تست تیرویید در منزل بدون مراجعه به پزشک

 تست تیرویید در منزل بدون مراجعه به پزشک
تیرویید مسوول تنظیم سوخت و ساز بدن است و عملکرد این غده توسط غده دیگری در بدن به نام هیپوفیز تنظیم می‌شود. می‌توانید در خانه به کمک یک دماسنج بدون مراجعه به پزشک آن را آزمایش کنید.اگر می‌خواهید تیرویید تان را در خانه تست کنید می‌توانید با کمک یک دماسنج ساده این کار را انجام دهید  در ادامه این مطلب تست تیرویید با دماسنج  به شما آموزش داده خواهد شد .

تهیه دماسنج بازال (پایه‌ای)

برای انجام این تست به یک دماسنج بازال (پایه‌ای) نیاز دارید. دماسنج بازال یک دماسنج بسیار حساس است که تغییرات دما را بسیار دقیق‌تر از یک دماسنج معمولی اندازه‌گیری می‌کند. دماسنج بازال را می‌توانید تقریبا در هر داروخانه‌ای پیدا کنید یا به صورت برخط خریداری کنید.

تست تیرویید زیر بغل

این تست توسط دکتر تیتلبائوم برای هر کسی که از چندین نشانه‌ی هیپوتیروییدی رنج می‌برد توصیه می‌شود. چون غده‌ی تیرویید میزان سوخت و ساز و حرارت بدن را در طول متابولیسم نشان می‌دهد، دمای بدن شما می‌تواند سرنخ‌هایی در مورد عملکرد غده‌ی تیرویید بدهد.
اگر شک دارید که مبتلا به کم‌کاری تیرویید هستید پس تستی که خودتان می‌توانید با استفاده از یک دماسنج انجام دهید، شواهد بیش‌تری برای‌تان فراهم می‌کند.

چگونگی انجام تست تیرویید با دماسنج 

برای انجام این تست به یک دماسنج بازال (پایه‌ای) نیاز دارید. دماسنج بازال یک دماسنج بسیار حساس است که تغییرات دما را بسیار دقیق‌تر از یک دماسنج معمولی اندازه‌گیری می‌کند. دماسنج بازال را می‌توانید تقریبا در هر داروخانه‌ای پیدا کنید یا به صورت برخط خریداری کنید.۱. یک دماسنج بازال در کنار تخت‌تان داشته باشید.
۲. به مدت چند روز، و هر روز صبح‌ها بعد از بیدار شدن درجه حرارت زیر بغل‌تان را چک کنید. قبل از بیرون آمدن از رخت‌خواب دماسنج را زیر بغل‌تان قرار بدهید.
۳. به مدت ۱۰ دقیقه به آرامی دراز بکشید.
به گفته‌ی دکتر تیتلبائوم، اگر درجه‌ی حرارت‌تان در دو اندازه‌گیری پشت هم، زیر ۹۷.۴ درجه‌ی فارنهایت (۳۶.۳۳ درجه‌ی سانتیگراد) باشد، شما و پزشک‌تان باید به فکر درمان با هورمون تیرویید باشید.

روش دکتر تیتلبائوم برای آزمایش تیرویید با دماسنج

روش خود دکتر تیتلبائوم این است که از بیمارانی که دارای علائم تیرویید هستند می‌خواهد درجه حرارت دهان‌شان را بین ساعات ۱۱: ۰۰ تا ۱۹: ۰۰ در دو روز متفاوت اندازه بگیرند. اگر حرارت‌شان مرتبا زیر ۹۸.۱ درجه‌ی فارنهایت (۳۶.۷۲ درجه‌ی سانتیگراد) باشد، شخص را به دلیل کم‌کاری تیرویید درمان می‌کند. برای زنانی که هنوز عادت ماهانه‌شان را دارند، تست باید در روز دوم، سوم، و چهارم چرخه‌ی قاعدگی انجام شود.
به این دلیل که یک افزایش قابل توجه درجه‌ی حرارت ممکن است در روز‌های نزدیک به زمان تخمک‌گذاری رخ بدهد و نتایج را دستخوش تغییر کند. زنان یائسه و مردان می‌توانند آزمایش تیرویید با دماسنج را در هر روزی از ماه انجام بدهند. این آزمایش تیرویید با دماسنج نباید به عنوان یک جایگزین برای ارزیابی مناسب پزشکی استفاده شود. بلکه فقط می‌تواند به شما کمک کند مشخص کنید که آیا ممکن است دچار عدم تعادل تیرویید و به ویژه کم‌کار بودن غده‌ی تیرویید باشید یا خیر.همواره در صورت بروز هرگونه پرسش یا مشکلی در زمینه‌ی سلامت شخصی خود یا دیگران حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.
تست تیرویید
منبع: رکنا

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *