فورمیکاسیون یا حس راه رفتن حشره روی پوست

 فورمیکاسیون یا حس راه رفتن حشره روی پوست
فورمیکاسیون یا احساس راه رفتن یا خزیدن حشره روی پوست یکی از اختلالات رایج حس لامسه است که دلایل مختلف مانند اضطراب ، دیابت و پارکینسون دارد.

فورمیکاسیون نوعی اختلال لامسه است

«فورمیکاسیون» در واقع نوعی پارستزی یا اختلال احساس لامسه، مثل مورمور شدن، است. به‌طور کلی  پارستزی به هر نوع پیام مربوط به حس لامسه گفته می‌شود که هیچ علت فیزیکی ندارد.

 این نام برگرفته از کلمه لاتین فورمیکا به معنی مورچه است که برای بیشتر مردم نزدیک‌ترین توصیف به آنچه احساس می‌کنند است. فورمیکاسیون در واقع نوعی پارستزی یا اختلال احساس لامسه، مثل مورمور شدن، است.
فورمیکاسیون می‌تواند نشانه اختلالات و مشکلات پزشکی مختلف باشد.این اختلال یکی از نشانه‌های بیماری پارکینسون و فیبرومیلاژیا هم هست، بهتر است با این نشانه و انواع آن بیشتر آشنا شد.

علائم فورمیکاسیون

اصلی‌ترین نشانه همان طور که پیش‌تر گفتیم، ایجاد احساس راه رفتن یا خزیدن حشره بر روی پوست یا زیر آن است. این احساس همچنین ممکن است همراه با خارش باشد که موجب می‌شود شما دائماً به خاراندن پوست آن منطقه تمایل داشته باشید، حتی اگر هیچ عامل واقعی و خارجی باعث تحریک و خارش پوست نشده باشد.
شاید خارش پوست چندان مهم به نظر نرسد ولی در حقیقت خاراندن مداوم می‌تواند باعث آسیب دیدن پوست و زخم شود. زخم‌هایی که مرتباً به دلیل خارش مجدد باز شده و مسیر خوبی برای ورود میکروب‌ها ایجاد می‌کند.
فورمیکاسیون می‌تواند هم زمان با علائم دیگر اتفاق افتد. بسته به علت اصلی ایجاد خارش علائم جانبی دیگر می‌توانند شامل این موارد باشد:

سایر علائم

بروز درد در نواحی مختلف بدن
احساس خستگی
احساس گرفتگی عضلات
نداشتن تمرکز
لرزش دست‌ها، انگشت‌ها یا رعشه
احساس افسردگی
احساس عصبانیت یا پریشانی و آشفتگی

در اغلب موارد فورمیکاسیون شب‌ها اتفاق می‌افتد. همچنین افرادی که دارو مصرف می‌کنند ممکن است این عارضه را به‌عنوان یکی از عوارض جانبی داروها تجربه کنند که در این صورت پس از قطع مصرف دارو، فورمیکاسیون هم به پایان می‌رسد.

منبع : کارگر آنلاین

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *