عوارض جانبی استفاده از مواد شوینده

 عوارض جانبی استفاده از مواد شوینده

استفاده از مواد شوینده برای نظافت و تمیز کاری به خصوص در زمان خانه تکانی بسیار رایج است. خانم های خانه دار بهتر است در زمینه استفاده از این محصولات بیشتر دفت کنند و مانع بروز عوارض جانبی این محصولات بر سلامتی شان شوند.

توصیه‌های لازم برای استفاده از مواد شوینده

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه از مخلوط کردن مواد شوینده‌ها باید بشدت پرهیز کرد،زیرا این کار عوارض منفی آنها را ۲ تا ۳ برابر افرایش می دهد. مثلا برخی افراد شوینده هایی مانند جوهرنمک و وایتکس را با هم مخلوط می کنند که به مردم توصیه می شود از این کار به شدت خودداری کنند.

استفاده بی رویه و عدم رعایت اصول بهداشتی هنگام استفاده از این مواد، ممکن است در کوتاه مدت اثر چندانی نداشته باشد، اما در بلندمدت مشکلات ریوی و پوستی، عوارض چشمی و آلرژی‌های مختلف را به همراه دارد.

وی با اشاره به اینکه مواد شوینده‌ها سمی هستند، گفت: اثرات سمی نوع اسپری آن بیشتر از سایر انواع آن است و به همین منظور به مردم توصیه کرد که استفاده حداقلی از این مواد داشته باشند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: نوع پودر مواد شوینده اثرات و عوارض کمتری نسبت به سایر آنواع آنها دارند و بهتر است از این نوع شوینده‌ها در نظافت استفاده شود.
جواد موسوی به مردم توصیه کرد که در زمان استفاده  شوینده ها ضمن استفاده از ماسک های N90، تهویه را روشن کنند.وی تاکید کرد: رعایت این موارد می تواند اثرات سمی مواد شوینده‌‌ها را برروی دستگاه تنفسی بدن اعم از فوقانی و تحتانی را کاهش دهد.

توصیه برای بیماران ریوی

فوق تخصص بیماری های ریوی ادامه داد: افرادی که دچار بیماری های ریوی هستند در هنگام استفاده مواد شوینده تا ۴ ساعت نباید در منازل حضور داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه شوینده‌ها دارای ۲ نوع عارضه است، بیان کرد: عوارض حاد آن در عرض چند دقیق اول ایجاد می شود و اثر دوم آن تا چهار ساعت بعد از مصرف مواد شوینده هم می تواند بروز پیدا کند.

عوارض استفاده از شوینده‌ها

جوادموسوی، سرفه، تنگی نفس، خس حس، سرگیجه، اختلال سطح هوشیاری، درد سینه را از جمله عوارض استفاده از مواد شوینده اعلام کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: در اثر مصرف بی رویه مواد شوینده ممکن است اکسیژن کافی به مغز نرسد و فرد دچار سنگ کوب شود.

وی اظهار کرد: استفاده از این مواد می تواند سبب ایجاد آسم یا برونشیت شود یا این بیماری ها را تشدید کند.
وی با اشاره به اینکه معمولا کودکان مستعد ابتلا به این بیماری ها هستند، بیان کرد: کودکان به دلیل فعالیت بیشتر، ممکن است تحت تاثیر بیشتر این مواد قرار گیرند و به همین دلیل باید در هنگام استفاده از مواد شوینده آنان را از محیط دور نگه داشت.
استفاده از این مواد عوارض گوارشی یا پوستی شدید ایجاد می کند، و نباید  آن‌ها رادر دسترس کودکان قرار داد.

منبع: ایرنا

Admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *