واکسن کوو ایران برکت ، واکسن مشترک ایران و کوبا

 واکسن کوو ایران برکت ، واکسن مشترک ایران و کوبا

واکسن کوو ایران برکت شرکت شفافارمد ستاد اجرایی فرمان امام، اولین واکسن ایرانی کروناست که به تازگی فاز اول تست انسانی خود را پشت سر گذاشته است؛

ایران یکی از کشورهایی است که با تکیه بر دانش داخلی خود همپای کشورهای پیشرفته جهان قدم در راه ساخت واکسن کرونا گذاشته است؛ تولید مشترک واکسن کرونا با کشور کوبا نیز یکی دیگر از استراتژی‌های ایران است.

مراحل ساخت واکسن کوو ایران برکت

این واکسن در پلتفرم ویروس غیرفعال ساخته شده است؛ برای ساخت واکسن به این روش، چندین مرحله طی می‌شود؛ اولاً باید توجه داشت که ویروس برای تکثیر باید وارد سلول شود، ویروس پس از استخراج از بدن بیمار، در محیط آزمایشگاه کشت داده و به سلول حیوانی وارد می‌شود؛ مثلا در آزمایشگاه با روش‌هایی به سلول‌های کلیه میمون وارد می‌شود؛ سپس از این بافت جداشده و ویروس غیرفعال می‌شود؛ پس از طی این مراحل یک واکسن ساخته می‌شود.

حُسن ساخت واکسن به روش غیر فعال این است که این روش شناخته شده و سال‌هاست که بشر برای ساخت واکسن ها از این روش استفاده می‌کنند به همین دلیل نگرانی‌ها نسبت به این پلتفرم واکسن کمتر است.

شروع فاز دوم آزمایش انسانی از هفته آینده

واکسن “کوو ایران برکت” که فاز اول کارآزمایی بالینی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است؛ قرار است از هفته آتی وارد فاز دوم آزمایش انسانی شود؛ به گفته رئیس ستاد اجرایی فرمان امام، فاز دوم و سوم این واکسن ادغام خواهد شد؛ فاز دو و سه، جمعیت حدود ۲۰ هزار نفری را شامل می‌شود؛ زیرمجموعه‌ای از این داوطلبان که حدود ۴۰۰ نفر هستند، فاز دوم مطالعه را تشکیل می‌دهند که ایمنی‌زایی واکسن روی آن‌ها بررسی و در این مرحله تصمیم گرفته می‌شود که بهترین فواصل تزریق واکسن کرونا چه زمان‌هایی است. بر اساس نتایج حاصل از تزریق واکسن به این ۴۰۰ نفر، محققان تصمیم خواهند گرفت که بهترین دوز چیست و مناسب‌ترین فاصله تزریق، چه زمانی است؛ پس از آن، بر اساس دوز و فاصله زمانی به دست آمده، واکسن به بقیه افراد (۲۰ هزار نفر) تزریق می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود که اولین واکسن ایرانی کرونا، اواسط اردیبهشت یا خردادماه سال ۱۴۰۰ به دست مردم برسد.

مزایای واکسن کرونای ایرانی- کوبایی چیست؟

بسیاری از واکسن‌های کرونای موجود در جهان در سنین ۱۸ تا ۵۰ یا ۶۰ سال تست می‌شوند اما کوبا در حال تست واکسن کرونای خود روی افراد ۱۸ تا ۸۰ ساله است؛ این واکسن همچنین در فاز سوم کارآزمایی بالینی به اطفال ۵ تا ۱۸ ساله تزریق خواهد شد تا نتایج آن مشخص شود و احتمالاً اولین واکسن کرونایی است که به اطفال تزریق خواهد شد. اگر فاز سوم به خوبی طی شود، در اردیبهشت ماه مجوز مصرف و تولید انبوه واکسن “سوبرنا۲” کوبا که در ایران به نام واکسن “پاستور” شناخته می‌شود، صادر خواهد شد.

واکسن ایرانی – کوبایی حاوی بخشی از پروتئین «اسپایک» ویروس کروناست که با یک واکسن کزاز، کونژوگه شده (جفت) شده است؛ یعنی برای افزایش قدرت ایمنی‌زایی این واکسن بخشی از پروتئین “توکسوئید” کزاز هم به آن پیوند زده شده که به عنوان تحریک کننده سیستم ایمنی عمل می‌کند؛ نکته جالب این واکسن این است که با تزریق این واکسن، فرد هم در مقابل کرونا و هم در مقابل کزاز ایمن می‌شود. از آنجا که این واکسن نیز یک واکسن نوترکیب است، عوارض کمتری نسبت به سایر واکسن‌های کرونای موجود در جهان دارد.

به گفته علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، واکسن ایرانی کرونا، تولید محققان انستیتو پاستور (واکسن مشترک ایران و کوبا) از هفته‌های دیگر وارد مرحله سوم آزمایش انسانی شده و در این فاز ۵۰ هزار دوز تزریق انجام خواهد شد؛ ۲ تا ۴ میلیون دوز از این واکسن تا فروردین ۱۴۰۰ تولید می‌شود و این نخستین واکسن ایرانی کروناست که به دستمان خواهد رسید.

منبع: تسنیم

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *