بیماری هیستری و علائم مربوط به آن

 بیماری هیستری و علائم مربوط به آن
بیماری هیستری نوعی اختلال روانی است که اغلب در زنان شایع می باشد و علائمی مانند توهم، عصبی بودن یا فلج شدن قسمتی از بدن دارد.
 فرد بیمار دچار به این نوع اختلال بدون اینکه صدمه ای به اندام او وارد شود، دچار مشکلات جسمانی می شود. هیستری در اثر علل روانی که در سابقه فرد حضور دارند، به وجود می آید.
هیستریا مفهومی است که برای توصیف حالات شدید احساسی استفاده می شود اما یک تشخیص رایج پزشکی است. هیستریا  اغلب برای شرح رفتار احساسی فرد استفاده می شود و یک نوع از دست دادن کنترل به نظر می رسد.

وقتی فردی در وضیعت خاص به طرز نامناسب احساساتی رفتار کند، بعنوان فرد هیستری شناخته می شود. در دوره ویکتوریا این اصطلاح به کسانی که دارای یک سری علائم که در زنان شایع تر بود نسبت داده می شد.

امروزه کسانی که دارای علائم هیجانی هستند ممکن است به عنوان افرادی با اختلال تجزیه هویت یا اختلال علائم جسمی یا هویت پریشی نیز شناخته شوند. هیستری همچنین می تواند برای توصیف وضعیتی که در آن فرد، حالت فیزیکی ای را بر مبنای اختلالات و مشکلات روانی تجربه می کند هم استفاده شود.

این اختلال در تمام سنین یعنی از کودکی تا کهنسالی دیده می شود و آغاز این بیماری در دوره نوجوانی یا اوایل بزرگسالی است قبل از ۱۰ سالگی و پس از ۳۵ سالگی نادر است. این اختلال بیشتر در افراد کم سواد و طبقات اقتصادی پایین و روستاییان و افراد نظامی بیشتر دیده می شود.

نمونه اختلالاتی که در گذشته به عنوان هیستری شناخته می شدند:

  اختلال تجزیه هویتی
اختلال علائم جسمی
اختلالات تجزیه ای

اختلالات تجزیه هویتی:

اختلالاتی روانی هستند که در ذهن بیمار تجزیه و گسستی به وجود می آید که بر هوشیاری و هویت و خاطرات او نیز تاثیر می گذارد. این نوع اختلالات شامل فوگای تجزیه (نوعی فراموشی که فرد گذشته یا هویت فردی خود را به یاد نمیاورد)، اختلالات تجزیه هویتی (چند شخصیتی بودن) و تجزیه فراموشی ( که فرد ارکان بسیار مهم زندگی که به راحتی از یاد نمی روند را فراموش می کند که معمولا بر اثر ضربه روحی شدید ایجاد می شود)

اختلال علائم جسمی:

در آپدیت اخیر DSM، علایم DSM_5 تحت چتر هیستریا قرار می گیرند که اکنون به اختلال علائم جسمی معروف هستند. چندین وضعیت مرتبط وجود دارد که عبارتند از:

  اختلال تبدیلی (نابینایی، فلج شدن و . . .)
عوامل روانی که روی وضعیت پزشکی و سلامتی تاثیر گذارند
اختلال وهمی ( وقتی فرد به خود بیماری روانی ای را تلقین می کند )
علائم جسمی و اختلالات نامشخص شده ی دیگری از این قبیل

اختلال علائم جسمی؛ متمرکز شده بر علائم فیزیکی بدن است مثل ضعف، درد یا نفس تنگی.

این علائم باعث استرس و مشکلات در انجام عملیات های معمولی می شود و نیاز به ذکر است که این اختلال درباره تظاهر به بیماری صدق نمی کند؛ چه فرد بیمار باشد و چه نباشد وی باور دارد که بیمار است.

علائم بیماری هیستری

 علائم بیماری هیستری شامل فلج شدن قسمتی از بدن، توهم و عصبی بودن است. علائم کمتر شایع دیگر نیز عبارت هستند از:

  بی حس شدن اندام ها
مور مور شدن
گزگز کردن
نفس تنگی
اضطراب
غش کردن
عصبی بودن
بی خوابی
زودرنجی
آشفتگی
غش کردن

علل ابتلا به این بیماری

افراد مبتلا، اغلب تعارضات عمیق درون روانی دارند. علل این بیماری بسیار پیچیده و برخاسته از وضعیت و تعارض های روانی است. هیچ گونه نقص یا اختلالی در سیستم عصبی توجیه کننده وضعیت فلج یا نابینایی بیمار نیست و با مداخلات پزشکی هیچ تغییری در وضعیت بیمار حاصل نمی شود.

افراد بیمار در تجربه عمیق هیجانات خود مشکل دارند و به جای نشان دادن هیجانات خود تعارضات و خشم خود را به شکل علائم جسمانی نشان می دهند. آنها ممکن است هیچ نوع ناراحتی و یا علائم استرس نسبت به یک موضوع دردناک نشان ندهند و اغلب اضطراب و استرس خود را سرکوب کنند، اما هیجان به صورت فلجی در پاها بروز کند.

خوردن بیش از اندازه شکلات برای زنان خطرناک بوده و خطر بیماری هیستری را افزایش می دهد. همان طور که خوردن بیش از اندازه شکلات خطرناک است، نخوردن آن نیز می تواند به بروز علائم این بیماری منجر شود.

تفاوت بیماری هیستری و تمارض

هیستری با تمارض(تظاهر به بیماری کردن) فرق دارد زیرا شخص هیستریک علائم بیماری ها را واقعا و بدون آن که خود بخواهد تقلید می کند، اما شخص تمارض کننده، به دلایل مختلف بیماری را تقلید می کند.

هیستری نوعی اختلالی عصبی است که علایم فیزیکی و روانی آن در زنان دو برابر مردان است. زنان مبتلا به هیستری معمولا برونگرا و خودنما هستند مردان مبتلا به هیستری درونگرا و غیر اجتماعی هستند.

بیماری هیستری

روش‌های درمان این بیماری

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم از اولین درمان هایی است که برای این بیماری استفاده می شود ولی بعد ها این درمان تغییراتی کرد.

کنترل استرس

بیماری هیستری به صورت ناخودآگاه ارتباط بسیار زیادی با استرس و اضطراب دارد و بر اثر تنش های روانی شدت می یابد. بسیاری افراد مبتلا در کنترل و کاهش استرس خود درمانده می مانند به همین دلیل باید بیماری خود را به صورت حرفه ای درمان کنند.

روانکاوی

در درمان روانکاوی، روانکاو به بررسی گذشته فرد می پردازد و با روان درمانی علائم و نشانه ها از بین می رود. بهترین تکنیک روان درمانی برای این قبیل افراد استفاده از فن روان تحلیلی است که از آن طریق در موقعیت ها و زوایای مختلف از بیمار و رفتارهای او فیلم گرفته میشود سپس بیمار به همراه روانشناس خود به تماشای فیلم مینشیند و روانشناس به آنالیز رفتارها و علایم هشداردهنده ی بیمار میپردازد.

دارو درمانی

اختلال شخصیت هیستریک نیز مانند سایر اختلالات روانی قبل از هر نوع تجویز دارویی باید از طریق روان درمانی بررسی و درمان شود. اگر درمان روان شناختی جواب گوی مشکل فرد نباشد و اختلال فرد با سایر اختلالات روانی هم چون اضطراب ،شیدایی،افسردگی و…همراه باشد در این حالت پزشک قرص های ضداضطراب و افسردگی برای مهار رفتارهای تنشی فرد تجویز می کند.

منبع : نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *