لیفت بینی و روش‌های انجام آن

 لیفت بینی و روش‌های انجام آن

لیفت بینی روشی جدید و غیر تهاجمی برای رفع عیوب بینی است. با این روش دیگر نیازی نیست به جراحی های پر هزینه و سخت تن دهید. عمل بینی با نخ می تواند نواقص بینی شما را با کمترین عوارض و خطرات رفع نماید.

روش های لیفت بینی :

۱-لیفت بینی با نخ

در این روش با کمک نخی با نام پلی دی اکسانون که توسط پزشک جراح در بافت زیرین پوست بینی قرار می دهد باعث رفع عیوب ظاهری بینی می شود و در خوش فرم شدن بینی شما بسیار تأثیر گذار است. جنس این نخ به گونه ای است که با گذشت زمان جذب خواهد شد؛ و جایگذاری آن پس از انجام بی حسی موضعی به راحتی انجام خواهد گرفت و دیگر نیازی به بیهوشی عمومی نخواهد بود. با قرار گرفتن نخ ها، کلاژن سازی در اطراف نخ ها افزایش یافته و همین امر موجب فرم دهی به بینی خواهد شد.

تفاوت های بین رینو پلاستی با لیفت بینی گوشتی با نخ

برخی افراد ممکن است بر سر این دو راهی قرار گرفته باشند که از کدام روش برای زیبایی بینی خود استفاده کنند؟ ما این دو روش را با یک دیگر مقایسه می کنیم تا تصمیم گیری برای شما آسان تر شود.

۱_ در جراحی بینی (رینوپلاستی)، این روش برای تقریباً تمامی افراد قابل انجام می باشد و محدودیت خاصی نخواهد داشت این در حالی است که لیفت بینی گوشتی ، همان طور که از نامش پیداست کاندید های خاص خود را خواهد داشت.

۲_ در عمل رینو پلاستی پزشک شما باید حتماً از بیهوشی عمومی برای شما استفاده کند که قطعاً استفاده از داروهای بیهوشی عارضه هایی را به همراه خواهد داشت، این در حالی است که در روش لیفت بینی گوشتی ، بی حسی موضعی کوتاه مدت کفایت خواهد کرد.

۳_ دوره ی نقاهت و بهبودی در عمل جراحی بینی چند هفته یا حتی چند ماه طول خواهد کشید که ممکن است بر روی برنامه زندگی فرد اثر منفی بگذارد اما در روش فرم دهی بینی با نخ نیازی به این بازه ی زمانی وجود ندارد و بهبودی بسیار سریع خواهد بود.

۴_ در عمل رینو پلاستی با شکستن استخوان، نواقص بینی را اطلاح می کنند که در روش کوچک کردن بینی با نخ دیگر خبری از شکستن استخوان یا خون ریزی نخواهد بود.

۵_ کوچک کردن بینی با نخ یک روش موقتی می باشد که پس از جذب نخ های به کار برده شده در اصلاح بینی، شکل بینی شما مجدداً به حالت قبل باز خواهد گشت، در حالی که رینو پلاستی در صورتی که بینی دچار دفورمتی های جزئی نشود، دائمی خواهد بود.

کاندید مناسب برای لیفت با نخ

قطعاً هر روش درمانی یا اصلاحی در علم پزشکی، کاندید های خاص خود را می طلبد و برای همه ی افراد مناسب نخواهد بود. در زیر به افرادی که می توانند برای عمل بینی با نخ اقدام نمایند، اشاره شده است:

۱_ برخی افرادی که پره های بینی بزرگی دارند.

۲_ افرادی که بینی آن ها نواقص جزئی دارد.

۳_ افرادی که نوک بینی آن ها افتاده و سر پایین می باشد که به منظور اصلاح زاویه نوک بینی، از این روش استفاده می کنند.

۴_ مناسب برای افرادی که بینی آن ها پهن می باشد.

توجه داشته باشید که فرم دهی بینی با نخ برای افرادی که دچار انحراف بینی شدید یا پولیپ باشند مناسب نیست و توصیه می کنیم تا از روشی استفاده کنند تا بتوان از طریق آن، مشکلات تنفسی ناشی از انحراف شدید خود را نیز بر طرف نمایند.

عوارض لیفت بینی با نخ

۱_ در صورتی که پزشک نکات لازم در زمینه استریل کار کردن را رعایت نکند ممکن است فرد دچار عفونت و مشکلات ناشی از آن شود.

۲_ در چند روز اول، بینی حساس به لمس، دردناک و اندکی متورم می باشد. این عارضه کوتاه مدت بوده و با گذشت ۲ الی ۳ روز رفع خواهد شد. در صورت عدم بهبود علائم گفته شده و طولانی شدن آن به پزشک خود اطلاع دهید.

۳_ کوچک کردن بینی با نخ باید توسط یک پزشک چیره دست انجام شود، چرا که در صورت خطا ممکن است محل ورود نخ ها بر روی بینی زخم باقی بماند که قطعاً جلوه ی زیبایی نخواهد داشت.

۴_ محل ورود و قرار گرفتن نخ ها در این روش بسیار مهم می باشد چرا که در صورت خطا ممکن است نخ ها در ظاهر بینی خود دیده شده و یا حتی جا به جا شده و بیرون بیایند.

تمامی موارد عوارض لیفت بینی با نخ گفته شده در صورت انتخاب کلینیک مناسب و پزشک متخصص ماهر، قابل پیشگیری بوده و جای هیچ گونه نگرانی نخواهد بود.

 زمان بهبودی و زمان ماندگاری

در لیفت بینی گوشتی که تنها ۱۵ نهایت ۲۰ دقیقه به طول می انجامد، اندکی کبودی یا تورم و درد وجود دارد که ماندگار نبوده و پس از گذشت ۲-۳ روز رفع می شود و اما زخم ایجاد شده در ناحیه ی تزریق نیز ۷ الی ۱۴ روز باقی خواهد ماند که این مدت زمان در افراد مختلف به دلیل تفاوت در سوخت و ساز و کلاژن سازی متفاوت می باشد و جای نگرانی نیست.

مدت زمان ماندگاری نخ های به کار برده شده در لیفت بینی حدوداً ۱ سال و یا نهایتاً ۱ سال و نیم می باشد که این حداقل و حداکثر زمان ماندگاری نخ ها بستگی به ویژگی ها و فیزیولوژی بدن هر فرد، میزان سطح سوخت و ساز، سبک زندگی، تغذیه فرد و … دارد. البته جنس و تعداد نخ های به کار رفته نیز قطعاً تأثیر زیادی در کاهش یا افزایش این مدت زمان خواهد داشت.

مراقبت های بعد از لیفت بینی با نخ

به طور کلی مراقبت های بعد از لیفت بینی با نخ جزئی بوده و مانند عمل جراحی بینی گسترده نیست. با این حال به منظور کمک به بهبودی هر چه سریع تر و پیش گیری از عارضه های احتمالی بهتر است موارد زیر را رعایت نمایید:

۱_ به منظور رفع کبودی های ایجاد شده تا ۲۴ ساعت بعد از لیفت از کمپرس سرد استفاده کنید.

۲_ برای جلوگیری از عفونت احتمالی، پزشک آنتی بیوتیک تجویز می کند که باید سر ساعت مصرف شود.

۳_ یکی دیگر از مراقبت های بعد از لیفت بینی با نخ این است که در صورت وجود درد پس از لیفت بینی می توان از استامینوفن استفاده نمود.

۴_ معمولاً پزشکان توصیه می کنند تا به مدت ۱۴ روز از چسب مخصوص بینی استفاده کنید.

۵_ به مدت دو شب هنگام خواب، سر خود را به وسیله بالشت بالا نگه داشته و با زاویه حداقل ۳۰ درجه بخوابید.

۲-لیفت بینی با دستگاه پلاسماجت

لیفت بینی با پلاسما جت ، از طریق زیاد حرارت دادن گازهای موجود بین اپلیکاتور و پوست بینی و ایجاد شار الکترونی ، سبب تحریک سلول های موجود در غشای پوست می شود . بعد از این اتفاق ، پوست بینی جمع شده و شروع به تولید کلاژن می کند که همین امر به خوش فرم شدن و کوچکتر شدن بینی می انجامد .

لیفت بینی با پلاسما جت بیشتر مناسب افرادی است که تمایلی به جراحی بینی ندارند و در عین حال دارای بینی گوشتی می باشند و بیشتر برای این افراد هم انجام می شوند . با این حال گاهی از آن برای بهیود ظاهر بینی های غیر گوشتی نیز به کار می رود .

برای این کار ابتدا سطح بینی را تمیز کرده و بر روی نواحی مشخص شده از پوست بینی ، پماد بی حسی موضعی زده می شود . ۳۰ دقیقه منتظر می مانند تا بی ‌حسی اثر کند ، سپس متخصص با نزدیک کردن ابزار پلاسما جت به پوست بینی سعی می کند تا با ایجاد پلاسما به صورت نقطه به نقطه و با رعایت کردن یک آرایش خطی منظم و البته  ظریف در سطح پوست ، پلاسمای ایجاد شده را به بافت چربی زیر پوست برخورد دهد .

در نهایت خصوصیت فشار کم و دمای بالای پلاسما ، منجر به از بین رفتن لایه چربی اضافه از زیر پوست می شود . در نتیجه لایه های زیرین نیز محکم تر و کوچک تر می شوند . در انتهای فرآیند ، نقاطی ریز به رنگ قهوه ای و به شکل سوخته در ناحیه درمان و بر روی پوست بینی ایجاد می شود که طی ۴ تا ۱۰ روز به طور کامل از بین می روند . تمام پروسه درمان ۱ ساعت زمان می برد .

۳-لیفت بینی با تزریق آنزیم

در این روش ، پزشک با استفاده از تزریق آنزیم هیالاز و بلورهای هیدروکسی آپاتیت کلسیم سعی در رفع عیوب بینی می نماید . لیفت بینی با آنزیم بدون نیاز به بیهوشی وهمینطور طی کردن دوران بهبودی انجام می شود . از طرفی این تکنیک بدون عارضه بوده و به شکلی ایمن صورت می گیرد . نحوه کار بدین نحو می باشد که پس از بی حسی و ضد عفونی کردن ناحیه تزریق ، آنزیم را تزریق می کنند . برای کسب نتایج مطلوب ، بین ۲ تا ۶ جلسه لیفت بینی را تزریق آنزیم کفایت می کند . تعداد دقیق این جلسات در جلسه مشاوره تعیین می گردد .توصیه می شود فاصله بین این جلسات ، حدود ۱ تا ۲ هفته باشد .

از مزیت های این روش دائمی بودن آن است و فقط در بعضی از افراد به خصوص خانم هایی که باردار می شوند و یا افرادی که دچار چاقی می شوند ، ۲۰ درصد نتایج از بین برود . این مقدار را هم می توان با تکرار یک جلسه دیگر تزریق آنزیم دوباره بازیابی کرد .

خوشبختانه آنزیم های استفاده شده در این روش از لیفت بینی ، سازگار با بافت بدن می باشند و عارضه خاصی ایجاد نمی کنند . از این شاهد هیچ حساسیت و الرژی ای بعد از آن نخواهید بود .

در لیفت بینی با تزریق باید به این نکته توجه داشت که تزریق آنزیم با تزریق کورتن دو چیز کاملا متفاوت اند .

۴-لیفت بینی با تزریق ژل

 لیفت بینی با تزریق ژل در واقع با تزریق مقادیر کم اسید هیالورونیک در اطراف بینی انجام می شود که می تواند به بهترین شکل ، ظاهری صاف تر ، خوش فرم و متقارن به بینی بدهد .

در تکنیک لیفت بینی با تزریق ژل ، به شیوه های متفاوت انحناهای بینی یا بینی عقابی را متقارن می کند و یا اینکه نواحی و گودی‌هایی که در اثر تصادف و یا به صورت طبیعی ایجاد شده اند را پر می کند . از طرفی ایرادات بینی که ناشی از پیش‌آمدگی نوک بینی باشد هم از طریق تزریق ژل به نوک بینی و لیفت بینی با ژل برطرف می شود . نتیجه این لیفت ، بالا رفتن نوک بینی و ایجاد تقارن در شکل بینی و نمایان تر شدن خطوط آن می شود .

مدت زمان لیفت بینی با ژل ، ۱۰ دقیقه می باشد . نتایج عمل خیلی زود و حتی در جلسه اول نمایان می شود و نتایج به دست آمده حدود ۵ ، ۶ ماه تا یک سال ماندگار باقی می مانند . پس از این مدت ، ژل تزریق شده جذب می شود و از بین می رود و بدیهی است بینی از از دست رفتن نتایج ، ظاهر اولیه خود را پیدا می کند .از طرفی این تکنیک تنها می تواند اشکالات ساده بینی را رفع نموده و قادر به برطرف کردن مشکلات اساسی بینی از جمله کج بودن و بزرگ بودن اندازه بینی نمی باشد .

نکته : در صورتی که قصد عمل جراحی بینی تان را دارید ، به بینی خود ژل تزریق نکنید .

۵-لیفت بینی با لیزر

انجام لیفت بینی با لیزر ، به نازک تر شدن پوست روی بینی می انجامد و همینطور سبب حذف بافت ‌های اضافه پوست می شود . از طرفی در اثر تابش لیزر بر روی پوست بینی ، پوست بینی گرم شده و بینی مقدار حالت لیفت پیدا می کند . لیفت بین با لیزر اغلب برای رفع مشکل بینی در افرادی که بینی های کوچک دارند ، به کار می رود . بهتر است پیش از عمل ، حتما جلسه مشاوره ای با متخصص این امر ترتیب دهید تا اطمینان پیدا کنید که تغییر فرم بینی با لیزر و نتایج آن دقیقا همان چیزهایی است که می خواهید .

مدت زمان عمل لیفت بینی با لیزر ، تقریبا ۱ تا نهایت ۲ ساعت می باشد . خوشبختانه پس از ۲ روز از لیفت با لیزر ، می توان به فعالیت های روزانه برگشت . از این رو این تکنیک بیشتر در بین افرادی که زمان چندانی ندارند ، محبوبیت پیدا کرده است .

۶-لیفت بینی با تزریق بوتاکس

هنگامی که بینی فرد مشکل نداشته باشد و تنها در نوک بینی کمی اختلال وجود دارد و یا فرد تمایلی به عمل جراحی بینی نداشته باشد ، پزشکان روش تزریق بوتاکس را توصیه می کنند . بهترین کاندیدای لیفت بینی با تزریق بوتاکس ، افرادی هستند که زمان تغییر حالت چهره و یا هنگام خندیدن ، حس می کنند نوک بینی شان دچار افتادگی می شود .

در مواردی که افتادگی نوک بینی خفیف باشد ، می توان تنها با تزریق چند سی سی بوتاکس ، افتادگی بینی را برطرف کرد . نکته مهم در این تکنیک ، این است که تزریق بوتاکس در عضله پایین برنده بینی باید با احتیاط انجام شود . از این رو متخصص لازم است  مراقب عضلات لب هم باشد تا عارضه ای ایجاد نکند .

عوامل متعددی بر روی موفقیت آمیز بودن و یا نبودن نتایج اثر می گذارد ، از جمله این عوامل ، مهارت و تجربه پزشک تزریق کننده بوتاکس و همینطور طول و قدرت عضله پایین برنده ی پره بینی می باشد . در مواردی که از بوتاکس برای رفع افتادگی بینی استفاده می شود ، ماندگاری موقت بوده  و حدود ۴ تا ۵ ماه می باشد . پس از گذشت این مدت ، لازم است بوتاکس دوباره تزریق شود تا نتایج باقی بماند .

منبع: طب روز

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *