عارضه جدید واکسن‌های فایزر و مدرنا

 عارضه جدید واکسن‌های فایزر و مدرنا

یک عارضه جانبی جدید مربوط به واکسن های فایزر و مدرنا این است که هر دو می توانند باعث تورم غدد لنفاوی زیر بغل شوند و زنان را مشکوک به ابتلا به سرطان سینه، سرطان خون یا لنفوم کنند.

پزشکان در آمریکا می گویند: برخی از زنان این گره های لنفاوی زیر بغل را با توده های سرطانی اشتباه می گیرند و همین امر بسیاری از زنان را به انجام ماموگرافی پیش از موعد، بعد از تزریق واکسن کووید ۱۹ وا داشته است.

بی ضرر بودن عارضه جدید

در حالی که متخصصان می گویند تورم غدد لنفاوی پس از واکسن بی ضرر بوده و حتی مردان نیز آن را تجربه می کنند اما با این حال پزشکان نگران هستند که این امر باعث ترس بی مورد در زنان شود.

علاوه بر این، از آنجا که این غدد لنفاوی متورم می توانند در ماموگرافی خود را نشان دهند، ممکن است باعث ایجاد پاسخ مثبت کاذب شده و نیاز به آزمایش های غیرضروری بیشتر را افزایش دهند.

بنابر گزارش سایت تخصصی وب ام دی، به گفته متخصصان بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل در جمعیت واکسینه شده بسیار غیرمعمول است و تاکنون فقط در ۰.۲ تا ۰.۴ درصد از این افراد مشاهده شده است.

کارشناسان اکنون از زنان می خواهند که حداقل یک ماه پس از واکسیناسیون، ماموگرافی خود را به تاخیر بیاندازند و در مواقع ضروری با پزشک خود مشورت کرده و در صورت مشاهده سایر علائم جدی تر مرتبط با سرطان اقدام به انجام سایر آزمایشات ضروری نمایند.

منبع: همگردی

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *