ماه اول بارداری و دانستنی‌های لازم در مورد آن

 ماه اول بارداری و دانستنی‌های لازم در مورد آن
بارداری یکی از مهمترین دوران زندگی یک خانم به حساب می آید که با تغییرات در جسم و روح همراه است. در ماه اول بارداری امکان دارد متوجه بارداریتان نشوید زیرا سن بارداری از شروع نخستین روز آخرین پریود حساب می شود. در ادامه به راهنمای کامل ماه اول بارداری پرداخته ایم.

شروع بارداری

 اکثر متخصصان زنان و زایمان، شروع بارداری را از نخستین روز آخرین پریود شما حساب می کنند، زیرا تعیین زمان دقیق تخمک گذاری و زمان لقاح واقعاً سخت است، در هفته اول بارداری تخمدان ها برای آزاد کردن تخمکی که باعث برقراری پریود بعدی می شود آماده میشوند و امکان دارد این تخمک در اثر برخورد با اسپرم اتوزویید مرد بارور شود. زمان دقیق لقاح رو معمولاً نمی توان به آسانی تعیین کرد.

به محض آنکه معلوم شد باردار هستید آخرین روز خونریزی ماهیانه بعنوان نخستین روز بارداری در نظر گرفته می شود نه روزی که لقاح انجام گرفته است. در صورتیکه دوره ماهیانه شما بطور متوسط ۲۸ روزه هست، لقاح در روز چهاردهم آن روی می دهد که همان روز تخمک گذاری است. در واقع، تا دو یا سه هفته بعد و بسته به طول چرخهٔ قاعدگی تان باردار نخواهید بود.

علائم تخمک گذاری

با شناسایی علائم تخمک گذاری در هفته اول بارداری، احتمال حاملگی افزایش پیدا خواهد کرد. معمولاً تخمک گذاری در اواسط سیکل روز چهاردهم اتفاق می افتد و در هرماه بر عهده یکی از تخمدان هاست و تخمک گذاری همراه با علائم زیر میباشد:

– افزایش و آبکی شدن ترشحات واژن

– افت درجه حرارت بدن و بعد بالا رفتنان

– درد یک طرفه کشنده

– در برخی مواقع لکه بینی

تغییرات بدن مادر در ماه اول بارداری

زمانی که اسپرم و تخمک ترکیب میشوند و جنین در رحم جوانه می زند هورمون هایی که در این موقع آزاد میشوند به بدن اجازه نمی دهند با جنین مانند یک عامل خارجی متجاوز برخورد کند. در این هنگام، بدن هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی را تولید می کند، هورمونی که بدن را برای ۹ ماه بارداری آماده می کند. پروژسترون برای جلوگیری از قاعدگی تولید می شود. علائم مربوط به ماه اول بارداری مانند تهوع، استفراغ، خستگی و … بخاطر آزاد شدن این هورمون ها می باشند.

مراقبت‌های پزشکی در هفتۀ اول بارداری

در این هفته و همچنین ماه اول بارداری نیازی به سونوگرافی برای بارداری نخواهید داشت ولی اگر مدتی است که برای باردار شدن تلاش می کنید و به متخصص باروری مراجعه نموده اید، امکان دارد برای بررسی وجود برخی مشکلات در باروری مثل وجود فیبروم رحمی، اندازه گیری تعداد فولیکول های موجود در تخمدان ها که به تخمک تبدیل میشوند یا اندازه گیری ضخامت پوشش رحمتان لازم باشد سونوگرافی انجام شود. درصورتی که مشکلی وجود داشته باشد، پزشکتان میتواند نوعی درمان برای باروری را که منجر به بارداری شما شود تجویز کند ولی اگر مشکلی در زمینهٔ باروری ندارید و سنتان هم زیر ۳۵ سال است، اکنون بهتر است برای حامله شدن بیشتر روی رابطهٔ جنسی تان تمرکز کنید.

علائم ماه اول بارداری

برخی از علائم ماه اول بارداری به شرح زیر است:

۱. حالت تهوع :

یکی از بدترین علائم بارداری، حالت تهوع بارداری است که نزدیک به ۸۰ درصد از زنان آنرا تجربه می کنند. این حالت تهوع تقریباً در چند هفته ی نخست بروز می کند و معمولاً تا آخر هفته ی بیستم برطرف می شود. تهوع بارداری در صبح معمولاً بیشتر است. تهوع شدید بارداری یا HG نوعی حالت تهوع شدید است که از هر صد مادر یک نفر دچار آن می شود. خانم هایی که از این نوع حالت تهوع رنج می برند دچار استفراغ شدید، کاهش وزن و اختلال الکترولیتی می شوند.

حالت تهوع در بارداری

۲. سردرد:

در ماه اول بارداری، افزایش گردش خون ناشی از نوسانات هورمونی شروع می شود همین امر می تواند باعث سردردهای مکرر و خفیف شود.

۳. خستگی:

در حالی که این علامت بسیار نامرتبط باشد می تواند با عوامل متعددی مرتبط باشد، زنان باردار، اغلب از ماه اول بارداری حس خستگی دارند.

۴. خونریزی خفیف یا گرفتگی شکمی:

گاهی وقت ها مقدار اندکی خونریزی موضعی یا واژینال یکی از نخستین علائم ماه اول بارداری است. هنگامی که لقاح به رحم متصل می شود، حدود ۱۰ تا ۱۴ روز پس از تخمک گذاری لقاح انجام میشود. این نوع خونریزی معمولا کمی سریعتر، مات و رنگ روشن تر از یک دوره طبیعی دارد و زیاد طول نمی کشد. برخی از زنان هم در ابتدای بارداری گرفتگی شکمی و عضلانی دارند. این گرفتگی های عضلانی شبیه به گرفتگی دوران قاعدگی است.

۵. یبوست:

یکی دیگر از علائم ماه اول بارداری، یبوست است. افزایش سطح هورمون پروژسترون به دنبال افزایش هورمون βhCG باعث کند شدن حرکات دستگاه گوارش شده درنتیجه غذا به آرامی از روده عبور می کند، این امر در آخر منجر به اقامت طولانی محتویات درون روده، افزایش خروج آب، خشک شدن توده مدفوع و ابتلا به یبوست خواهد شد.

۶. ترشحات واژن:

در ماه اول بارداری بعضی از زنان امکان دارد متوجه ترشحات شیری رنگ و غلیظ از واژن شوند. این اتفاق در هفته نخست بارداری رخ میدهد، چراکه دیواره واژن ضخیم تر می شود و این ترشحات امکان دارد در طول بارداری رخ دهد. در صورتیکه ترشحات همراه با بوی بد یا سوزش و خارش تخلیه می شوند، علائم عفونت باکتریایی است. در صورت وقوع این اتفاق باید متخصص را در جریان بگذارید.

۷. نوسانات خلقی :

یکی دیگر از نشانه های ماه اول بارداری که در اثر تغییرات هورمونی رخ می دهد، نوسانات خلقی است.

۸. تغییرات پستان ها:

در ماه اول بارداری زنان بسیاری شاهد تغییرات در پستان هایشان هستند. این تغییرات می تواند شامل حس سفتی، سیاهی، سنگینی، پربودن یا خارش باشد و این ناراحتی بعد از گذشت چند هفته کاهش پیدا میکند.

۹. دردهای شکمی خفیف :

فرآیند جایگیری کردن سلول تخم در دیواره رحم که در روزهای نزدیک به قاعدگی رخ می دهد، باعث ایجاد درد و گرفتگی های خفیفی در دیواره رحم شده که شما آن ها را به صورت دردهای خفیف شکمی بالاخص در نواحی زیر شکم در ماه اول بارداری حس خواهید کرد.

منبع: بخش سلامت سرپوش

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *