌آلودگی بهاری نیز می‌گویند، یک اختلال بسیار واقعی است که می‌تواند باعث شود فرد مبتلا احساس خستگی مفرط، تنبلی و حتی افسردگی کند. البته ضدونقیض به نظر می‌رسد اما تغییر فصل می‌تواند تأثیر بدی بر ریتم بدن بگذارد که به آن اختلال خلقی – فصلی (SAD) می‌گویند.

 با بلندتر شدن روزها، بدن ما به طور اتوماتیک، سطح هورمون‌های خود را تطبیق می‌دهد. در فصل زمستان، بدن ما مشغول تولید هورمون خوابِ بیشتر است که ملاتونین نام دارد. اما وقتی بهار از راه می‌رسد، بدن ما به افزایش میزان نور واکنش نشان داده و مقدار بیشتری هورمون سروتونین که هورمون فعالیت است تولید می‌کند. این تغییر می‌تواند فشار زیادی به بدن وارد کند و باعث شود ما تا مدتی بیشتر احساس خستگی کنیم تا کم‌کم بدنمان سازگاری پیدا کند.خستگی بهاری معمولاً حدود دو تا سه هفته شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بعد از آن تدریجاً به ساعات جدید و روزهای بلندتر عادت می‌کنید.

علائم خستگی بهاری

. خستگی

. تحریک‌پذیری عصبی

. سرگیجه

. سردرد

. حساسیت بیشتر نسبت به تغییرات آب و هوا

. احساس اندوه و افسردگی

روش‌های رهایی از خستگی بهاری

بیشتر در فضای آزاد باشید و از نور خورشید استفاده کنید بدن تحت تأثیر نور خورشید، هورمون‌های حال خوب را ترشح می‌کند و شما را سرحال نگه می‌دارد و تولید ملاتونین یا هورمون خواب را سرکوب می‌نماید. زیر نور خورشید بدنتان را بکشید، مهم نیست که روزهای اول بهار هنوز سرد هستند.

اگر پاهایتان خسته و سنگین و متورم‌اند جوراب واریس بپوشید پوشیدن جوراب واریس می‌تواند کمکتان کند. جوراب‌های فشاری یا واریس، فعالیت رگ‌ها را تقویت کرده و جریان خون را به خوبی حفظ می‌کنند و در نتیجه احساس بهتری در پاهایتان خواهید داشت.

دوش گرم و سرد بگیرید.بهتر است همیشه دوش گرفتن خود را با آب سرد تمام کنید.

مراقب پوستتان باشید

مراقبت درست از پوست نقش مهمی در احساستان دارد. استفاده از محصولات مناسب مراقبت از پوست، مواد لازم را در اختیار پوستتان قرار می‌دهد و در بلندمدت اثر چشمگیری می‌گذارد. در زمستان، پوست در اثر ترکیبی از هوای خشک ناشی از سیستم‌های گرمایشی و هوای سرد بیرون، تحت فشار بیشتری است. پوست شما به مرطوب‌کننده نیاز دارد تا نرم و منعطف بماند.

شما همان چیزی هستید که می‌خورید: غذاهای سالم و تازه بخورید تا بیشتر انرژی داشته باشید ضمناً توصیه می‌کنیم طی روز چند وعده غذا مصرف کنید تا بدنتان راحت‌تر بتواند آن‌ها را هضم کرده و اندام‌ها با سرعت بهینه‌ی خود کار کنند. شما می‌توانید از انواع سالاد و میوه و سبزیجات تازه بهره ببرید.

. ورزش کنید تا بدنتان فعال بماند.

. به اندازه‌ی کافی آب بنوشید.

علائم خستگی بهاری در نهایت باید تا آخر فروردین برطرف شوند. بدن شما در این زمان با ریتم جدید هماهنگ شده و شما به روال عادی خلق و خویتان برخواهید گشت. پس اگر احساس می‌کنید دچار خستگی بهاری شده‌اید بدانید که طبیعی بوده و در عرض چند هفته رفع خواهد شد.

منبع: تبیان

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *