نارسایی لوزالمعده و علائم مربوط به آن

 نارسایی لوزالمعده و علائم مربوط به آن

وقتی کسی دچار اسهال، کاهش وزن و مشکل در تحمل غذاهای چرب باشد، به نارسایی خارجی لوزالمعده مشکوک است. شایع ترین علایم این بیماری، اسهال و مدفوع روغنی (استئاتوره) است.

لوزالمعده آنزیم هایی ترشح می کند که به سیستم گوارشی برای شکستن چربی کمک می کند. بیماری هایی که به لوزالمعده شما مربوط می شود، توانایی شکستن چربی برای هضم غذا را از لوزالمعده می گیرد.

 لوزالمعده یا پانکراس Pancreas چیست؟

غده‌ای پهن و دراز است که در قسمت فوقانی شکم و پشت معده قرار گرفته‌است. لوزالمعده متشکل از سه قسمت سر، تنه و دم است. قسمت سر آن در قوسی از اثنی‌عشر (دوازدهه) قرار گرفته‌است. تنه لوزالمعده در پشت معده قرار دارد و دم آن تا نزدیک طحال امتداد دارد. وزن پانکراس حدود صد گرم است. پانکراس هم یک غده درون ریز (غده‌ای که ترشحات آن با نام هورمون وارد جریان خون می‌شوند) و هم یک غده برون ریز (غده‌ای که ترشحات آن به خارج از بدن هدایت می‌شود) است که آنزیمها و مواد دیگری ترشح می‌کند که مستقیماً وارد محیط روده شده و به هضم پروتئین، چربی و کربوهیدرات کمک می‌کنند.

۵ علامت هشدار دهنده نارسایی لوزالمعده

۱.تغییر رنگ و حالت مدفوع

اگر متوجه شدید که رنگ مدفوعتان روشن شده و شناور است، نشانه جذب ضعیف مواد مغذی است.

وقتی لوزالمعده بیمار می شود نمی تواند آنزیم های لازم برای هضم چربی را تولید کند و چربی وارد مدفوع می شود، در نتیجه مدفوع با رنگ روشن تر و کم جرم به نظر می رسد. همچنین ممکن است متوجه شوید که مدفوعتان حالت روغنی یا گریسی پیدا کرده.  انگار که روی آب جمع شده در توالت یک لایه روغن ببندد زیرا بدنتان در شکستن چربی غذا شکست خورده است.

اگر متوجه شدید این مشکلات در مدفوع هر از گاهی به خاطر به هم خوردن مزاج است جای نگرانی نیست. ولی اگر در اکثر مواقع با این مشکلات روبرو بودید به پزشکتان مراجعه کنید.

۲. درد داخلی دارید

به گفته هندیفار درد شکم یکی از علایم شایع سرطان پانکراس و پانکراتیت (التهاب لوزالمعده یا پانکراس) حاد است، که یک نوع التهاب کشنده است، ولی این درد با توجه به شرایط زمینه ای به صورت ها مختلف بروز میکند.

از طرف دیگر اگر درد به صورت ناگهانی و شدید بروز پیدا کرده و در وسط شکم متمرکز شده نشانه پانکراتیت حاد است.

بسیاری از مشکلات مرتبط با سلامتی –بعضی ها جدی و برخی معمولی-می توانند باعث ایجاد درد یا تیر کشیدن معده شوند. بنابراین بهترین کار مراجعه به پزشکتان است.

۳. سر و کله دیابت پیدا می شود

لوزالمعده شما هورمون هایی تولید می کند که با بالا رفتن سطح قند خون به تولید انسولین در بدن کمک می کند. در نارسایی لوزالمعده و هنگامی که پانکراس در خطر است، افراد عموما دچار بیماری دیابت نوع ۲ می شوند. اگر وزنتان تحت کنترل است و رژیم غذایی سالمی دارید، تشخیص جدید دیابت(به تازگی مبتلا شدن) باید منجر به بررسی دقیق تر لوزالعمده شود.

همین مساله برای افرادی که از قبل به دیابت مبتلا بودند و به تازگی متوجه می شوند بیماریشان به قدری شدید شده که کنترلش سخت است هم صدق می کند.  این تغییران ناگهانی بدون علت مشخص می تواند با سرطان لوزالمعده در ارتباط باشد. “

۴. حالت تهوع 

۵.کاهش وزن

شاید وسوسه شوید که این مساله را به رژیم غذایی جدیدتان ربط بدهید اما اگر در حال کاهش وزن هستید – به خصوص اگر دردهایی که در بالا اشاره شد را تجربه کرده اید – این کاهش وزن ممکن است در اثر مشکلات گوارشی مرتبط با سرطان لوزالمعده یا بیماری دیگری باشد. به گفته هندیفار، مشکلات تیروئید و سایر بیماری ها نیز می تواند منجر به کاهش وزن سریع شود، حتما به پزشکتان مراجعه کنید.

منبع: اقتصاد نیوز

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *