کرونا و تاثیر آن بر ریزش مو

 کرونا و تاثیر آن بر ریزش مو

برخی از زنان بهبودیافته از ویروس کرونا از عارضه‌ ریزش مو که بر زیبایی آن‌ها تاثیر گذاشته، شکوه کرده‌اند.، یک زن ۴۵ ساله انگلیسی اظهار کرد که ویروس کرونا مو‌های وی را به شدت تحت تأثیر قرار داده و باعث ریزش شدید موی او به شکل تاسف آور شده است.

ابی رید که در منطقه دوان واقع در جنوب غربی انگلستان زندگی می‌کند، می‌گوید مارس ۲۰۲۰ زمانی که آزمایش کرونا زیاد رایج نبوده، به ویروس جدید کرونا آلوده شده است.

این زن توضیح می‌دهد که مانند دو دخترش علائمی از بروز ویروس کرونا مانند سرفه، خستگی و دشواری در تنفس را احساس کرده است.

هنگامی که وضعیت سلامتی او بهبود یافت، این زن معتقد بود که به سلامت این اپیدمی را پشت سر گذاشته است، اما خیلی زود متوجه شد که قسمت مهمی از مو‌های خود را از دست داده است و این عارضه آزاردهنده، به ندرت به عنوان عارضه ویروس کرونا مطرح شده است.

ابی رید می‌گوید که به دنبال ریزش موی خود احساس خجالت می‌کند و دیگر جذابیتی ندارد و اکنون برای پوشاندن نقاط ریخته شده، مجبور به تغییر مدل موی خود شده است.

این زن اظهار کرد که او نمی‌دانسته ویروس کرونا ممکن است روی مو نیز تاثیر بگذارد، اما هنگامی که در اینترنت یک جست‌وجوی ساده انجام داده، متوجه شده است که ۲۲ درصد از زنان مبتلا به کرونا از این عارضه رنج می‌برند.

هنگامی که وی به پزشک مراجعه کرده پزشک به او توصیه کرد که از شیوه درمان «کورتیکو استروئید» استفاده کند، اما مو‌های او جز پس از گذشت شش ماه و به تدریج رشد نمی‌کند.

ریزش مو در یک چهارو افراد آلوده به کرونا

یک مطالعه پزشکی تایید کرده است که یک چهارم افراد آلوده به ویروس کرونا طی ۶ ماه پس از ابتلا دچار ریزش مو می‌شوند و در این بین، زنان بیشتر از مردان در معرض این عارضه قرار می‌گیرند.

این مطالعه به منظور نظارت بر اثرات طولانی مدت در میان افرادمبتلا در چین انجام شد و شامل نمونه‌های گرفته شده از ۱۶۵۵ نفری بود که به دلیل بیماری «کووید ۱۹» در ووهان بستری بودند. نتایج نشان داد که ۳۵۹ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا ریزش مو را گزارش کردند.

رید می‌گوید: «کارشناس نیستم، اما بر اساس تحقیقاتی که انجام داده ام، می‌توان گفت ویروس کرونا مانند یک بیماری خودایمن است. وقتی این اختلال ایمنی ایجاد می‌شود، بدن با فولیکول‌های مو به عنوان دشمن مهاجم برخورد و با آن‌ها مقابله می‌کند همچنین برای از بین بردن آن‌ها تلاش می‌کند تا رشد نکنند.»

منبع: باشگاه خبرنگاران

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *