عوارض جانبی واکسن‌های امریکایی فایزر و مدرنا

 عوارض جانبی واکسن‌های امریکایی فایزر و مدرنا

در واکسن‌های امریکایی مدرنا و فایزر از یک فناوری مشابه برای ساخت واکسن‌ استفاده شده است. این دو نوع واکسن بر اساس مولکولی به نام mRNA عمل می‌کند که شامل دستورالعمل‌های ژنتیکی برای تولید پروتئین داخل سلول‌ها می‌شود. به منظور تولید این نوع واکسن‌ها، محققان نوعی mRNA تولید می‌کنند که سیستم ایمنی بدن افراد را تحریک می‌کند تا به منظور مقابله با ویروس کرونا، آنتی بادی تولید کند.

نتایج اولیه بررسی‌ها نشان می‌دهد که هر دو از ابتلا به بیماری کرونا پیشگیری کرده و در آزمایشات انسانی موفق بوده‌اند.این واکسن ها دارای عوارض جانبی بی ضرری هستند که در ادامه این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

عوارض جانبی واکسن‌های امریکایی

واکسن‌های امریکایی

کارشناسان انجمن طبی آمریکا عوارض جانبی واکسن‌های آمریکاییModerna و Pfizerرا برشمردند.

متخصصان متذکر شدند که هر دو واکسن دارای عوارض جانبی بی ضرر هستند که باید برای آن‌ها آماده باشیم.

شرکت‌کنندگان در آزمایش واکسن Moderna تنها تأثیر ناخوشایند آن را درد در محل تزریق دارو نامیدند. نزدیک به ۳ درصد (۲,۷ درصد) بیماران پس از تزریق اولین دُز از این درد شکایت کردند و در بین ۹,۷ درصد شرکت کنندگان در آزمایش این واکسن با تزریق دُز دوم، خستگی مفرط ظاهر شد و نزدیک به ۹ درصد از درد عضلات شکایت کردند.

پس از تزریق دُزهای واکسن، حدود ۴ و نیم درصد شرکت کنندگان از سردرد شکایت کردند و حدود ۴ درصد درد در محل تزریق را اعلام کردند.

یکی از بیماران، لوک هاتچینسون ۴۳ ساله از تب شدید شکایت کرد که پس از ۱۲ ساعت رفع شد.

منبع: بهداشت نیوز

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *