خال‌های قرمز و دانستنی‌های لازم در مورد آن

 خال‌های قرمز و دانستنی‌های لازم در مورد آن

خال‌های قرمز معمولا روی بالاتنه و بازوها ظاهر می شود و در بیشتر موارد  نیاز به درمان ندارد اما با این حال بهتر است توسط پزشک معاینه شود.

منشاء خال‌های قرمز

خال های قرمز برخلاف نام شان، در واقع خال نیستند. این لکه های قرمزرنگ که از خوشه هایی از مویرگ ها تشکیل شده اند نوعی آنژیوم (آنژیوم گیلاسی) به شمار می آیند. آنژیوم یک تومور خوش خیم است که از سلول های جدار عروق خونی یا رگ های لنفاوی منشأ می گیرد.

طبق مطالعه ای که در نشریه پزشک خانواده آمریکا منتشر شد، آنژیوم گیلاسی حدود ۵۰ درصد از بزرگ سالان را تحت تأثیر قرار می دهد. این لکه های قرمز معمولا روی بالاتنه و بازوها ظاهر می شود و اغلب، قطرشان چندین میلی متر است.  لکه های قرمز روی پوست شایع ترین شکل آنژیوم است. این ضایعات پوستی طبیعی و خوش خیم ممکن است در هر دوره ای از زندگی ظاهر شود، هرچند بروز آن ها بعد از ۳۰ سالگی بیشتر است. سطح لکه ها ممکن است صاف یا کمی برآمده و قطر آن ها بین یک تا ۵ میلی متر باشد. شکل ظاهری لکه ها اغلب باعث می شود مردم آن ها را با خال اشتباه بگیرند.

عوامل ایجاد کننده آنژیوم

تاکنون، علت دقیق بروز آنژیوم شناخته نشده است.

با این حال، طبق مطالعه انجام شده در کالج پوست پزشکی استئوپاتیک آمریکا، تشکیل این لکه ها با عواملی مانند سن، ژنتیک، تغییرات هورمونی، قرار گرفتن در معرض محصولات شیمیایی و آب و هوا ارتباط دارد.

آیا این خال‌ها سرطانی هستند؟

لکه های قرمز روی پوست سرطانی نیستند و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

آنژیوم گیلاسی یک تومور خوش خیم ناشی از تجمع ساده ملانوسیت ها (سلول های تولید کننده رنگدانه پوست) است و برخلاف خال ها، به ندرت بدخیم می شود.

با این حال باید به ظاهر لکه توجه کنیم و مراقب هر گونه تغییری باشیم.

در چه صورت باید به پزشک مراجعه کنیم؟

لکه ها نباید در یک ناحیه خاص به تعداد زیاد ظاهر شود.

نباید احساس آزاردهنده ای ایجاد کند. در صورت صدمه دیدن، خارش یا ایجاد احساس آزار دهنده، به پزشک مراجعه کنید.

لکه ها نباید خونریزی کند. اگر لمس آن ها باعث خونریزی می شود، به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

در صورت تیره تر شدن رنگ لکه یا نامنظم و دندانه دار شدن لبه های آن با یک متخصص مشورت کنید.

نکته مهم:

هرگز سعی نکنید این لکه ها را در خانه یا با روش های طبیعی بردارید. یک متخصص پوست می تواند بهترین و ایمن ترین روش ها را برای از بین بردن آن ها به کار گیرد. معمولاً از لیزر یا چاقوی جراحی برقی برای سوزاندن لکه های قرمزرنگ و جلوگیری از ظهور دوباره آن ها استفاده می شود. این روش کاملا بی خطر است.

منبع: همگردی

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *