تفاوت لیزیک و لازک و آشنایی با این عمل‌های اصلاحی چشم

 تفاوت لیزیک و لازک و آشنایی با این عمل‌های اصلاحی چشم

لیزیک و لازک دو عمل جراحی اصلاحی چشم با استفاده از لیزر است که به درمان مشکلات نزدیک بینی، دور بینی و آستیگمات کمک می کند. هر دو بخشی از قرنیه را برای اصلاح بینایی دچار تغییر شکل می کنند.در ادامه این مطلب با تفاوت لیزیک و لازک آشنا خواهید شد.

لیزیک:

لیزیک یکی از رایج ترین جراحی های چشم محسوب می شود که بیشترین احتمال موفقیت را دارد. زمان بهبودی و ریکاوری فرد کوتاه است و در نتیجه می تواند به راحتی به انجام فعالیت های روزانه خود، در عرض یک الی دو روز برگردد. مطالعات نشان می دهد که ۹۵ درصد از افرادی که عمل لیزیک انجام داده اند، از نتایج آن و بینایی خود رضایت دارند.

مزایا و معایب لیزیک چشم

مزایای لیزیک

بهبودی سریع بعد از ۲۴ ساعت با وضوح دید چند ساعت بعد از جراحی اتفاق می افتد.

بینایی معمولاً بعد از جراحی به ۲۰/۴۰ یا حد بالاتر می رسد.

انجام جراحی سخت نیست و به راحتی و با درد کم اتفاق می افتد.

احتمال مشکلاتی مثل تاری دید در آن کمتر است .

معایب لیزیک

خشکی چشم یک عارضه جانبی رایج است.

ممکن است به دلیل برش قرنیه، سختی های ایجاد شود.

ممکن است بر اثر آسیب دیدگی، برش قرنیه دچار جابجایی گردد.

لازک:

 همه افراد گزینه مناسبی برای جراحی لیزیک نیستند و در بعضی موارد عمل لازک پیشنهاد می شود. لازک یک جراحی با هجوم کمتر است و برای بعضی از افراد مناسب تر می باشد. به همین دلیل ممکن است جراح به جای لیزیک پیشنهاد کند که لازک انجام دهید.

مزایا و معایب لازک چشم

مزایای لازک

برای قرنیه نازک مناسب است.

خشکی چشم کمتر در آن اتفاق می افتد .

خطراتی مثل برداشتن لایه بیش از حد از قرنیه در آن وجود ندارد.

بینایی بعد از جراحی به ۲۰/۴۰ یا بیشتر می رسد.

معایب لازک

دوره بهبودی آن بین ۳ الی ۵ روز و یا گاها حتی طولانی تر است.

ممکن است که فرد دیرتر به وضوح بینایی برسد.

درد و ناراحتی آن چند روز بیشتر طول می کشد.

برای ایجاد مشکلات ساختار قرنیه و تاری دید خطراتی دارد.

 تفاوت لیزیک و لازک

در عمل لیزیک جراح یک برش را با لیزر روی قرنیه انجام می دهد اما در لازک، لایه خارجی قرنیه برداشته شده و سپس جابجا می شود و چند روز نیاز دارد تا چشم بتواند خودش را بازسازی کند. لازک برای افرادی مناسب است که لایه قرنیه آن ها نازک است و بافت آن به قدری نیست که بتوان در عمل لیزیک روی آن برش ایجاد کرد.

هر دو شکلی از جراحی های اصلاح بینایی هستند و قرنیه را به طور دائمی تغییر شکل می دهند. تفاوت اصلی این است که در لیزیک ، برش قرنیه ایجاد می شود اما در لازک لایه سطحی قرنیه را شل می کنند، آن را حرکت می دهند و دوباره به جایی که باید وصل می کنند و قرنیه بعد از ۴ الی ۵ روز خودش را بازیابی می کند. در این زمان ممکن است ناراحتی هایی توسط فرد احساس شود و بینایی او چند روز دیرتر از لیزیک بهبود پیدا کند.

بعد از لیزیک قسمت برش قرنیه دوباره بعد از ۲۴ ساعت سر جای خود جوش می خورد و بینایی بعد از چند ساعت بهبود پیدا می کند. لیزیک معمولا دوره بهبودی کوتاه تر و سریع تری نسبت به لازک دارد و سختی و مشکلات آن هم کم تر است. تفاوت بین این دو بسیار کم است و نتیجه نهایی آن ها یکسان است و هر دو احتمال بالایی از موفقیت در عمل را دارند.

لیزیک و لازک

باور و عقیده عموم بر این است که جراحی لازک برای افرادی مناسب است که به طور فعال ورزش می کنند و مدام سر خود را تکان می دهند و در نتیجه احتمال پارگی در کاسه چشم در عمل لیزیک به دلیل برش، به مقدار بسیار کمی وجود دارد. به همین دلیل پزشک عمل لازک را انتخاب می کند.

البته بعضی از جراحان بر این عقیده هستند که عمل لیزیک برای مشکلاتی مثل نزدیک بینی تاثیر بیشتری نسبت به لازک دارد. بعضی دیگر از متخصصان نیز بر این عقیده هستند که به طور کل خطر و ریسک لازک از جراحی لیزیک کمتر است

نکته:

هر دو جراحی ریسک بسیار پایینی دارند و فواید زیادی را با کمترین عوارض جانبی به چشمان شما می رسانند .

در هر دو عمل لازک و لیزیک، اصلاح بینایی فرد به شکل مشابه بهبود پیدا می کند و هر دو نتایج مثبت دارند و در نتیجه جراح چشم می تواند تعیین کند که کدام یک برای شما مناسب تر است.

منبع: نمناک

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *