دوش واژینال به همراه مزایا و معایب استفاده از آن

 دوش واژینال به همراه مزایا و معایب استفاده از آن

دوش واژینال روشی برای شستن واژن است که معمولاً با ترکیبی از آب و سرکه (۴ قاشق چایخوری سرکه در نیم لیترآب نیمه گرم) انجام می‌شود. دوش‌ها معمولا در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند و حاوی مواد ضدعفونی ‌کننده و مواد معطر هستند. دوش در یک بطری یا کیسه عرضه می‌شود و از طریق لوله‌ای به سمت واژن می‌رود.

مزایای دوش واژینال

با وجود اینکه برخی زنان می‌گویند که دوش گرفتن باعث می‌شود احساس کنند تمیزتر هستند. اما شواهد علمی کمی در مورد فواید دوش گرفتن وجود دارد. تحقیقات مثبت و نادری که وجود دارد نیز نشان می‌دهد که دوش گرفتن اغلب مضر است. یکی از مطالعات نشان می‌دهد که دوش گرفتن ۶ ماه قبل از بارداری خطر زایمان زودرس را کم می‌کند. اگرچه، در همین تحقیق، دوش گرفتن در دوران بارداری با افزایش خطر زایمان زودرس مربوط می‌شود.

معایب دوش واژینال

ابتلا به عفونت واژن

دوش واژینال  تعادل طبیعی باکتری واژن (که فلور واژن نامیده می‌شود) را از بین می‌برد. این تغییرات محیط را برای رشد باکتری که باعث عفونت می‌شود دلپذیرتر می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد زنانی که دوش واژینال را متوقف می‌کنند، احتمال بروز عفونت قارچی در آن‌ها کاهش می‌یابد. ابتلا به واژینور باکتریایی خطر زایمان زودرس و اندومتریوز را بیشتر می‌کند.

بیماری التهاب لگن: 

بیماری التهاب لگن (PID) عفونت رحم، لوله‌های فالوپ و یا تخمدان‌ها است. تحقیقات به این نتیجه رسیده است زنانی که دوش واژینال می‌گیرند ۷۳ درصد بیشتر در خطر ابتلا به التهاب لگن هستند.

مشکلات بارداری:

زنانی که بیش از یک بار در هفته دوش واژینال می‌گیرند، نسبت به کسانی که این کار را نمی‌کنند، سخت‌تر باردار می‌شوند. دوش‌های واژینال خطر بارداری خارج از رحم را تا ۷۶ درصد بیشتر می‌کند. در بارداری خارج از رحم جنین در خارج از رحم رشد می‌کند. هر چه زنان بیشتر دوش واژینال بگیرند خطر بارداری خارج از رحم افزایش پیدا می‌کند.

سرطان دهانه رحم: 

دوش گرفتن، حداقل یک بار در هفته، با افزایش احتمال خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در ارتباط است.

نکته: 

مجرای داخلی زنان دارای فلور نرمال و باکتری و PH خاص طبیعی خودش است که نباید از اندازه و نسبت طبیعی خود خارج شود. شستن مجرای تناسلی با مواد شیمیایی می‌تواند این فلور نرمال را از حالت نرمال خارج کرده و PH واژن را به هم زند و به تبع آن امکان عفونت‌های راجعه و مقاوم و زخم‌های تناسلی افزایش می‌یابد. بنابراین خانم‌ها اصلاً لازم نیست داخل مجرای تناسلی خود را به هیچ وجه شستشو نمایند.

منبع: مجله اینترنتی ستاره

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *