درشت کردن چشم یا کانتوپلاستی

 درشت کردن چشم یا کانتوپلاستی

شگردهای مختلفی برای درشت کردن چشم وجود دارد. آرایش یکی از راه های دست یابی به این هدف است. البته هیچ روشی مانند جراحی نمی تواند چشم هایی بزرگ، زیبا و طبیعی را بیافریند. وقتی که فاصله بین چشم ها زیاد باشد یا چشم های کوچکی داشته باشید، با انجام عمل اپیکانتوپلاستی می توان چشم های شما را پهن تر و بزرگ تر نشان داد.

زمان عمل درشت کردن چشم یا کانتوپلاستی

عمل جراحی اپیکانتوپلاستی فقط ۳۰ دقیقه زمان می برد و زمان ریکاوری آن نیز کوتاه است. عمل جراحی بزرگ کردن چشم با توجه به تناسب اجزا صورت و اندازه چشم ها با ظرافت کامل طراحی اجرا می شود. در روش های جراحی بزرگ کردن چشم شکافی سطح داخلی پلک ایجاد شده و سپس این شکاف ها از داخل بخیه می شود به طوری که به سختی می توان متوجه اسکارهای پس از عمل شده و ظاهر چشم طبیعی به نظر خواهد رسید.

در هنگام مشاوره با جراح، هم شما و هم جراح در مورد انتظارات شما و آنچه از طریق انجام عمل جراحی ترمیمی پلک مانند کانتوپلاستی و روش های دیگر جراحی واقعاً قابل حصول است بحث و تبادل نظر کرده و مشخص می شود که کدام روش جراحی برای شرایط شما مناسب است. جراح همچنین با شما در مورد سلامت عمومی و نیازهای قبل و بعد از جراحی برای دست یابی به نتایج بهینه و بهبودی صحبت می کند.

کاندیدای مناسب برای بزرگ  کردن چشم

. اگر چشم های شما به دلیل اینکه پلک های شما مغولی است کوچک به نظر می رسند

. اگر فاصله بین چشم های شما زیاد باشد

. اگر شما می خواهید با انجام جراحی پلک، تغییرات اساسی در ظاهر چشم های خود ایجاد کنید

. اگر شما از نتایج پس از عمل های جراحی انجام شده ناراضی هستید

. اگر شما تمایل به داشتن چشم های بزرگ تر هستی

تکنیک های مورد استفاده در بزرگ و درشت کردن چشم

جراحی پلک بالا (بلفاروپلاستی)

شگرد اول، به کارگیری عمل بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک بالا است. در عمل جراحی بلفاروپلاستی، پوست پلک بالایی چشم عقب کشیده می شود و باعث می شود که فاصله بین پلک بالا و پایین در حالی که چشم ها باز است بیشتر شود. به علاوه با این عمل فشار وارده بر مژه ها برداشته شده و به آنها این امکان را میدهد که انحنایی طبیعی به سمت بالا پیدا کرده و طولانی تر به نظر برسند و چشم های نیز بزرگ تر و درخشان تر به نظر خواهند آمد.

جراحی پلک پایین (بلفاروپلاستی)

در عمل جراحی استاندارد بلفاروپلاستی پلک پایین، یک شکاف حدود یک سانتیمتری در قسمت جانبی بیرونی گوشه چشم ایجاد می شود و در زیر چشم در امتداد خط مژه امتداد می یابد. پوست و عضلاتی که اطراف چشم را پوشاندهاند بلند شده و بافت های زیرین و سه لایه پاکت چربی پلک پایینی قابل دسترس می شوند. چربی اضافی، خارج شده یا جابجا می شود و یا هر دو عمل انجام می شود تا کیسه های و حلقه های سیاه اطراف چشم از بین بروند. معمولاً مقدار کمی پوست و چربی اضافی برداشته می شود که میزان آن بسیار کمتر از آن مقداری که از پلک بالایی برداشته می شود.

بزرگ کردن عرض چشم (ارتفاع چشم از بالا به پایین)

دهانه چشم (فاصله بین پلک بالا و پایین در حالتی که چشم باز باشد) با انجام عمل سادهای شامل کوتاه کردن عضلات نگهدارنده پلک چشم تغییر می یابد. این عمل با بخیه کردن عضلات نگهدارنده پلک برای پهن تر کردن چشم انجام میشود. اگر چشم شما در حالت باز خوابآلوده به نظر می رسد، ممکن است شما به بیماری پتوسیس مبتلا شده باشید. این عمل که به عمل اصلاح پتوسیس نیز نامیده می شود میتواند این عارضه را اصلاح کرده و چشم را در حالت باز بزرگ تر، پهن تر و زیبا تر نشان دهد.

کشیده کردن چشم (افزایش طول چشم) با کانتوپلاستی

عمل جراحی کانتوپلاستی به یک یا چندین عملی اشاره دارد که توسط جراح متخصص برای تغییر در شکل (یا موقعیت) گوشه های جانبی چشم به کار برده می شوند. گوشه های جانبی چشم جایی است که پلک بالا و پلک پایین به هم می رسند.

درشت کردن چشم

اپیکانتوپلاستی (باز کردن گوشه داخلی چشم)

با انجام عمل اپیکانتوپلاستی می توان شکل گوشه داخلی چشم را تغییر داد. طول چشم در برخی موارد ممکن است باعث شود که چشم ها بسیار کوچک و با فاصله زیاد از یکدیگر به نظر برسند. برای حل این مشکل، جراح قسمتی از پوست اطراف پلک را برمی دارد. این عمل جراحی اپیکانتوپلاستی نامیده می شود و می تواند هم در گوشه داخلی و هم در گوشه خارجی چشم انجام شود و نتیجه آن افزایش طول چشم است.

کانتوپلاستی خارجی (باز کردن گوشه چشم)

با انجام عمل جراحی کانتوپلاستی خارجی می توان ظاهر خوابآلوده چشم یا ظاهر چشمگربه ای را تغییر داد. در این عمل گوشه خارجی چشم تغییر شکل داده میشود. در ابتدا این روش جراحی پلک برای اصلاح برخی اختلالات عملکردی پلک چشم انجام می شد اما امروزه عمل جراحی کانتوپلاستی برای مقاصد زیبایی نیز انجام می شود تا ظاهری لطیف تر اطراف چشم فرد ایجاد کند.

دوره بهبودی بعد از عمل جراحی درشت  کردن چشم

پس از انجام عمل های جراحی بزرگ کردن چشم ممکن است تورم و کبودی ایجاد شود. از جراح خود بپرسید که این عوارض پس از گذشت چه مدتی بهبود می یابند (معمولاً پس از دو تا سه هفته بهبود می یابند). همچنین در مورد محدودیت های فعالیتی پس از انجام عمل جراحی، زمانی که می توانید به محل کار رفته و فعالیت های اجتماعی خود را از سر بگیرید و زمانی که می تواند چشم خود را آرایش کنید نیز آگاه شوید.

مراقبت های بعد از عمل:

مراقبت های پس از عمل بلفاروپلاستی چشم های آسیایی مانند سفیدپوستان است. جای شکاف عمل و اسکار معمولاً مشکل آفرین نیست، ولی ممکن است تورم بیشازحد در نتیجه افزایش ارتفاع چین های پلک ایجاد شود. دستورالعمل های مراقبتی پس از عمل جراحی بزرگ کردن چشم به شرح ذیل میباشد:
. کمپرس سرد، به اندازه قابل تحمل برای ۲۴ ساعت
. استعمال پماد های آنتیبیوتیک در محل بخیه ها
. تمیز کردن زخم ها با آب تمیز
. بخیه های خارجی احتمالاً پس از ۴ یا ۵ روز کشیده می شوند
چه زمانی بخیه های عمل بزرگ و درشت کردن چشم کشیده میشود؟
بخیه ها که به اندازه یک تار مو هستند معمولاً پس از ۳ تا ۵ روز کشیده می شوند. ممکن است در هنگام کشیدن بخیه های کمی سوزش در آن ناحیه ایجاد شود.

 عوارض این جراحی

عوارض جانبی عمل بزرگ کردن چشم شامل عدم تقارن، تورم، ایجاد چند لایه چین پوستی، عفونت و هماتوم یا خون مردگی می شود.
عدم تقارن چشم ها، شایع ترین عارضه احتمالی است که پس از عمل بلفاروپلاستی ممکن است به وجود بیاید به خصوص در زمانی که با چین دادن یا بالا بردن عضله بالا برنده همراه باشد. عمل جراحی تکمیلی ممکن است برای برخی از بیماران که عدم تقارن شدیدی پیدا کرده اند نیاز باشد. بیماران باید از احتمال وقوع این عوارض آگاه شوند.

جای زخم و اسکار روی پوست انسان معمولاً ارتباط مستقیمی با ضخامت پوست دارد. هر چه پوست ضخیم تر باشد، اسکارها به شکل بدتری روی پوست باقی می مانند. خوشبختانه پوست پلک نازک ترین قسمت پوست در بدن انسان است بنابراین اسکارهای باقی مانده بسیار کوچک و ریز بوده که به سختی دیده می شوند. اسکار ناشی از عمل پلک بالا معمولاً در چینوچروک های پلک بالایی به خوبی استتار شده ولی اسکارهای ناشی از عمل جراحی پلک پایین به مقدار جزئی در امتداد خط مژه به شکل خط بسیار ریزی باقی می ماند. اسکارهایی که قابل دیدن باشد معمولاً در قسمت ضخیم پوست که قسمت پاکلاغی زیر چشم و اطراف چشم است باقی می ماند. این اسکارهای معمولاً به مرور زمان محو میشوند.

بخیه ها ۳ تا ۵ روز پس از عمل جراحی چشم گربه ای کشیده می شوند و زخم ناشی از شکاف های ایجاد شده به وسیله چسب های استریلیزه پوشانده می شوند. این مهم است که این چسب ها برای چند روز روی زخم ها بمانند. بسیاری از بیماران می توانند یک هفته پس از انجام عمل جراحی چشم های خود را آرایش نمایند.

هزینه جراحی بزرگ و درشت کردن چشم

هزینه جراحی بزرگ و درشت کردن چشم بسته به نوع عمل مورد نیاز (جراحی پلک بالا و پایین، کانتوپلاستی، اپیکانتوپلاستی) و اینکه یک یا چند عمل همزمان برای مورد شما مورد نیاز باشد، متفاوت خواهد بود. اطلاعات بیشتر در مورد هزینه در جلسه مشاوره اولیه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نوشته : دکتر مسعود جعفری پور

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *